|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Trafik Müfettişi adaylarına başvuru kolaylığı
  • Reklam

Trafik Müfettişi adaylarına başvuru kolaylığı

Fahri Trafik Müfettişi olmak kolaylaştı. Müfettiş adayları, müracaat Formunu (Ek-4) elektronik ortamda doldurarak, Emniyet trafik birimlerine gitmeden müracaat yapabilecekler.

25 Haziran 2020 - 13:45 - Güncelleme: 25 Haziran 2020 - 15:26

Fahri Trafik Müfettişi olmak kolaylaştı.. Müfettiş adayları, müracaat Formunu (Ek-4) elektronik ortamda doldurarak, Emniyet trafik birimlerine gitmeden müracaat yapabilecekler.

 

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği yönetim kurulu üyesi ve Basın Sözcüsü Halis kahraman," Trafik denetiminde sivil insiyatif olarak görev almak isteyen fahri trafik müfettişi adaylarına müjde..Yeni yönetmelik değişikliği uyarınca artık Fahri Trafik Müfettişi olmak kolaylaştı..Müfettiş adayları, " www.trafik.gov.tr"  adresinde “Fahri Trafik Müfettişliği” başlığı altında yer alan müracaat Formu'nu (Ek-4) elektronik ortamda doldurarak, artık Emniyet trafik birimlerine gitmeden müracaat yapabilecekler." dedi 

1997 YILINDA HAYATA GEÇTİ 

Fahri Trafik Müfettişliği uygulaması 1997 yılında, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na eklenen bir madde ile hayata geçti. Gönüllülük esasına göre işleyen bu sistemde müfettişler herhangi bir ödeme almıyor, hatalı gördükleri sürücülere ceza yazarak trafiğin düzenlenmesine destek oluyor.

ÜNLÜ İSİMLER DE MÜFETTİŞ OLDU 

Fahri Trafik Müfettişleri Derneği’nin verilerine göre ; Türkiye genelinde 36 bini aşkın fahri trafik müfettişi bulunuyor. İstanbul’da ise bu rakam 4 bin 500 civarında.

Toplumun her kesiminden fahri trafik müfettişi var. Akademisyen, gazeteci, hukukçu, doktor hakim,savcı,asker, polis, öğretmen, hemşire ve iş insanları her gün trafikte kural ihlali yapan hatalı buldukları sürücüleri tespit ederek, elektronik ortamda tutanak  tanzim ederek Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildiriyor. Bu tutanaklar kontrol ediliyor, hata yoksa görevli polisler tarafından trafik cezasına çevriliyor. Ceza tutanağı araç sahibinin adresine gönderilerek tebliğ ediliyor. 

Üstelik fahri trafik müfettişliği yapan ünlü isimlerin sayısı da az değil. Aziz Yıldırım, Müjdat Gezen, Mehmet Ali Erbil, Fatih Altaylı, Hıncal Uluç, Erman Toroğlu ve Metin Akpınar bu isimlerden sadece bazıları.

Trafik Kanunu’na göre bir şehirdeki fahri trafik müfettişi sayısı belirlenirken o ildeki araç sayısının binde 2’si baz alınıyor. İstanbul’da 4 milyon 500 bin araç olduğuna göre, müfettiş sayısı 9 bin müfettiş olmalı. Yani fahri müfettiş sayısında eksik var.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeler yer aldı : 

"İçişleri Bakanlığımız dijital dönüşüm ve bürokrasinin azaltılmasına yönelik çalışmalar kapsamında vatandaşlarımıza daha etkin, daha verimli ve daha hızlı hizmet sunabilmek için yalınlaştırma ve bilişim entegrasyonları gerçekleştirmektedir. 

Bu kapsamda; Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair yönetmelik 31 Ekim 2019 tarihli ve 30934 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, yönetmeliğin ekinde yer alan Fahri Trafik Müfettişliği Müracaat Formu (Ek-4)’nun elektronik ortamda doldurulmasına imkan sağlanmıştır.

Bahse konu müracaat formu " www.trafik.gov.tr"  adresinde “Fahri Trafik Müfettişliği” başlığı altında yayımlanmıştır.

Fahri Trafik Müfettişliğine müracaat etmek isteyen vatandaşlarımız için ilgili form bu adres de sunulmuştur."

Fahri Trafik Müfettişlerinin yetkileri nelerdir?

Fahri Trafik Müfettişleri sürücülerin trafikte yaptığı kural ihlallerine, denetleme ile yükümlü birimlere bildirmektedir. Fahri trafik müfettişleri ceza yazabilmekte olup, bu husus Anayasa Mahkemesinin 2013/43 Esas Nolu kararıyla tescillenmiştir.

Fahri trafik müfettişleri bu işi gönüllü olarak yapar ve ücret almaz.

Fahri trafik müfettişi araç durduramaz ve evrak kontrolü yapamaz. Kötü niyetli bildirimde bulunan fahri trafik müfettişler, durumun tespiti halinde 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası alabilmektedir.

2019 yılında düzenleme gereğince, bir yıl süreyle trafik kural ihlali tespit tutanağı düzenlemeyen müfettişlerin görevleri Emniyet Genel Müdürünün teklifi üzerine İçişleri Bakanının onayı ile sonlandırılabilir.

Fahri trafik müfettişi olmak için hangi şartlar aranır?
Aranacak Şartlar :

Madde 5- Müfettiş olacaklarda aşağıdaki şartlar aranır.
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) En az kırk yaşında olmak,
c) En az yüksekokul mezunu olmak
d) En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,
e) Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak
f) Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,
g) Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
h) Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

 

ÖZEL HABER-**AHMET KAPLAN-** TR HABER AJANSI 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Opel,  Online Hizmetleri ve Baharda Ödeme Koşulları ile Aralık’ta İddialı 
Opel,  Online Hizmetleri ve Baharda Ödeme Koşulları ile...
Pandemi, Lojistik Sektörünü Hızla Dijitalleştiriyor
Pandemi, Lojistik Sektörünü Hızla Dijitalleştiriyor