|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Usulsüz ceza yazan trafik müfettişi görevinden alındı
  • Reklam

Usulsüz ceza yazan trafik müfettişi görevinden alındı

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde çok sayıda sürücüye usulsüz ceza yazdığı tespit edilen fahri trafik müfettişi B.T.'nin görevine son verildi.

24 Haziran 2021 - 16:30 - Güncelleme: 24 Haziran 2021 - 18:03

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde yoğun şikayet üzerine yapılan incelemede, Karadeniz Sahil Yolu'nda emniyet şeridi ihlali gerekçesiyle çok sayıda sürücüye usulsüz ceza yazdığı tespit edilen fahri trafik müfettişi B.T.'nin görevine son verildi.

Fahri Müfettiş B.T.'nin 50 günde bin 633 araç sürücüsüne 2 milyon 186 bin 587 lira ceza yazdığı belirtildi.

Merkezi İstanbul'da bulunan ve 1998 yılından beri faaliyet göstermekte olan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği'nin Yönetim Kurulu üyesi ve Basın Sözcüsü Halis Kahraman, fahri müfettiş seçiminde çok titiz davranıldığını, buna rağmen görevini kötüye kullanan müfettişlerin tespiti halinde hemen görevine son verildiğini belirterek,  usulsüz ceza yazdığı tespit edilen fahri trafik müfettişi hakkında, Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliği'nin 10'uncu maddesi uyarınca, " Görevini kötüye kullandığı tespit edilen ve Yönetmelikte belirlenen esas ve usullere aykırı olarak işlem yapan müfettişler, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun Ek 6’ncı maddesi hükmü uyarınca iki aydan altı aya kadar hafif hapis cezası ile cezalandırılırlar. Ayrıca, bunların yargılanmaları tabi oldukları esaslara göre yapılır..Müfettişin görevinin sona erdirilmesi işlemleri, belgeyi tanzim eden valiliklerce yapılır ve İçişleri Bakanlığına bildirilir.." ifadelerini kullandı.

İl Emniyet Müdürlüğü, Akçaabat'ta yaklaşık 1 yıldır gönüllü fahri trafik müfettişi olan B.T. hakkında, çalıştığı iş yeri önünden geçen Karadeniz Sahil Yolu, Adnan Menderes Caddesi sınırlarında, emniyet şeridi ihlali nedeniyle sürücülere çok fazla ceza yazdığı şikayetleri üzerine inceleme başlattı.

Emniyet şeridi ihlalinden 50 günde bin 633 araç sürücüsüne toplam 2 milyon 186 bin 587 lira ceza yazdığı belirlenen B.T., artan şikayetler ve ceza tebligatları için sulh ceza hakimliğine yapılan yoğun itirazlar üzerine görevinden alındı.

Yapılan incelemelerde; usulsüz ceza yazdığı tespit edildiği gerekçesiyle görevine son verilen B.T.'nin, mayıs ayında bin 10, haziran ayını ilk 20 gününde ise 623 sürücüye, kişi başı 1339 TL ceza yazdığı tespit edildi.

 

TR HABER AJANSI 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Yıldırım
    2 ay önce
    Menfaat mı saglamıs fazla kişiye yazdığı içinse poliste bu kadar ceza yazabilir farklı nedeni vardır Keşke açıklanıp özveri ile fahri hizmet yapanlar zan altında kalmasaydı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu