|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
TEGV ve Rotary 2430, Eğitim İçin İş Birliği Yapıyor
  • Reklam

TEGV ve Rotary 2430, Eğitim İçin İş Birliği Yapıyor

25 yıl önce “Nitelikli Eğitim Her Çocuğun Hakkıdır” diyerek çıktığı yolda, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerdeki ilköğretim çağı çocuklarına eğitim desteği veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) , Uluslararası Rotary 2430 Bölge Federasyonu (UR2430) ile eğitim için çoklu bir iş birliğine imza attı.

03 Eylül 2020 - 14:34

25 yıl önce “Nitelikli Eğitim Her Çocuğun Hakkıdır” diyerek çıktığı yolda, sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerdeki ilköğretim çağı çocuklarına eğitim desteği veren Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) , Uluslararası Rotary 2430 Bölge Federasyonu  (UR2430) ile eğitim için çoklu bir iş birliğine imza attı.

Gerçekleştirilecek iş birliği kapsamında UR2430 ve TEGV üç farklı projeyi hayata geçirmek üzere birlikte çalışacak: UR2430, TEGV’in mobil öğrenim birimi olan Ateşböcekleri’nden birinin işletme sponsorluğu ile TEGV’in Gaziantep Eğitim Parkı’ndaki Tasarım ve Beceri Atölyesi’nin kurulumunu üstlenecek. UR2430 ayrıca TEGV’in 3 yıldır Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ile birlikte sürdürdüğü elektronik atıkların geri dönüşüm kampanyası “Atma Bağışla” ya destek verecek.

TEGV’in yerleşik olarak faaliyet göstermediği bölgelerde yaşayan çocuklara ulaşmak için kullanmakta olduğu ve tır dorseleri üzerine kurulu 20 araçlık Ateşböceği filosu, bugüne kadar toplam 180 bin km yol kat ederek, 80 bine ulaşan gönüllü sayısıyla bir milyondan fazla çocuğa eğitim hizmeti götürdü. İş birliği kapsamında Ateşböceği’nin Güney/Güney Doğu illerindeki okullarda bir yıllık bir sürede yaklaşık 1.500 çocukla buluşması hedefleniyor. 

İş birliği kapsamında UR2430, TEGV Gaziantep Eğitim Parkı’nda bir Tasarım ve Beceri Atölyesi’nin kurulumunu üstlenecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 vizyonunda yer alan ve çocuklarımızın tasarım odaklı düşünme bakış açısını kazanabilmeleri için kurulan 3D yazıcılar ve kalemler, kartlar ve sensörlerin kullanıldığı TEGV Tasarım ve Beceri Atölyeleri’ne bir yenisi UR2430 desteği ile eklenecek ve böylelikle Tasarım ve Beceri Atölyeleri’nin sayısı 19’a ulaşmış olacak.

İş birliğinin 3. projesinde UR2430’un Marmara ve Ege dışındaki coğrafi bölgelerdeki 100’den fazla şubesinin üyeleri, çevrelerindeki elektronik atıkları toplayarak geri dönüşümleri ile eğitime katkı sağlayacaklar. TEGV’ in TÜBİSAD ile iş birliği içinde yürütmekte olduğu “Atma Bağışla Kampanyası” dahilinde evlerde ve iş yerlerinde kullanılmayan telefon, tablet ve bilgisayar gibi elektronik atıklar, TÜBİSAD aracılığıyla geri dönüşüme kazandırılıyor ve çocuklarımızın eğitimine destek sağlıyor. 

Sözleşme ile ilgili UR2430 Bölge Dönem Guvernörü Dr. Serhan Antalyalı “Çevre ve eğitim ülkemizin önemli problemlerinin başında gelmektedir. TEGV ülkemizin çok başarılı ve yararlı vakıflarından biri. Gerek eğitim, gerekse de çevre konusunda birlikte çalışacak olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu konularda UR2430 olarak bir nebze de olsa katkı vermek, ülkemiz insanlarına borcumuzdur” dedi.

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı ise imzalanan sözleşme ile ilgili olarak şunları söyledi:” Uluslararası Rotary 2430 Bölge Federasyonu ile işbirliği fırsatlarımızı 2019 yılı başlarından itibaren konuşmaya başladık.  Bu projelerle daha çok sayıda çocuğumuzu nitelikli eğitimle buluşturacak olmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz. Uluslararası Rotary 2430 Bölge Federasyonu Guvernörü Dr. Serhan Antalyalı’ya, Yönetim Kuruluna ve tüm Rotaryen dostlarımıza çocuklarımız adına çok teşekkür ediyoruz”.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kutlu Yol Partisi Kuruldu
Kutlu Yol Partisi Kuruldu
Usulsüz ceza yazan trafik müfettişi görevinden alındı
Usulsüz ceza yazan trafik müfettişi görevinden alındı