|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Trafik müfettişinin yazdığı ceza, delil olmayınca İPTAL edildi
  • Reklam

Trafik müfettişinin yazdığı ceza, delil olmayınca İPTAL edildi

İzmir’de otomobil sürücüsü T.D.’ye fahri müfettiş tarafından yazılan ceza, ‘delil fotoğrafı’ olmadığı gerekçesiyle yapılan itiraz üzerine Sulh Ceza Hakimliği’nce iptal edildi.

25 Haziran 2021 - 14:00 - Güncelleme: 25 Haziran 2021 - 16:00

İzmir’de otomobil sürücüsü T.D.’ye fahri trafik müfettişi tarafından yazılan ceza, ‘delil fotoğrafı’ olmadığı gerekçesiyle yapılan itiraz üzerine Sulh Ceza Hakimliği’nce iptal edildi.

Sürücü T.D.’nin avukatı Alperen Cihan Çetinkaya, “Devletin denetim mekanizmasını çalıştırabilmek için delil sunmak gerekli. Bu kapsamda eğer delil sunulmazsa fahri trafik müfettişlerinin de kim olduğu bilinmediğinden hangi amaçla kesildiği ve gerçekten bu suçu işleyip işlemediğinin belirlenmesi mümkün değil..” dedi. 

Merkezi İstanbul'da Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin Yönetim Kurulu üyesi ve  Basın Sözcüsü Halis Kahraman, Mevzuatta fahri trafik müfettişlerince tespit edilen trafik kural ihlalleri ile ilgili fotoğraf veya görüntü alınacağına dair zorunluluk bulunmadığını belirterek, trafik cezası iptaline ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: 

" 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 5 inci maddesi ve 26.06.2020 tarihli ve 31167 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İçişleri Bakanlığının Trafik Görevlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik ile trafik zabıtasına “Trafik suçu işleyenler hakkında tutanak düzenleme, gerekli işlemleri yapma ve takip etme” yetkisi verilmiş olup, teknik bir cihaz yardımıyla (radar ve alkol gibi) tespit edilen ihlaller dışındaki diğer ihlaller için fotoğraf veya görüntü kaydı ile ispat zorunluluğu getirilmemiştir.

Mevzuatta fahri trafik müfettişlerince tespit edilen trafik kural ihlalleri ile ilgili fotoğraf veya görüntü alınacağına dair zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak, müfettişlerce trafik ihlali yapan araçlarla ilgili fotoğraf veya görüntü kaydı alınması, tamamen gönüllülük ve gizlilik esasına göre bu görevi yürüten fahri trafik müfettişini deşifre edeceği, güvenlik zafiyetine neden olabileceği ve uzun vadede görevini yapamaz duruma getireceği  hem Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'mizce hem de Emniyet Genel Müdürlüğü'nce değerlendirilmektedir.

Fahri trafik müfettişlerince düzenlenen trafik kural ihlali tespit tutanaklarına istinaden düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanaklarının fotoğraf ve video ile belgelenmediği gerekçesiyle Sulh Ceza Hâkimliklerince iptal edilen kesin kararlara karşı EGM Trafik Başkanlığı'nca  5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 309’uncu maddesi kapsamında Adalet Bakanlığı'na "KANUN YARARINA BOZMA " başvurusunda bulunulmaktadır."

İzmir’de işletmeci T.D., emniyet kemerinin takılı olmaması nedeniyle kendisine kesilen cezayı tebligat yoluyla öğrendi. Avukatı Alperen Cihan Çetinkaya’ya başvuran T.D., konuyu yargıya taşıdı. Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan başvuruda, tebligatın ekinde ‘delil’ niteliğinde fotoğraf bulunmadığı’ gerekçesiyle cezanın iptali istendi.

MAHKEME İTİRAZI KABUL ETTİ 

İtirazı yerinde gören Sulh Ceza Hakimliği, cezayı iptal ederek, ödenen paranın T.D.’ye geri verilmesini kararlaştırdı. Karardan memnun olduğunu kaydeden T.D., “Zaten günlük hayatımda emniyet kemerini takarak araç kullanıyorum. Buna özen gösteriyorum. Cezayı öğrenince avukatımla itirazda bulunduk ve kazandık. Mutluyum..” dedi.

KARARIN EMSAL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ’

Herhangi bir delil olmadan gönderilen cezaların iptal ettirilebileceğini belirten Avukat Alperen Cihan Çetinkaya, şunları söyledi:

“Müvekkilimiz trafikte giderken kemer takmadığı gerekçesiyle kendisine ceza yazılmış. Bu ceza plakaya kesildiğinden daha sonra kendisine tebliğ ediliyor. Tebliği aldıktan sonra 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurduk. Böyle bir suç işlemediğimizi belirttik. Fahri müfettiş herhangi bir delil, video kaydı sunmamış. Bunun fahri müfettişler kanunundan kaynaklı olduğu, herhangi bir delil sunma zorunluluklarının olmadığı belirtildi. Biz de buna karşılık şunu söyledik; ‘Devletin herhangi bir şekilde denetim mekanizmasını sağlayabilmesi için fahri müfettişlerin mutlaka delil veya video kaydıyla bu cezaları kesmesi gerektiğini’ ifade ettik. Sulh Ceza Hakimliği’nde emsal olduğunu düşündüğümüz bu kararı verdi.”

Kararın önemli olduğunu vurgulayan Avukat Çetinkaya, “Toplumumuzda fahri müfettişlerin cezasıyla karşılaşan birçok insan var. Eğer delil yoksa kimse bu şekilde cezalandırılamaz..” dedi.

DEVLETİN DENETİM MEKANİZMASINI ÇALIŞTIRMAK İÇİN DELİL GEREKLİ’

Fahri  Trafik Müfettişleri yönetmeliğinden bahseden Avukat Çetinkaya, “Evrak isteyemezler. Kişiyi sorgulayamazlar. Veya aracı durduramazlar. Yönetmelikte delil sunacaksınız veya sunmayacaksınız diye bir madde yok. Devletin denetim mekanizmasını çalıştırabilmek için delil sunmak gerekli. Bu kapsamda eğer delil sunulmazsa fahri müfettişlerin de kim olduğu bilinmediğinden hangi amaçla kesildiği ve gerçekten bu suçu işleyip işlemediğinin belirlenmesi mümkün değil..” diye konuştu.

 

TR HABER AJANSI

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu Bankalarından KONUT Kredi Faiz İndirimi
Kamu Bankalarından KONUT Kredi Faiz İndirimi
Büyükelçiler Geri Adım Attı, Erdoğan Olumlu Karşıladı
Büyükelçiler Geri Adım Attı, Erdoğan Olumlu Karşıladı