|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Wikileaks, Pentagon’un Gizli Sırlarını Açıkladı
  • Reklam

Wikileaks, Pentagon'un Gizli Sırlarını Açıkladı

Vietnam savaşıyla ilgili çok gizli bilgileri içeren ve bundan 40 yıl önce sızdırılan, dönemin "Wikileaks"i sayılabilecek "Pentagon Belgeleri"nin tamamı kamuoyuna açıldı.

14 Haziran 2011 - 00:41

Tamamı 7 bin sayfayı bulan belgeler, New York Times gazetesi tarafından yayımlanmalarından 40 yıl sonra, Milli Arşiv ile Lyndon B. Johnson, John F. Kennedy ve Richard Nixon kütüphaneleri tarafından halka açıldı.

New York Times belgeleri 13 Temmuz 1971'de yayımlamaya başlamış ancak kısa süre sonra federal mahkemece yayın durdurulmuştu. ABD Yüksek Mahkemesinin kararı iptal etmesiyle basın özgürlüğü alanında zafer kazanılmıştı.

Eski Pentagon uzmanı Daniel Ellsberg, 1969 yılında, çalıştığı RAND Corporation'daki meslektaşı Anthony Russo'nun yardımıyla gizli bilgilerin fotokopilerini çekmiş ve "Pentagon Belgeleri" olarak bilinen dosyaları New York Times ve diğer gazetelere ulaştırmıştı.

Belgeler, hükümetin çok önceden Vietnam savaşının büyük olasılıkla kaybedileceğini bildiğini ve çok sayıdaki sivil ve askeri Amerikan kayıplarını öngördüğü halde savaşa devam ettiğini ortaya koymuştu. Belgelerde ayrıca, hükümetin Kongre ve halka yalan söylediği ortaya çıkmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Annesinin Dileğini Polis Evlatları Yerine Getirdi
Şehit Annesinin Dileğini Polis Evlatları Yerine Getirdi
Trafik Ekiplerinden Sürücülere Bayram Çikolatası
Trafik Ekiplerinden Sürücülere Bayram Çikolatası