|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Türk Kızılay’ından ‘Özkaynak Finansmanı’ İçin Önemli...
  • Reklam

Türk Kızılay’ından ‘Özkaynak Finansmanı’ İçin Önemli Adım

Dünya genelindeki insani yardım operasyonları ve fark yaratan projeleriyle adından söz ettiren Türk Kızılay, Hedef 2030 Stratejisinde yer verdiği Toplumsal Dayanıklılığı arttırmayı amaçlayan projeleri hayata geçirmek adına önemli bir işbirliğine imza attı.

27 Kasım 2019 - 17:13

Dünya genelindeki insani yardım operasyonları ve fark yaratan projeleriyle adından söz ettiren Türk Kızılay, Hedef 2030 Stratejisinde yer verdiği Toplumsal Dayanıklılığı arttırmayı amaçlayan projeleri hayata geçirmek adına önemli bir işbirliğine imza attı. Türk Kızılay, işbirliği kapsamında İslam Kalkınma Bankası’nın vereceği destekle, ihtiyaç sahiplerinin kendi geçim kaynaklarını oluşturmalarına yardımcı olacak.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği toplantının 35.’si “Bakanlar Toplantısı” başlığıyla başladı.

Toplantıya katılan Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da Hedef 2030’un ana stratejik hedeflerinden olan Toplumsal Dayanıklılık başlığı altındaki projeleri hayata geçirmek ve yaygınlaştırmak için İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Bandar Al Hajjar ile işbirliği protokolüne imza attı.

İşbirliği kapsamında Türk Kızılay’ın oluşturacağı Mikrodestek Katılım Yatırım Fonu’yla gelişmiş ya da az gelişmiş ülke farkı olmaksızın dünya genelinde yaygın bir sorun olan yoksullukla mücadele edilecek.

Kurulacak olan fonla girişimciliğin teşviki ve kırılgan birey ve grupların iş dünyasına ve üretime katılımı amaçlanıyor.  Teşvik edilecek girişimcilerin ortaya koyacağı her ürün ve hizmet, üretiminden pazara sunulmasına kadar geçen tüm süreçleriyle birlikte izlenerek yönetilecek.

 “Fon, savunmasız toplulukların kendi gelir getirici kaynaklarını yaratmalarına yardımcı olacak”

Köklü geçmişi ve çağdaş sürdürülebilir finansal ve organizasyonel yapısı sayesinde Türk Kızılay’ın, mukavemeti yüksek bir toplum için çaba sarf ettiğini belirten Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Türkiye’nin küresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkıda bulunma taahhüdüne paralel olarak, Türk Kızılay, toplumdaki dezavantajlı grupların ekonomik güçlenmesini ‘değer zincirleriyle’ destekleyecek. Savunmasız toplulukların işletmelerine değer zincirleri oluşturarak onların kendi ayakları üzerine kalkabilmeleri ve durabilmeleri için ‘özkaynak finansmanı’ sağlayacağız. ilk etki anlamına da gelen yatırım fonunun kurulması için bugün büyük bir adım attık. İslam Kalkınma Bankası’yla güçlerimizi birleştirdik. İşbirliği kapsamında İslam Kalkınma Bankası tarafından başka ülkelerde başarıyla uygulanan modellerden faydalanacağız. Gençler, yoksullar ve mülteciler gibi toplumdaki savunmasız toplulukların ekonomik olarak güçlendirilmesi için “mikro destek katılım yatırım fonu” oluşturacağız. Bu fon, savunmasız toplulukların kendi gelir getirici kaynaklarını yaratmalarına yardımcı olacak ve dolayısıyla onurlu bir geçim yolu oluşturacak.” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emekli polise bu muamele yapılır mı ?
Emekli polise bu muamele yapılır mı ?
EMŞAV'dan Şehit Ailelerine Ramazan GIDA YARDIMI
EMŞAV'dan Şehit Ailelerine Ramazan GIDA YARDIMI