|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Ülke genelinde 45 bin araca kış lastiği denetimi
  • Reklam

Ülke genelinde 45 bin araca kış lastiği denetimi

Ülke genelinde şehirlerarası karayollarında yolcu veya eşya taşımalarında kullanılan taşıtlara yönelik 45 bin 683 araç kış lastiği denetiminden geçti.

24 Mart 2020 - 13:55

Ülke genelinde uygunsuz lastik kullanımından kaynaklı trafik kazalarının önlenmesi amacıyla yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan kamyon, çekici ve otobüslere yönelik 20-21 Mart 2020 tarihlerinde ülke genelinde “Kış Lastiği” özel denetimi gerçekleştirildi. 

Denetimler de Ülke genelinde 45 bin 683 araç/sürücü denetlendi, 80 aracın zorunluluk kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı,65 araçta bozuk veya standart dışı ışık donanımı bulunduğu/kullanıldığı tespit edildi, 308 araç trafikten men edildi, 16 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı,toplam 2.bin 332 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kış lastiği denetimleri hakkındakı açıklamasında şu ifadeler yer aldı :

"Ülkemizde şehirlerarası karayollarında yolcu veya eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. İl sınırları içerisinde ise kış lastiği uygulaması yapılıp/yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenmektedir.

İçinde bulunduğumuz günlerde ülkemizin birçok bölgesinde etkili olan kış mevsimi koşullarına bağlı olarak, soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda güvenli bir trafik ortamının sağlanması, uygunsuz lastik kullanımından kaynaklı trafik kazalarının önlenmesi amacıyla yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan kamyon, çekici ve otobüslere yönelik 20-21 Mart 2020 tarihlerinde ülke genelinde “Kış Lastiği” özel denetimi gerçekleştirildi. 

Ülke genelinde 45.683 araç/sürücü denetlendi;

  • 80 aracın zorunluluk kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı,
  • 65 araçta bozuk veya standart dışı ışık donanımı bulunduğu/kullanıldığı tespit edildi,
  • 308 araç trafikten men edildi,
  • 16 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı,
  • Toplam 2.332 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.

Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerimize öncelikli olarak kendi can güvenliklerinin sağlanması için trafik kurallarının önemi ve bu kurallara uymaları hususu hatırlatılır, bu denetimlerin sürekli olacağının bilinmesi kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

** ÖZEL HABER- ** Halis KAHRAMAN-**TÜRKİYE HABER AJANSI 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ermenistan Yine Azerbaycan’a Saldırdı
Ermenistan Yine Azerbaycan’a Saldırdı
Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST'e Katıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST'e Katıldı