|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
"Trafik Kazalarına Dur De Diyelim ..! "
  • Reklam

"Trafik Kazalarına Dur De Diyelim ..! "

Trafikte Haklarım Derneği Kurucu Başkanı Yasemin Usta, trafik kazalarındaki can kayıplarına DUR diyebilmek ve farkındalık yaratmak için herkesi sosyal medyada başlatmış oldukları " #TrafikKazalarınaDurDe  " kampanyasına destek verilmesini istedi.

16 Mayıs 2020 - 15:58 - Güncelleme: 17 Mayıs 2020 - 20:21

Merkezi İstanbul'da bulunan Trafikte Haklarım Derneği'nin Kurucu Başkanı ve trafik mağduru olan Yasemin Usta,  trafik kazalarındaki can kayıplarına DUR diyebilmek ve farkındalık yaratmak için herkesi sosyal medyada başlatmış oldukları " #TrafikKazalarınaDurDe  " kampanyasına destek verilmesini istedi.

ÜNLÜ SANATÇILAR,MÜZİSYENLER VE MEHMETÇİK KAMPANYA'YA DESTEK VERDİ 

Trafik haftasında başlatılan kampanya'ya ünlü oyuncular Reha Özcan, Burak Demir, Ecem Özkaya, Ayçe Abana, Seda Güven,‘ Arka Sıradakiler’ adlı dizide oynarken geçirdiği trafik kazası sonucu engelli kalan Temmuz Karikutal, Gazeteci- Müzisyen Ömür Gedik, Balet ve Oyuncu Tan Sağtürk,Müzisyen Burhan Şeşen, Dilan Çıtak Tatlıses, Cüneyt Tek ,sosyal medya fenomenleri ALİFİRU ,Anadolu Üniversitesi, milletvekillerimiz,Kuzey Irak'ta vatani görevini yapan Mehmetçiklerimiz, trafik mağdurları ve 7’den 70'e binlerce kişi destek veriyor

Yasemin Usta'nın kampanya ile ilgili açıklamasında  şu ifadeler yer aldı : 

" Covid-19 önemli bir halk sağlığı sorunumuz olan, kanıksanmış TRAFİK KAZALARINDA
dünya genelinde her 24 SANİYEDE BİR CAN KAYBETTİĞİMİZİ biliyor musunuz ?

5 yıl önce kurulan Trafikte Haklarım Derneği olarak, trafik kazalarındaki can kayıplarına DUR diyebilmek ve farkındalık yaratmak için herkesi sosyal medyada başlatmış olduğumuz  "#TrafikKazalarınaDurDe " kampanyamıza davet ediyoruz. 

Trafik haftasında başlattığımız kampanyamıza ünlü oyuncular Reha Özcan, Burak Demir, Ecem Özkaya, Ayçe Abana, Seda Güven,‘ Arka Sıradakiler’ adlı dizide oynarken geçirdiği trafik kazası sonucu engelli kalan Temmuz Karikutal, Gazeteci- Müzisyen Ömür Gedik, Balet ve Oyuncu Tan Sağtürk,Müzisyen Burhan Şeşen, Dilan Çıtak Tatlıses, Cüneyt Tek ,sosyal medya fenomenleri ALİFİRU ,Anadolu Üniversitesi, milletvekillerimiz,Kuzey Irak'ta vatani görevini yapan Mehmetçiklerimiz, trafik mağdurları ve 7’den 70'e binlerce kişi destek veriyor.

Bu farkındalığı artırmamız için desteğinize ihtiyacımız var..! Neden mi?

DSÖ ve EGM istatistiklerine göre ;

-Her yıl dünya genelinde 1,35 milyon insan trafik kazalarında ölüyor.

-24 saniyede bir kişi trafik kazası sonucu hayatını kaybediyor.

-20-50 milyon kişi geçirdiği trafik kazası yaralanıyor ya da engelli kalıyor.

-Türkiye’de trafik kazaları sonucu sadece 2009-2018 yılları arasında yaklaşık 74 bin 800 kişi olay yerinde ve hastanede hayatını kaybetti.
-2 milyon 694 bin 604 kişi ise yaralandı! Kaç kişi engelli kaldı ???

-Trafik kazalarında kusur oranlarının  % 90 ’ı sürücü, % 8 'i ise yayadan oluşmaktadır. Yani yüzde 98 insan faktörlü kazalar gerçekleşmektedir.

-Ülkemizdeki verilere göre her yıl; küçük bir ilçemiz topyekün yok olmakta, orta büyüklükte bir İlimiz de topyekün yaralanmaktadır.
İstatistikler aslında bize bu kazaların birçoğunun önlenebilir olduğunu söylüyor.Trafik kazalarını önlemek çok basit, bu bizim elimizde trafik kurallarına uyarak!

Trafik kurallarına uymayanları gelin birlikte uyaralım..!

" #TrafikKazalarınaDurDe" diyelim. Nasıl mı?

1. Trafikte en fazla rahatsız olduğunuz sorunları, kaza faktörlerini (örneğin aşırı hızlı giden sürücü,)belirleyip,

2. Bu sorunlarla ilgili kendinizin kurallara uymayanları uyardığınız videonuzu çekmeniz,

3.Video sonunda ise elinin içine KIRMIZI kalemle “DUR DE” yazarak ve trafik polisleri gibi "DUR İŞARETİ" yaparak” ve herkesi bu farkındalığa davet ederek videoyu bitirmenizi rica ediyoruz.

4.Video çekmeyi tercih etmeyen kişiler  "#TrafikKazalarınaDurDe " hastagini kullanarak, eline " Dur De..! " yazıp, trafik polisi gibi dur işareti yaptıkları fotoğraf ile de destek verebilir.

5.Video / fotoğraf paylaşırken " #TrafikKazalarınaDurDe " hashtagiyle derneğimizin sosyal medya hesaplarını da etiketleyerek twitter.com/ rafikteHaklar , instagram.com/ rafiktehaklarim/ ,mention (bahsederek), paylaşılmasını rica ediyoruz.

FOTO : Tan SAĞTÜRK 

Unutmayın ki yollarda hepimiz her gün yolcuyuz, yayayız, sürücüyüz trafiğin bir parçasıyız. Gelin bu farkındalığı hep birlikte yaratalım.

Destekleriniz için çok teşekkür ederim. Hep birlikte kazasız, güzel günler için #TrafikKazalarınaDurDe diyelim !

Derneğimiz ve kampanyamız hakkında detaylı bilgi için :www.trafiktehaklarim.org bakabilirsiniz."

Ünlülerin destek videolarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kampanya çağrı videomuz: 

Oyuncu Temmuz Karikutal :

Oyuncu Reha Özcan: 

Oyuncu Ayçe Abana: 

Gazeteci-Müzisyen Ömür Gedik: 

Oyuncu Burak Demir:

Müzisyen Burhan Şeşen:

Dilan Çıtak Tatlıses: 

Cüneyt Tek: 

Sosyal Medya Fenomenleri AliFiru: 

Anadolu Üniversitesi:

 

ÖZEL HABER- Halis KAHRAMAN / TR HABER AJANSI

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Yağma Yok Tazminatlarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz’
‘Yağma Yok Tazminatlarımızı Gasp Ettirmeyeceğiz’
Bakan Elvan'dan İş Dünyasına; 'Adımlarımızı Hızla Atacağız'
Bakan Elvan'dan İş Dünyasına; 'Adımlarımızı Hızla...