|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Tarafların Birlikte Kazandığı Yöntem; ’Arabuluculuk’

Tarafların Birlikte Kazandığı Yöntem; 'Arabuluculuk'

Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği’nin (UKHD) organizasyonu, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın (ADB) desteği ile “Fikri Haklar ve Arabuluculuk Sanatı” paneli düzenlendi.

03 Mayıs 2019 - 23:19 - Güncelleme: 06 Mayıs 2019 - 10:50

Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği’nin (UKHD) organizasyonu, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın (ADB) desteği ile “Fikri Haklar ve Arabuluculuk Sanatı” paneli düzenlendi.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde düzenlenen panelin sunum ve moderatörlüğünü, Türkiye Haber Ajansı Köşe Yazarı, Gazeteci, Av. Arb. Marka Vekili Cansen Erdoğan yaptı.

Panelin sanatçı iletişimlerini ve koordinasyonunu ise Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği Genel Sekreteri Av. Arb. Semra Coşkuntuna üstlendi.

Panel öncesinde, Gitarist Burak Özbek ve Kemani Hazel Bozarslan tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Panelde; 01 Ocak 2019 tarihinde Türk Ticaret Kanununda yapılan değişiklik ile yürürlüğe giren yeni düzenlemelerle, Fikri Haklarla ilgili bazı anlaşmazlıklar için dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmasının zorunlu hale gelmesi noktasından hareketle ‘Arabuluculuk’a ilişkin yeni düzenlemeler konuşuldu.

TARAFLARIN BİRLİKTE KAZANDIĞI YÖNTEM

Açılış konuşmasını yapan Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği Başkan Yardımcısı Av. Arb. Oğuz Müftüoğlu, Arabulucuk’un hukukun bir parçası olduğunu söyledi 
Arabuluculuğun, yargıya ve tahkime bir alternatif olmadığını belirten Müftüoğlu, tarafların menfaatlerinin korunarak, kazan-kazan anlayışı ile uzlaşı kültürü çerçevesinde tarafların birlikte kazandığı, tarafların sosyal ve ekonomik ilişkilerinin devam ettiği yöntem olduğunu belirtti.

TOPLUMSAL UZLAŞIYA KATKI

Av. Arb. Marka Vekili Cansen Erdoğan, panelin sunumunda arabuluculuk siteminin, beklenenin çok üzerinde başarı sağladığını belirterek, arabuluculuğun toplumsal uzlaşıya katkı sağladığını söyledi.

HAK SAHİPLERİNİN KORUNMASI

Panelin ilk konuşmacısı Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği Başkanı Av. Arb. Marka ve Patent Vekili İhsan Berkhan, fikri ve sınai mülkiyet ve arabuluculuk, konulu bir sunum gerçekleştirdi.
Ticari davalarda, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olmasının dava şartı olduğuna dikkat çeken Av. Arb. İhsan Berkhan, Fikri Haklarla ilgili anlaşmazlıklar ve ticari davalara arabuluculuk şartı getirilmesinin ardından, arabuluculukta hak sahiplerinin korunması açısından taraf vekilliğinin son derece önemli hale geldiğini ifade etti.
Uyuşmazlıklarda zorunlu arabuluculuğun uygulanmaya başlandığını ifade eden Av. Arb. İhsan Berkhan, arabuluculuk sisteminin sağlıklı, güvenli, etkin ve verimli bir şekilde işlemesi için avukatların arabuluculuk müzakere masasında taraf vekili olarak yer almalarının çok önemli olduğunu kaydetti.

UZLAŞI GEREKTİREN DAVALARDA ARABULUCULUK

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hâkim Umut İlhan Durmuşoğlu'da dairenin arabuluculuk çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Uzlaşı gerektiren davalarda arabuluculukla ilgili çalışmaların ilgi gördüğünü ve çok başarılı olduğunu belirten Durmuşoğlu, 30 – 40 yıldan bu yana dünyada uygulandığını ve Türkiye’ye daha yeni geldiğini söyledi. Durmuşoğlu Arabuluculuğa avukatların dışında başka bir mesleğin ya da grubun dâhil olmasının uygun olamayacağının altını da çizdi.

UYUŞMAZLIKLARIN MAHKEMEYE GİTMEDEN ÇÖZÜLMESİ

Arabuluculuğun ‘uyuşmazlıkların mahkemeye gitmeden çözülmesi’ olduğunu ifade eden Bahçeşehir Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kadir Emre Gökyayla, Arabuluculuğun, uyuşmazlık yaşayan kişilerin, tarafsız bir üçüncü kişiden yardım alarak aralarındaki konuları mahkemeye gitmeden hallettikleri bir uyuşmazlık çözüm yolu olduğunu anlattı.
Prof. Dr. Kadir Emre Gökyayla, arabuluculuğun önceleri yatırımların korunması için daha sonra ise eserlerin korunması için uygulandığını, mali menfaatler korunurken, eser sahibinin menfaatlerini de koruduğunu kaydetti.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞIMLAR VE TELİF

Sosyal medyada paylaşımların telif hakkına ve hukuka etkisine dikkat çeken Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği Başkan Yardımcısı Av. Arb. Marka ve Patent Vekili Eylem Kahraman ise internet ortamında sanatçı isimlerine yönelik hak ihlallerini anlattı.
Sosyal medyada eserlerin ihlali halinde başvurulacak hukuk yollarından da bahseden Av. Arb. Eylem Kahraman, sanatçıların fotoğraf ve resimlerinin kullanılmasının da telif ihlali olabileceğini hatırlattı.

ARABULUCULUĞUN İLKELERİ

Arabuluculuğun ilkelerinin, tarafların ve arabulucunun hak ve yükümlülüklerinin, sürecin işleyişinin ve sonuçlarının 6325 sayılı kanun da sade bir dille düzenlediğini anlatan panelistler tarafından ortak fikir olarak şu başlıklara dikkat çekildi:

Devlet yargısına ve tahkime bir alternatif değil tarafların mutabık kalması halinde iyi bir seçenek olarak kabul edilmektedir.

Genel olarak tarafların üzerinde sulh olabilecekleri ve feragat edebilecekleri uyuşmazlıklar arabuluculuğa elverişlidir.

Bu uyuşmazlıklar kanunun deyimiyle tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebileceği uyuşmazlıklardır.

Dava boyunca tarafların yapmak zorunda kalacakları masraflardan ve zamandan tasarruf etmelerini sağlar.

Uyuşmazlıkların çözümü mahkemeye göre daha kısa sürer.

Tarafların kendi gereksinimlerine göre kendi çözümlerini bulmalarına olanak sağlar. Tarafların anlaştıkları yöntem ve çözümler esnektir.

Mevcut hukuki durumu değil, tarafların menfaatlerinin korunarak, kazan-kazan anlayışı ile uzlaşı kültürü çerçevesinde tarafların birlikte kazandığı, tarafların sosyal ve ekonomik ilişkilerinin devam ettiği yöntemdir.

İhtilaflarda ve uyuşmazlıklarda gizlilik ilkelerini esas alarak ticari itibarlarının zarar görmesini önler.

Taraflar süreci devam ettirmek, sonuçlandırmak ve bu süreçten vazgeçmek konusunda tamamen serbesttir.

Taraflar arabuluculuk sürecinin sonunda bir anlaşmaya varırlarsa bu anlaşmanın, icra edilebilirliğine ilişkin bir şerh verilmesi suretiyle ilâm niteliğinde belge elde ederler.

Anlaşma belgesinin resmi işlemlerde kullanılması durumunda sadece maktu verginin ödenecek olması, telif hukuku gibi yüksek meblağlı uyuşmazlıklarda çok ciddi vergi kolaylığı sağlar.
Yargının yükü hafifler.

Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği Saymanı Arb. Av. Marka ve Patent Vekili Gül Banu Kırtok’un kapanış ve teşekkür konuşması ile panel sona erdi.

TİYATRO KARYOLA GÜLDÜRDÜ BİLGİLENDİRDİ

Tiyatro Karyola oyuncularının bir müzik eserinin telif hakkının ihlalini konu alan özel hazırlanmış gösterisi de izleyenleri hem güldürdü hem de bilgilendirdi. 


Uzlaşı Kültürü ve Hukuk Derneği Başkan Yardımcıları Av. Arb. A. Kemal Karahoda ve Arb. Av. Dilek Yumrutaş da oyunda eğitmen-anlatıcı olarak rol aldı.

Panelin sonunda, Lal Kızılelma ve Onat Dayanıklı tarafından piyano ile müzik dinletileri de yer aldı.

Katılımcılara plaket sunulması ve toplu fotoğraf çekimi ile panel sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Soylu'dan 'Koronavirüs' Önlemleri Açıklaması
Bakan Soylu'dan 'Koronavirüs' Önlemleri Açıklaması
Türkiye'de Can kaybı 214'e, Vaka Sayısı 13 bin 531'e Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 214'e, Vaka Sayısı 13 bin 531'e Yükseldi