|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
’TSK Envanterindeki Yüzlerce Helikoptere Yangın Söndürme...
  • Reklam

'TSK Envanterindeki Yüzlerce Helikoptere Yangın Söndürme Aparatları Takılabilir!'

Türkiye'de yangın söndürme uçağı ihtiyacı ile ilgili haberlerin ardından bir açıklama yapan Dr. Akın Arslan, “TSK Envanterindeki Yüzlerce Helikoptere Yangın Söndürme Aparatları Takılabilir!” Dedi.

05 Ağustos 2021 - 23:32

Ordu kökenli ve yazılım şirketi sahibi TTT Global Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan’dan müthiş iddia…

Türkiye'de yangın söndürme uçağı ihtiyacı ile ilgili haberlerin ardından bir açıklama yapan Dr. Akın Arslan, “TSK Envanterindeki Yüzlerce Helikoptere Yangın Söndürme Aparatları Takılabilir!” Dedi.

Türkiye genelinde birçok ilde art arda çıkan orman yangınlarıyla mücadele ve söndürme çalışmaları devam ediyor. Son 10 günde 47 ilde 209 orman yangını kontrol altına alındı, 5 ilde 13 noktada alevlerle mücadele sürüyor.  
Tüm Türkiye'yi yasa boğan orman yangınları, ülke genelinde devam ederken Orman yangınlarıyla mücadele için Azerbaycan, İran, Rusya, Hırvatistan, İspanya ve Ukrayna'dan toplamda 18 hava aracı destek veriyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde, Türkiye'nin yangın söndürme mücadelesinde kullanılabilecek helikopterlerin bulunduğunu hatırlatan ordu kökenli ve yazılım şirketi sahibi TTT Global Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan şu açıklamayı yaptı:

“TSK Envanterindeki Yüzlerce Helikoptere Yangın Söndürme Aparatları Takılabilir!
Ormanlarımız yanıyor, yürekler parçalanıyor, biz ise birbirimizi suçluyoruz!
Siyaseti bu işe de bulaştırdık, sadece saçmalıyoruz, büyük bir akıl tutulması durumuyla karşı karşıyayız.
Türkiye'nin mevcut imkanlarını verimli kullanamadığımızdan yangınları seyrediyoruz. Kısır döngüye girmiş bir THK uçak tartışmasıdır gidiyor!
Türkiye'de bir şekilde uygun aparatlar ve pilotaj eğitimleriyle yangın söndürme sürecinde aktif rol alabilecek 400'ün üzerinde helikoptere sahiptir.
Paylaştığım videodan da görebileceğiniz gibi helikopterlere su alma, depolama ve boşaltma aparatları sonradan takılabiliyor. İhtiyaç olduğunda kullanılabiliyor. 
Helikopterler bindirilmiş yüklerin 3 katına kadar asılı yük taşıyabiliyorlar. Bu da TSK envanterindeki helikopterlerin ihtiyaç anında 4-15 ton arası su taşıyabilmesine olanak verir. Envanterdeki helikopterlerin bir kısmı gece uçuş kabiliyetine sahiptir, aktif olarak gecede kullanılabilir. 
TSK envanterinde Eurocopter Cougar adlı yüksek taşıma gücüne sahip 70'in üzerinde helikopter var. 
TSK, Polis ve OGM'nde 100'ün üzerinde UH-1 genel maksat helikopteri var. 
Yine 12,7 ton yük taşıma kabiliyetine sahip 11 tane CH-47 Chinook helikopter var. 
TSK, emniyet ve çeşitli kurumlarda Sikorsky UH-60 Black Hawk'lardan 100'ün üzerinde gelişmiş genel maksat helikopteri var. 
Bunların dışında Baykar Technologies gibi Türkiye'nin gururu IHA üreticilerimiz ve envanterlerinde yüzlerce IHA'ları var. Yangın riski yüksek bölgeler, gece-gündüz, 7/24 devriye uçuşu yapacak onlarca IHA ile kontrol altında tutulabilir. Yapay-zeka teknolojileri ile yangınlar anında tespit edilebilir, hatta failleri takip edilip yakalanabilir. 
Helikopterlerimize acil olarak videodaki uygulama benzeri yangın söndürme aparatları geliştirilmeli ve kazandırılmalıdır. Barış zamanında helikopter pilotları yangınla savaş ve aparatların etkili kullanımı konusunda da eğitilmelidir. 
Türkiye'nin ormanları milli servetimizdir ve TSK'nın himayesinde, TSK'nın hava gücüyle acil olarak korunmaya alınmalıdır. 
Yüzlerce yılda oluşan ormanlarımızı birkaç günde kaybediyoruz. 
Kaybetmemeden değerini bilelim.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya Emniyette Birim Müdürleri Değişti
Antalya Emniyette Birim Müdürleri Değişti
Polis Emeklileri Derneği Şube Başkanları İSTiŞARE Toplantısı Gerçekleştirildi
Polis Emeklileri Derneği Şube Başkanları İSTiŞARE Toplantısı...