|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Umut Partisi’nden Yeni Anayasa Tepkisi
  • Reklam

Umut Partisi'nden Yeni Anayasa Tepkisi

1982 Anayasasının “Askeri vesayetin izlerini taşıdığı” iddialarının gerçek dışı olduğunu “algı yaratmak için kullanıldığını” savunan Umut Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bozkurt, asıl amacın iki dönemini tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aday olabilme yolunu açmak olduğunu söyledi.

03 Mart 2021 - 00:17 - Güncelleme: 03 Mart 2021 - 00:55

1982 Anayasa’nın bugüne kadar 19 defa değiştirildiğine dikkat çeken Umut Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bozkurt, asıl amacın Cumhurbaşkanı seçilme maddelerinde değişiklik yapılarak bir kişinin iki defa seçilebileceği hususunun ortadan kaldırılacağı ve Anayasanın değiştirilemez maddelerinin erozyona uğratılacağını ileri sürdü.

1982 Anayasasının “Askeri vesayetin izlerini taşıdığı” iddialarının gerçek dışı olduğunu “algı yaratmak için kullanıldığını” savunan Umut Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bozkurt, asıl amacın iki dönemini tamamlayan "Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aday olabilme yolunu açmak" olduğunu söyledi.

SİVİL ANAYASA MI? NEDEN?

Yeni Anayasa önerisinin toplumsal bir fayda için sunulmadığını anlatan Umut Partisi Genel Başkanı Abdulkadir Bozkurt şu ifadeleri kullandı.

“Sivil bir Anayasa isteyen iktidar ve bağlıları 1982 Anayasasının Askeri vesayetin izlerini taşıdığı algısını uzun bir süredir gerek medyada gerekse sosyal medyada bilinçli olarak yürüttüğünü görüyoruz.

Öncelikle şunu belirtmek isterim 1982 Anayasasını yapanlar askerler değildir. Anayasayı yapanların çoğunluğu sivillerden oluşan kurucu meclistir. Ayrıca askeri bir vesayet Anayasası olduğu iddia edilen Anayasamızda Demokratik devlet ilkesi, Hukuk devleti ilkesi, Laik devlet ilkesi, Sosyal devlet ilkesi, İnsan haklarına saygılı devlet ilkesi, eşitlik ilkesi ile halkımızın yaşamı güvence altına alınmıştır. Peki, Askeri vesayet altında yapılan bir Anayasaya neden bu maddeler eklenmiştir? Bu maddelere bakıldığında sivil bir kurucu meclis tarafından yapıldığı çok açık ve nettir.

1982 Anayasası bugüne kadar 19 defa değiştirilmiştir. Bu değişikliklerle 40 yıldır düzeltilemeyen Anayasa maddelerindeki sorunları sivil bir Anayasa oluşturacağız algısı ile değiştirmenin amacı nedir?

O zaman ben halkımıza düşüncemi söyleyeyim; Birinci sebep Cumhurbaşkanının Anayasada yapılan son değişiklik ile bir kişinin iki defa seçilebileceği hususunun ortadan kaldırılacağı ve Anayasanın değiştirilemez maddelerinin erozyona uğratılacağı çok ve açık nettir.

İktidar ve bağlılarının sivil bir Anayasa yapacağız daha çok özgürlük getireceğiz vaatleri bana inandırıcı gelmemektedir. Ayrıca Siyasi partilerin, STK'ların ve Medya kuruluşlarının bu değişiklik algısına karşı düşüncelerini ortaya koymaması vahim ve düşündürücüdür.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cem Yılmaz’dan Ayşen Taş Taklidi
Cem Yılmaz’dan Ayşen Taş Taklidi
Kolaysoft, ‘Yılın e-Fatura e-Defter e-Arşiv Hizmeti’ Birincisi Oldu
Kolaysoft, ‘Yılın e-Fatura e-Defter e-Arşiv Hizmeti’ Birincisi...