|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi’nce Otizme Farkındalık

Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi’nce Otizme Farkındalık

Yalova kent konseyi kadın Meclisi tarafından "otizm farkındalık programı" çerçevesinde resim sergisi açıldı ve otizm konulu bir panel düzenlendi.

27 Ekim 2019 - 20:39

Yalova kent konseyi kadın Meclisi tarafından "otizm farkındalık programı" çerçevesinde resim sergisi açıldı ve otizm konulu bir panel düzenlendi. 

Programa, Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Başkanı Nur Koçak, Yalova Belediye Başkan vekili Cem İnce, Kent konseyi başkanı İsmail Mutlu, Belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Yalova Üniversitesi Öğretim görevlileri ve pek çok davetli katıldı.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve Yalova Valisi Muammer Erol, şehir dışında bulunmaları sebebi ile programa katılamayacaklarını Tuna'yı kutlayıp başarılarının devamını dilediklerini ilettiler.

Program kapsamında ilk olarak, üç yaşında otizm tanısı konulan 15 yaşındaki Otizmli Ressam Süleyman Tuna Taşkın’ın eserlerinden oluşan resim sergisi açıldı.

Üç yaşından beri çeşitli özel eğitim ve rehabilitasyon merkezilerinde eğitim alan yedinci sınıf öğrencisi Otizmli Ressam Süleyman Tuna Taşkın’ın dokuz yaşında resim yapmaya başladığı belirtildi.

İlk sergisini İstanbul'da gerçekleştiren Süleyman Tuna Taşkın’ın resimlerinden oluşan sergi ziyaretçilerin beğenisini kazandı.

Sergi açılışının ardından Yalova Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Anıl moderatörlüğünde “Otizm” konulu bir panel düzenlendi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Nurten Anıl, “Otizme dikkat çekmek, otizmi erken fark edebilmenin önemini anlatmak için buradayız. Burada bulunanların bir kişiyi dahi bilgilendirmesi önemli. Burada konuşulanların paylaşılması ile otizm farkındalığın dalgalar halinde yayılanacağına inanıyorum. Çünkü otizm sıfır üç yaş içerisinde fark edilebilirse çocuğa ulaşmanın daha kolay olabileceğini, çocuğun yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda eğitilebileceğini biliyoruz. Tıpkı Otizmli ressamımız Süleyman Tuna taşkın da olduğu gibi.
Kaynaştırma eğitimlerinin de önemini vurgulamak istiyorum. Çocuklarımızın kendilerinden farklı düşünen, kendilerinden farklı olan çocuklarla bir arada olarak, empati kurup ilerde daha insani duygularla çevresine yaklaşacağına inancım tamdır. Otizm tanısı konulan bir çok ünlü ve dahiyi de biliyoruz. Albert Einstein, Nikola Tesla, İsaac Newton, Düşünür Kafka gibi bir çok isim gibi belki bir gün Tuna’yı da çok ünlü bir ressam olarak tarih sayfalarında görebiliriz.” Dedi.

Panelde; Otizm nedir? Otizmin belirtileri nelerdir? Otizm de erken müdahale neden önemlidir? Tanı konma sürecinden sonra nasıl bir yol izlenmelidir? Otizm ile tanışan aile ne hisseder? Otizmli bireyin sanatsal yönlerini keşfetmek, konularına değinildi. 

Özel eğitim öğretmeni, üç yaşından beri Tuna'nın öğretmenliğini yapan, Panelist Bircan Tavas konuşmasında, otizm de erken tanının çok önemli olduğunu yüzde yetmişinde zeka seviyesinde gerileme olabilecekken yüzde 20 sinde normal düzeyde olabileceğini, yüzde onunda ise üstün zekalı durumunun görüldüğünü belirtti.

Otizmin doğuştan gelen, ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan, sözel ve fiziksel iletişimi engelleyen, karmaşık bir nöro gelişim bozukluğu olduğuna dikkat çeken Panelist Bircan Tavas, “Otizmli bireylerde, göz teması eksikliği, bazı nesnelere bağlılık, sessiz kalma, zeka özürlü olma, durmadan el çırpma, ya da sallama gibi ciddi bozukluklar görülebilir. 
Otizmli bireyler sıra dışı sosyal yaklaşımlar gösterebilirler. Otizmli çocuklara erken müdahale ile kendi hayatlarını sürdürebilecek kadar beceriler kazandırılabilir.” Diye konuştu.

“Otizmle tanışan aile ne hisseder?” Konusunda ise Tuna'nın annesi İpek ve babası Süleyman Taşkın çifti çocuklarına Otizm tanısı konulduğu zaman yaşadıkları duyguları katılımcılarla paylaştı.

İpek ve Süleyman Taşkın çifti anne ve baba olarak birbirlerine her zaman destek olduklarını çocuklarının her zaman yanında olduklarını söylediler. En büyük şanslarının iyi bir öğretmene rastlamak olduğuna değinen Tuna'nın annesi İpek ve babası Süleyman Taşkın, sosyal hayatta birçok güçlükle karşılaştıklarını insanların onlara duyarsızca ve kötü davrandıklarını söyledi.

Tüm insanlardan duyarlı olmalarını ve kendilerini anlamalarını istediklerini belirten İpek ve Süleyman Taşkın çifti, “Hayatımız zaten yeterince zor. Daha da zorlaştırılmasın. Tek isteğimiz budur.” Diye konuştu.

Resim öğretmeni Ebru Durgun ise, Otizmli Ressam Süleyman Tuna Taşkın’la ilk tanıştığından bu yana oldukça ilerleme kaydettiğini belirterek Süleyman'ın boyalarını, yapacağı resimlerini, renklerini, fırçalarını kendisi seçtiğini, hatta bazı nesneleri araç olarak kullanabildiğini belirtti.

Durgun, “Bu gibi özel çocuklarımızın Özel yetenekleri keşfedildikten sonra, yönlendirilmesi ile hayata tutunabilen özgüveni yerine gelen ve kendini idame edebilen bireyler haline gelmesini sağlayabiliriz.” Dedi.

Panelin sonunda katılımcılara plaketleri takdim edildi. 

Programın ardından misafirler Yalova Belediye Başkan vekili Cem İnce'nin davetlisi olarak yürüyen köşkü de ziyaret ettiler. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşitme Engellilerin Stand Up Gösterisine Yoğun İlgi
İşitme Engellilerin Stand Up Gösterisine Yoğun İlgi
'Bu sayılar Küresel Amaçlar için!'
'Bu sayılar Küresel Amaçlar için!'