|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Trafik Müfettişi Adayları, GÖREVLENDİRME Onayı Bekliyor..!
  • Reklam

Trafik Müfettişi Adayları, GÖREVLENDİRME Onayı Bekliyor..!

Trafik teröristleri ile mücadele etmek isteyen Türkiye genelinde İl Emniyet Müdürlüklerine Fahri Trafik Müfettişi (FTM) olabilmek için müracaata bulunan adaylar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan görevlendirme onayı bekliyor...

31 Ağustos 2021 - 16:46 - Güncelleme: 01 Eylül 2021 - 03:50

Trafik teröristleri ile mücadele etmek isteyen Türkiye genelinde İl Emniyet Müdürlüklerine Fahri Trafik Müfettişi (FTM) olabilmek için müracaata bulunan adaylar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan görevlendirme onayı bekliyor..

İl Emniyet Müdürlükleri tarafından uygun görülerek,  Emniyet Genel Müdürlüğüne iletilen Fahri Trafik Müfettişi adaylarının isimlerinin yer aldığı toplu listeye İçişler Bakanı Süleyman Soylu'nun  işlerinin yoğun olduğu gerekçesiyle aylardır onay veremediği için müfettiş görevlendirilmesinin yapılamadığı öğrenildi..

Trafik denetiminde görevli polislere yardımcı olmak amacıyla, sivil insiyatif olarak trafik denetimine katkı sunan  ve kendilerini "Trafiğin gizli gözleri " olarak nitlendiren  İstanbul'da yaklaşık 4 bin 500, Türkiye genelinde ise  34 bini aşkın Fahri Trafik Müfettişi trafik denetlemesi için halen görev yürütüyor..

Türkiye genelinde, Trafik konusunda duyarlı, il ve ilçe merkezlerinde trafikte yaşanan kuralsızlığın önüne geçmek isteyen çok sayıda müfettiş adayı var. Trafik müfettişi olmak için başvuru yapan  adaylar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan görevlendirme onayı vermesini bekliyorlar..

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Basın Sözcüsü Halis Kahraman, İstanbul'da fahri müfettiş olmak isteyen adayların  İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi FTM Bürosuna istenilen belgelerle birlikte şahsen başvuru yaptıklarını, uygun görülen başvuruların listeler halinde Emniyet Genel Müdürlüğüne iletilmesine rağmen, adayların aylarca beklediklerini belirterek, adayların sık sık dernek merkezini telefonla arayarak, İçişleri Bakanı Soylu tarafından ne zaman müfettiş görevlendirmesi yapılacağını sorduklarını bildirdi..

Basın Sözcüsü Kahraman, Türkiye genelinde özellikle büyükşehirler de  trafikte kural ihlali yapan çok sayıda sürücüye rastlandığını belirterek, "Trafik kural ihlallerinin cezasız kalmaması için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Fahri trafik müfettişi adayları için görevlendirme onayı verilmesini bekliyoruz..En son 2020 yılı Şubat ayında müfettiş görevlendirilmesi yapıldı. O tarihten sonra hiç görevlendirme yapılmadı..Müfettiş görevlendirilmesi halinde, Türkiye genelinde yeni müfettişler trafikte kural tanımayan teröristler ile etkin mücadele edecek, trafiğin denetlenmesinde trafik  polisine yardımcı olacaklardır." dedi

Fahri Trafik Müfettişi adayı emekli trafik Başkomiseri İbrahim Kahya " Ben İstanbul'da ikamet ediyorum. Trafikte kural ihlali yapan çok sayıda sürücüye rastlayınca Fahri Trafik Müfettişi olmaya karar verdim. 2020 yılının Eylül ayında müfettiş olabilmek için başvuru yaptım.Başvuru evraklarımın Ankara'ya onay için iletildiğini öğrendim. Başvurumun üzerinden 12 ay geçti..Benim gibi Türkiye genelinde yüzlerce müfettiş adayının olduğunu öğrendim. Hiç bir beklentim olmadan tamamen gönüllülük esasına göre Fahri trafik müfettişi olarak görev almayı bekliyorum.." şeklinde fahri müfettiş adaylarının mağduriyetini dile getirdi..

Öte yandan, Fahri Trafik Müfettişi olmak isteyen adaylarda , 

a)Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) En az 40 yaşında olmak,

c) En az  2 yıllık yüksekokul mezunu olmak

d) En az 10 yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,

e) Hakkında 2918 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre işlem yapılmamış olması veya düzenlendiği tarihten itibaren herhangi bir nedenle sürücü belgesinin geçici olarak geri alınmamış/iptal edilmemiş olması,

f) Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak, şartlarının arandığı ifade edildi.

Müfettiş adayları arasında doktor, bankacı, öğretmen, avukat, gazeteci, asker ve polis gibi çeşitli meslek gruplarına mensup insanların yer aldığı öğrenildi..

FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİNİN GÖREV VE SORUMLULUKLARI

Fahri Trafik Müfettişleri, Tespit ettikleri kural ihlallerine ilişkin olarak; fiziki ortamda düzenledikleri tutanakları herhangi bir trafik ekip veya kuruluşuna elden, elektronik ortamda düzenledikleri tutanakları Emniyet Genel Müdürlüğüne elektronik sistem üzerinden bir hafta ( 7gün ) içerisinde teslim ederler.

*Trafik güvenliği ile ilgili görüş ve önerileri bildirebilirler.

* Yer ve zamanla sınırlı olmayıp, ülkenin her yerinde görevli sayılırlar.

* Görevlerini yürütürken, adil ve tarafsız olmak zorundadırlar.

* Araç durduramaz, sürücülerle muhatap olamaz, belge veya evrak kontrolü yapamazlar.  

TR HABER AJANSI - **ÖZEL HABER 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu