|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Trafik Müfettişinden Kış Lastiği Uyarısı
  • Reklam

Trafik Müfettişinden Kış Lastiği Uyarısı

Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Basın Sözcüsü Halis Kahraman, Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başladığını belirterek, gereğini yapmayan sürücülere 776 lira para cezası kesildiğini bildirdi..

02 Aralık 2020 - 14:12 - Güncelleme: 02 Aralık 2020 - 15:43

Merkezi İstanbul'fa bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin Basın Sözcüsü Halis Kahraman, Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başladığını belirterek, gereğini yapmayan sürücülere 776 lira para cezası kesildiğini bildirdi..

1 Aralık'ta başlayan Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek. 

Basın Sözcüsü Halis Kahraman, Kış lastiği uygulamasının zorunluluğun ötesinde hayati önem taşıdığını belirterek,  Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araç sürücülerinin hem kendi güvenlikleri hem de diğer sürücülerin ve yolcuların güvenliği için bu kurala uyarak bir an önce lastik değişimi yaptırmalıdırlar.." ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan 9,11 oranındaki yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2021 itibarıyla  bu kural ihlalini güncelleneceğini belirten Basın Sözcüsü Halis Kahraman, " Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Kış lastiği "hususi" değil, "ticari" araçlarda zorunlu..

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.

Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

"Lastiklerin mevsime uygun olması gerekir"

Trafiğin güvenli seyredebilmesi ve trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için lastik değişiminin büyük önem taşıyor..

Bir araçta kazaya sebebiyet veren unsurların başında lastik geliyor. Kullanılan lastiklerin mevsime uygun olması gerekiyor. 

Hava sıcaklıkları 7 dereceye ve altına indiğinde, artık kışlık lastikleri takmanın zamanı gelmiştir. Kışın meydana gelen trafik kazalarının sebebi çoğunlukla mevsime uygun olmayan lastiklerin kullanılmasıdır. Çünkü yaz lastikleri soğuk havalarda, karlı ve buzlu zeminlerde tutunma kaybına, frenlemelerde kaymaya, savrulmaya ve hakimiyet kaybına yol açar.

Kış lastiği uygulaması zorunluluğun ötesinde hayati önem taşıyor..Sürücüler hem kendi güvenlikleri hem de diğer sürücülerin ve yolcuların güvenliği için bu kurala uyarak bir an önce lastik değişimini yaptırmalıdırlar." ifadelerini kullandı.

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-** AHMET KAPLAN

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz