|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Trafik Başkanlığından Başkan Güleçyüz’ün taleplerine CEVAP
  • Reklam

Trafik Başkanlığından Başkan Güleçyüz'ün taleplerine CEVAP

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Başkanı Av.Sami Güleçyüz'ün müfettiş adaylarının taleplerini içeren müracaat yazısına cevabi yazı iletti.

19 Şubat 2021 - 14:59 - Güncelleme: 19 Şubat 2021 - 15:46

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Başkanı Av.Sami Güleçyüz'ün müfettiş adaylarının taleplerini içeren müracaat yazısına cevabi yazı iletti..

Merkezi İstanbul'da bulunan FTM Derneği Başkanı Av.Sami Güleçyüz, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığına dernek yönetim kurulu adına yazılı müracaatta bulunarak Fahri Trafik Müfettişi adayları için aranılan yüksekokul mezunu şartında emekli polisler için muafiyet istemişti..

Başkan Güleçyüz'e Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı'nca 18.02.2021 tarihinde letilen cevabi yazıda şu ifadeler yer aldı : 

" 11.02.2021 tarihli e-posta başvurularınız 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği kapsamında incelenmiştir.

Trafikte sivil denetimle ilgili; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Ek-6’ncı maddesi hükmüne istinaden, trafik güvenliğini sağlamak, denetim hizmetlerinde görevli personele yardımcı olmak, sürücülere her zaman ve her yerde denetlendikleri duygusunu yerleştirmek ve vatandaşlarımızın doğrudan denetime katılımını sağlamak amacıyla gönüllülük esasına dayalı fahri trafik müfettişliği müessesesi kurulmuş, Fahri Trafik Müfettişleri Görev ve Çalışma Yönetmeliği ile de görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir.

Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği’nin 7’nci maddesi üçüncü fıkrasında, “Trafik Başkanlığınca yapılan inceleme ve değerlendirme neticesinde, müfettiş olmasında sakınca görülmeyenler Emniyet Genel Müdürü'nün teklifi ile İçişleri Bakanı'nın onayına sunulur..”

Aynı yönetmeliğin 12’nci maddesinde, “Bir ildeki müfettiş sayısı, o ilde kayıtlı tescilli araç sayısının binde ikisinden fazla olamaz. 7'nci maddenin beşinci fıkrasında sayılanlar ile engellilerin müracaatları bu orana dâhil edilmez..” hükümleri bulunmaktadır.

Fahri trafik müfettişi adaylarında aranacak şartlar Yönetmeliğin 5’inci maddesinde belirlenmiş olup,  emekli emniyet mensuplarının istisna kapsamında müracaatının alınıp alınamayacağının Yönetmeliğin 7’nci maddesi birinci ve ikinci fıkrası gereğince ilgili İl Valiliğince değerlendirilmesi gerekmektedir.

Fahri trafik müfettişliği müracaatlarının onaylanmasına ilişkin çalışmaların Bakanlık Makamının talimatları doğrultusunda 2021 yılında yapılması planlanmaktadır."

Başkan Güleçyüz'ün Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Daire Başkanlığı'na dernek yönetim kurulu adına e-posta yoluyla (trafik@egm.gov.tr) adresine gönderdiği 11.02.2021 tarihli talep yazısı'nda şu ifadeler yer almıştı : 

"İstanbul ili başta olmak üzere birçok ilimizde Fahri Trafik Müfettişliği (FTM) başvurusu yapmış olduğu halde uzun bir süredir beklemekte olan kişilerin ataması hala yapılmamış olup, bu konunun çözülmesi hususu  ilgili kişilerce derneğimize iletilmiştir.

Karayolları Trafik Kanunu esas alınmak suretiyle  düzenlenmiş olan Fahri Trafik Müfettişliği yönetmeliğinin 12. maddesi uyarınca; İldeki motorlu araç sayısının binde 2'si oranında FTM belirlenmesi gerektiği öngörülmüş olmasına rağmen, birçok ilimizde açık bulunan müfettişlik atamaları halen yapılmamıştır.

Bir başka husus olarak da, emekli emniyet mensuplarının müfettiş olma arzuları da yine derneğimize yoğun bir şekilde iletilmektedir. Her ne kadar müfettiş olmak için yüksek okul mezunu olma şartı aranıyor ise de,  emniyet mensuplarının bu şarttan muaf tutulması gerektiği düşüncesindeyiz. Zira sözkonusu kişilerin mesleki birikim ve tecrübeleri ile trafik denetimine  sağlayacakları katkı tartışılmaz bir gerçektir.

Yukarıda sunmuş olduğumuz durumları sayın başkanlığınızca değerlendirilmek üzere tensiplerinize sunarız.."

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-**HALİS KAHRAMAN

 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yıldırım
    2 ay önce
    FTM gönüllü hizmeti gerektiren bu görevden dolayı kazanımı olmayan kişilerdir FTM derneğinin amacı ve üyelerine kazanımı var mıdır Açıklarlar da seviniriz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kırgız-Tacik Çatışmasının Ardında Mağdur İnsanlar ve Harap Edilmiş Evler Kaldı 
Kırgız-Tacik Çatışmasının Ardında Mağdur İnsanlar ve Harap...
Kazakistan Cumhurbaşkanı Türkmenistan'a Çalışma Ziyareti Yapacak
Kazakistan Cumhurbaşkanı Türkmenistan'a Çalışma Ziyareti...