|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Veren Elle Alan El Arasında Gönül Köprüsü; Beşir Derneği
  • Reklam

Veren Elle Alan El Arasında Gönül Köprüsü; Beşir Derneği

Beşir Derneği, geliştirdiği yardım modeli ile ülkemizin ve dünyanın her noktasına insani yardımlar yapıyor.

17 Ağustos 2019 - 23:12

Beşir Derneği, geliştirdiği yardım modeli ile ülkemizin ve dünyanın her noktasına insani yardımlar yapıyor.

Gıda, giyim, yakacak, sağlık, eğitim gibi pek çok alanda Türkiye’nin her ilinde çeşitli ayni yardımlarda bulunan Beşir Derneği, yurtdışında da insani yardımlarda bulunarak her geçen gün iyilik halkasını genişletiyor. Diyarbakır’da da ihtiyaç sahibi ailelere yardımlarda bulunan Beşir Derneği, alan el ile veren elin birbirini bilmediği, sağ elin verdiğini sol elin görmediği bir yardım ahlakını sürdürüyor…

2004 yılında Kardelen adıyla kurulan ve daha sonra 2012 yılında Beşir Derneği ismini alarak daha da modernize geniş kapsamlı bir şekilde hizmet vermeye başladıklarını belirten Beşir Derneğinin Diyarbakır il Temsilcisi Yusuf Birsin misyonlarının, “Kendisine yetemeyen, desteğe ve hizmete ihtiyacı olan, istismara açık hale gelmiş mahzun ve mahcup gönüllerin müjdeleyicisi ve onların hamisi olarak hiçbir ayrım yapmadan, paylaşmayı erdem haline getirmiş gönüller ile buluşturmak, sosyal adalete ve kardeşliğe destek olmak ve hayır işlerinin yaygınlaşması için gece gündüz dünyanın her yerinde insanlara hizmeti nimet bilmek.” Olduğunu söyledi.

Beşir Derneği'nin Türkiye’de 250 temsilciliği bulunduğunu ifade eden Diyarbakır il Temsilcisi Yusuf Birsin, “yurt dışında ve Türkiye de dahil olmak üzere 55 ülkede hizmet veriyoruz. Bu hizmetlerimizin kapsamı da çok geniş. Büyük ilçelerde dahi temsilciliklerimiz var bu temsilciliklerimizde kamu yararına çalışan temsilciliklerdir. Beşir Derneği, Bakanlar kurulu kararıyla ulusal ve uluslararası hizmet vermeye uygun görülmüş kamu yararına hizmet eden bir dernektir. Derneğimiz, devletten izin almadan yardım toplayabilen 22 dernekten birisidir. Bu ne demektir tamamen araştırılıp sonuçta güvenirlik, itimat, eminlik, karşı tarafa eminliği verdiği ve sarf ettiği için devlette bu yetkiyi verdi bize. Bu bizim için çok önemlidir. Güvenilir kuruluş olduğumuzu göstermektedir ve bağımsız olarak çalışmaktayız.” Dedi.

Arakan Myanmar’da yaklaşık 5 senedir hizmet verdiklerini ifade eden Yusuf Birsin, “Dünya çapındaki çalışmalarımız takdire şayan bir noktaya gelmiştir. Örnek veriyorum herkesin üzüldüğü Arakan Myanmar olaylarını biliyorsunuz. Biz orda yaklaşık 5 senedir hizmet veriyoruz. Hatta orada bir örnek köy kurduk. Mescidiyle kuran kursuyla komple köy kurduk. Her yıl gıda yardımı, kurban zamanı kurban kesimi, et yardımı ve birçok yardımlar gönderiyoruz. Gazze’de Filistin’de de yetimhanemiz vardır. Filistin’deki evlatlarımızın bizim kurduğumuz yetimhanede günlük ihtiyaçlarını yiyecek içeceklerini ihtiyaçlarını eğitimlerini karşılamak için elimizden gelen desteği veriyoruz. Özellikle yetimler için ramazanda onlara 30 gün boyunca iftar yemeği verdik. Diyarbakır’da ramazan ayında günde 500 kişiye olmak üzere 30 günde yaklaşık 15 bin kişiye iftar verdik. Yaşlı ve gereğini yapamayan özürlü ve yemeğini yapamayacak durumda ve gücü olmayanlara da kapılarına kadar götürdük iftar yemeklerini. Diyarbakır’da bizden yardım alan ailelerin yaklaşık aylık sayıları 100 ile 200 arasında değişiyor her ay gıda yardımını orta halli gönlü geniş kalbi zengin insanların desteğiyle yardımları veriyoruz. Senede kayıtlı kayıtsız 5000 aileye gıda elbise okul çantaları kırtasiye malzemeleri tavuk yumurta et yardımlarını veriyoruz. Bir daha ki ay okulların açılmasına az kala berberler derneğiyle görüşüp çocukların Traş edilmesiyle ilgili programımız var. İnşallah bir aksilik olmazsa bunu da gerçekleştireceğiz.  Yarım elma gönül almadır bizimkisi. Elimizden geleni ardına koymuyoruz. Biz bir aileye en az bir yıl süreyle yardım ediyoruz. Bize gelmelerine bile gerek yok internet üzerinde müracaat edebilirler. Müracaat ettikten sonra onların sosyal incelemesini yapıyoruz ve onay veriyoruz.

Pek nadir art niyetli insanlar başvuruyor ve onları ret ediyoruz. Her ay dağıtım yapılmadan önce mesaj gönderiyoruz. Yapacağımız yardımların ne olduğunu da bir gün önceden saatini ve yerini söylüyoruz. Genellikle Cuma günleri dağıtıyoruz.  Manevi bir hazzı vardır, manevi bir değeri vardır, hayırlı gündür, hayır ve sevabı da fazladır. Yardım yapanların da hoşuna gidiyor. O ayki yardımlar nelerse onları dağıtıyoruz. Yardımı yapan hayır sahiplerine de yardımlarının nereye gittiklerini kendi gözleriyle görmeleri içinde davet ediyoruz. Çok hassas davranıyoruz. Yardımı yapanlar da dost arkadaş ve hayırsever insanlardır. Onlara da bu vesileyle yaptıkları yardımlarından ve hayırlarından dolayı teşekkür ederiz. Bu vesileyle Diyarbakır’ımızı sahipleniyoruz.  Memleketimizin fakirine öksüzüne yetimine yoksuluna garibanına sahip çıkıyoruz. Hayırseverlerin de daha duyarlı olmalarını bekliyoruz.” Diye konuştu.

Beşir Derneği olarak 2019 yılında başta Türkiye olmak üzere Filistin, Afganistan, Yemen, Tanzanya, Somali, Sudan, Çad, Benin, Moğolistan, Nijerya, Kenya olmak üzere kurban kesim faaliyeti yapıldığını ve kesilen kurbanların dağıtıldığını da kaydeden Beşir Derneğinin Diyarbakır il Temsilcisi Yusuf Birsin, 6 kişinin yönetim kurulunda olduğunu ve 40’ın üstünde gönüllülerinin olduğunu belirterek isteyen herkesin gönüllü ekibinde yer alabileceğini anlattı.

Beşir Derneği olarak alan elle veren elle arasında gönül rahmet sevgi şefkat köprüsünü oluşturduklarının altını çizen Yusuf Birsin, “İslamiyet’te dinimizde yardımlaşma ve dayanışmadır geleneğimizdir.  Bu vesileyle tüm İslam âleminin mübarek kurban bayramını tebrik eder sağlık sıhhat mutluluklar barış, huzur ve kardeşlikler dileriz. Kapımız herkese açıktır. Gönüllüleri inşallah bekliyoruz.” Dedi.

Kenan Özgüven / Diyarbakır- Türkiye Haber Ajansı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Polis Memleketi Osmaniye'de Toprağa Verildi
Şehit Polis Memleketi Osmaniye'de Toprağa Verildi
Polis Katilinin Cesedi Morgda Kaldı
Polis Katilinin Cesedi Morgda Kaldı