|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Türk Bilim Adamına ’Yenilik Ödülü’
  • Reklam

Türk Bilim Adamına 'Yenilik Ödülü'

Türk bilim adamı Dr. Buğra Turan, "güneş enerjisini hidrojen enerjisi olarak depolama" diğer bir tanımla "Solar Hidrojen" çalışmasıyla Almanya'nın, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin verdiği “Yenilik Ödülü”nün sahibi oldu.

07 Nisan 2018 - 13:39

Türk bilim adamı Dr. Buğra Turan, "güneş enerjisini hidrojen enerjisi olarak depolama" diğer bir tanımla "Solar Hidrojen" çalışmasıyla Almanya'nın, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin  verdiği “Yenilik Ödülü”nün sahibi oldu.
Aachen yakınlarındaki Jülich Enerji ve İklim Araştırmaları Enstitüsü'nde çalışan Dr. Buğra Turan, ekibiyle birlikte yaptığı çalışmalar sonucunda geniş çaplı yapay bir fotosentez sistemi geliştirerek büyük miktarda güneş enerjisini hidrojene dönüştürmeyi başardı.
Genç bilim adamı Dr. Buğra Turan’ın bu çalışması sayesinde büyük miktarda güneş enerjisi depolamak mümkün olabilecek ve güneş enerjisinden yararlanmak için güneşli günleri beklemek gerekmeyecek. Çalışmasıyla, KRV Eyaleti tarafından “Yenilik Ödülü”ne layık görülen üç bilim insanı arasında yer alan Dr. Turan, aynı zamanda 50 bin euronun da sahibi oldu.
Düzenlenen ödül töreninde Dr. Turan için övgü konuşmasını yapan Lanxess şirketinin eski yönetim kurulu üyesi Dr. Werner Breuers, Dr. Turan’ın çok yönlü bir bilim insanı olduğunu söyledi.
Geliştirdiği sistemin, güneş enerjisinden yararlanmak için pratik ve maliyeti düşük bir sistem olduğunu belirten Dr. Breuers, sistemin 1970’li yıllardan beri bilindiğini, ancak bilim insanlarının bu sistemi geliştirip kullanılar hale getirmek için üzerinde çalışmadıklarını ifade etti.
KRV Ekonomi ve Dijitalleşme Bakanı Prof. Andreas Pinkwart ise ‘Yenilik Ödülü’ne layık görülen üç bilim insanını kutladı.


Eyalette yeni teknolojiler geliştiren çok sayıda bilim insanı olduğunu belirten Prof. Pinkwart, bunların pek tanınmadıklarını söyledi.
Bakan, Almanya’nın en önemli ödüllerinden saydığı ‘Yenilik Ödülü’yle bu değerli bilim insanlarını ödüllendirmek ve teşvik etmek istediklerini vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emekli polis memuru balta ile öldürüldü
Emekli polis memuru balta ile öldürüldü
EGM'den sosyal medya açıklaması
EGM'den sosyal medya açıklaması