|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Tarkan’ın Arazisine İmar İzni Verilmedi!
  • Reklam

Tarkan'ın Arazisine İmar İzni Verilmedi!

Tarkan’ın Bayrampaşa Cevatpaşa'daki arazisi için istediği imar izni dosyası da ret edildi ve Tarkan 6. Kez müracaat ettiği imar iznini bir kez daha alamadı... Tarkan'ın Avukatı tarafından yapılan açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul 11. İdare Mahkemesi nezdinde hukuki süreçlerin devam ettiği ve yaklaşık 13 yıldır - her kişi ve kuruma tanınan- itiraz ve dava haklarının kullanıldığı kaydedildi.

22 Ocak 2020 - 17:38

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin 2020 Ocak ayı 2'nci toplantısında meclise sunulan komisyon raporları arasında Mega Star Tarkan’ın Bayrampaşa Cevatpaşa'daki arazisine ait komisyon raporu da görüşüldü.

Tarkan’ın Bayrampaşa Cevatpaşa'daki arazisi için istediği imar izni dosyası ret edildi ve Tarkan 6. Kez müracaat ettiği imar iznini de bir kez daha alamadı... 

Mega Star Tarkan Tevetoğlu ve ablası Handan Menekşe'nin sahibi olduğu HİTT Müzik Prodüksiyon, 2007'de Bayrampaşa Cevatpaşa Mahallesi'nde bir arazi almıştı. 5 bin 283 metrekarelik arazinin imarını değiştirmek için 6 kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvuru yaptı. 
Tarkan tarafından akaryakıt istasyonu ve otel yapmak için yapılan başvurular daha önce belediye tarafından reddedilmişti.

Tarkan’ın, 6'ncı kez yaptığı başvurusu mecliste görüşüldü ve teklif onaylanacağı sırada AK Parti’li Meclis üyesi ve İBB Bayındırlık ve İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol söz alarak ilgili dosyanın komisyona iadesini istedi. Teklif oybirliği ile kabul edilerek rapora ise komisyon görüşü olarak ‘başvuranların taleplerinin uygun görülmediği’ ifadesi eklendi.  

OTOPARK OLARAK KULLANILIYOR

Tarkan, dosyada haksızlığa uğradığını belirtti ve İBB tarafından hazırlanan imar planına göre 5 bin 283 metrekare olan arazinin imar planlarında bin 720 metrekaresinin çocuk bahçesi, bin 150 metrekaresinin yol alanı olarak ayrıldığını ifade etti.
Son değişiklikler ile terk oranının yüzde 81'e çıktığını, kendisine 980 metrekare kaldığını ifade ederek mağduriyetinin giderilmesini talep etti.  
Tarkan, söz konusu arazinin 2 bin 686 metrekarelik kısmına ticaret alanı hakkı olan imar izin verilmesini istemişti. Ayrıca boş alan olarak görünen yerin vatandaşlar tarafından otopark ve yeşil alan olarak kullanıldığı raporda yer aldı.

TARKAN'IN AVUKATINDAN BASIN AÇIKLAMASI

Olayın medyada yer alması üzerine Hitt Müzik Prodüksiyon Ltd. Şti. ve Tarkan Tevetoğlu’nun Avukatı Yunus Egemenoğlu tarafından bir basın açıklaması yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul 11. İdare Mahkemesi nezdinde hukuki süreçlerin devam ettiği belirtilen basın açıklamasında yaklaşık 13 yıldır - her kişi ve kuruma tanınan- itiraz ve dava haklarının kullanıldığı kaydedildi.

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“BASIN AÇIKLAMASI / 22 Ocak 2020

Müvekkil Tarkan Tevetoğlu’nun ortakları arasında yer aldığı Hitt Müzik Prodüksiyon Tanıtım Turizm San. Ve Dış Tic. Ltd. Şti.’ne ait taşınmazın imar durumu ile ilgili olarak bu açıklamayı yapmak zorunda kalmış bulunmaktayız.

Haberlere konu Bayrampaşa’da yer alan 5283 m2’lik ilgili taşınmaz, 24.5.2007 tarihinde Hitt Müzik tarafından 2013 m2 si imarlı konut alanı olarak diğer bir ifade ile imar ve inşaat izni mevcut olarak satın alınmıştır.

13.5.2016 tarihinde ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından imar planı tadilatı ile ilgili alanı da kapsar ulaştırma kavşağı düzenlenmiş ve Hitt Müzik Şirketi’ne ait haberlere konu taşınmazdaki 2.013 m2 olan imarlı konut alanı, 980 m2 kalarak kullanılamaz hale gelmiştir. Söz konusu plan değişikliği ile Şirkete ait olan taşınmaz, idarenin tek taraflı tasarrufuyla kullanılamaz hale getirildiği için mağduriyetin giderilmesine yönelik, her kişi ya da kurumun yapacağı gibi, imar değişikliği teklifleri/itirazları 2016 yılından itibaren ilgili makamlara sunulmuş, ayrıca 2017 yılında İstanbul 11. İdare Mahkemesi nezdinde de iptal davası açılmıştır.

Resmi kurumların ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden olan Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki şehir plancısı ve ulaştırma uzmanı olan öğretim üyesi hocaların da yerinde incelemeleri ile tüm vatandaşlara tanınan yasal haklar çerçevesinde hareket edilmiş; taşınmazın kullanılamaz hale getirilmesinden dolayı yaşanan mağduriyetin hakkaniyetli bir biçimde giderilmesi talep edilmiştir.

Hitt Müzik tarafından taşınmazın bir kısmının yol ve yeşil alan olarak kullanılması amacıyla bedelsiz bir biçimde İdare’ye terk edilmesi de kabul edilmiştir.

Hali hazırda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul 11. İdare Mahkemesi nezdinde hukuki süreçler devam etmektedir. Her kişi ve kuruma tanınan yasal hakların kullanılması çerçevesinde hareket edilmektedir. Müvekkil, hak kaybı yaşayan her vatandaş gibi hukuk çerçevesinde haklarını aramaktadır.

Hitt Müzik Şirketi’ne ait taşınmaz ile ilgili olarak satın alma tarihinden sonraki imar planı değişiklikleri sebebiyle yaşanan mağduriyetin giderilmesine yönelik yaklaşık 13 yıldır - her kişi ve kuruma tanınan- itiraz ve dava hakları kullanılmakta olup haber konusu dilekçemiz 2017 yılında yapılmış eski bir başvurudur. Algı kirliliğine sebebiyet vermemek adına bu paylaşımı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis Memurluğu Sınavı soruşturmasında 9 FETÖ'cüye gözaltı kararı
Polis Memurluğu Sınavı soruşturmasında 9 FETÖ'cüye gözaltı...
Emniyet Teşkilatına 500 Kadın Özel Harekât Polisi Katıldı
Emniyet Teşkilatına 500 Kadın Özel Harekât Polisi Katıldı