|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Türkçülüğün Fitne Olarak Ortaya Çıktığını Söyledi
  • Reklam

Türkçülüğün Fitne Olarak Ortaya Çıktığını Söyledi

İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Karataş'ın iftar programında açıklamaları tepkilere neden oldu. Mustafa Karataş Kanal 7 ekranlarındaki canlı yayında Türkçülüğün Fitne olarak ortaya çıktığını, bölücülük ve haram olduğunu söyledi. Vatandaşlar; "Evet, FİTNE haramdır. Şu anda siz bir FİTNEYE imza attınız." Diyerek tepki gösterdi.

18 Mayıs 2020 - 18:24

İlahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Karataş'ın iftar programında açıklamaları tepkilere neden oldu. Mustafa Karataş Kanal 7 ekranlarındaki canlı yayında Türkçülüğün Fitne olarak ortaya çıktığını, bölücülük ve haram olduğunu söyledi.

TÜRKÇÜLÜĞÜN BÖLÜCÜK OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Programda bölücülüğe karşı bir konuşma yapan Karataş, Türkçülüğün de 'Kürtçülük' gibi bölücülük olduğunu söyledi. Vatandaşlar Karataş’ın sözlerine tepkisini dile getirirken milliyetçi hesaplardan sosyal medyada sert tepkiler gösterildi. 

YÂFES'İN ”TÜRK” ADLI OĞLUNUN NESLİNDENİZ

Vatandaşlar "Türkçülük sizin dediğiniz gibi fitne değildir. Türkler, Hz. Nuh peygamberin oğullarından Yâfes'in ”Türk” adlı oğlunun neslindendir. Türk Allahın yarattığı bir Millettir. Türkçülük aidiyettir. Fitne olarak ortaya çıkmamıştır, bölücülük ve haram değildir. Evet, FİTNE haramdır. Şu anda siz bir FİTNEYE imza attınız." Diyerek tepki gösterdi.

Mustafa Karataş'a, "Kalubeladan beri Müslüman, Allahın Annemizden doğmamızı emrettiği zamandan buyana Türküz. Bizim İslamiyet ruhumuz Türklük bedenimizdir. Türklük aidiyetimizdir. Irkımızı inkar mı edelim? Aidiyetimizi yok mu sayalım? Atamızı, babamızı inkar mı edelim? Asıl bölücülük aidiyetimizi, aslımızı inkar etmemizi istemektir." Dediler. 

HÜCURAT SURESİ AYET 13

Hücurat suresindeki, "birbirinizi tanımanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık" ifadesine dikkat çeken vatandaşlar, "Allah kavimler ve kabileleri yaratmış ve ona işaret ediyor. Diyor ki; Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır. [Hucurât sûresi, âyet 13] - Allah böyle diyor. Bir kul çıkıyor din adına kavmini inkar et diyor... Biz kavmimiz üstün demiyoruz. Bizim bir kavmimiz var ve ona aitiz diyoruz." İfadesini kullandılar.

'TÜRKÇÜLÜK FİTNE DEĞİLDİR'

Türkçülerin kavminin üstün olduğunu söylemediğine de dikkat çeken vatandaşlar, "Bizim aidiyetimiz olan bir kavim var. Bu Türk kavmi dir. Babamız, atamız Türk diyoruz ve onları seviyoruz. Sayın Karataş, babanı, dedeni sevmiyor musun? Bizim Türkçülükten anlayışımız, babamızı, dedemizi, atamızı sevmektir. Türkçülük sizin dediğiniz gibi fitne değildir. Türk Allahın yarattığı bir Millettir. Türkler, Hz. Nuh peygamberin oğullarından Yâfes'in - Türk- adlı oğlunun neslindendir. Fitne olarak ortaya çıkmamıştır, bölücülük ve haram da değildir. Türklük aidiyettir. Türk bir kavimdir." Diyerek Hucurât sûresi âyet 13'ü hatırlattılar.

'KÜRTÇÜLÜK, TÜRKÇÜLÜK BİRTAKIM FİTNE'

Karataş TV programında "Irkçılık yoktur İslamda. Şu kabile bu kabile bundan üstündür diye bir şey yoktur. Bölücülüğü ortaya attılar. Hainliği ortaya attılar. Kürtçülük, Türkçülük birtakım fitneyi önce fikir olarak soktular. Sonrada kulaklarına fısıldadılar. Dediler ki onlar seni ezdi hakkınızı vermedi. Oraya gitti bunlar size ihanet edecek aranızı açacak. Bu oyunu göremeyecek kadar şuursuz muyuz? Bu haramdır haram. Fitne çıkarmak haramdır.  Bölücülük haramdır. Milleti birbirine düşürmek, ırkçılık yapmak haramdır. " ifadelerini kullandı.

TEPKİDEN SONRA AÇIKLAMA GELDİ

Karataş, tepki çeken sözlerinin ardından Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Karataş, "Doğu Türkistan ve Özbek gelinim var. Onların davalarının destekçisiyim. Türklüğümüze hamdederiz dedim. Bunu anlamayan muannit Türkçü geçinenlerden ben daha fazla Türkçüyüm ve daha fazla Türk milletini seviyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Oğlunu Kurtarmak İsterken Canından Oldu
Oğlunu Kurtarmak İsterken Canından Oldu
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti