|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
’Yaşanabilir Caddeler ve Sokaklar’ Paneli Düzenlendi
  • Reklam

'Yaşanabilir Caddeler ve Sokaklar' Paneli Düzenlendi

Uluslararası Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası edeniyle "Yaşanabilir Caddeler ve Sokaklar" Paneli Düzenlendi.

07 Mayıs 2021 - 21:47

Uluslararası Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası edeniyle "Yaşanabilir Caddeler ve Sokaklar" Paneli Düzenlendi.

Birleşmiş Milletler 6. Yol Güvenliği haftası kapsamında İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezince uluslararası katılımlı Uluslararası Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında “Yaşanabilir Caddeler ve Sokaklar Paneli” gerçekleştirildi.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında imzalanan Trafikte Küçük Hata Yoktur sosyal sorumluluk projesi protokolü kapsamında yapılan çalışmalar, Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı yürütücülüğünde devam ediyor.

Projeyle ilkokul çağındaki miniklere, hem görsel hem işitsel bir eğitim yöntemi olarak tiyatro gösterileriyle, ‘ağaç yaş iken eğilir’ bakış açısıyla trafik kurallarının öğretilmesinin amaçlandığını ifade eden Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, şimdiye kadar proje kapsamında hazırlanan kamu spotu ile 224 gösteri ile 31 bin 418 öğrenciye, aileleriyle birlikte ise toplam 126 bin kişiye ulaşıldığını söyledi.

Hazırlanan kamu spotları ile ana akım medya da dahil olmak üzere 7 bin 285 gösterim gerçekleştirildiğine ve projenin sosyal medya hesaplarında 27 bin 500 takipçiye ulaşıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, pandemi nedeniyle tiyatral gösterilere geçici olarak ara verildiğini ancak proje çalışmalarının sosyal medya ve sanal ortamda devam ettiğini belirtti.

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, hazırlanan tiyatro gösterisinin videosunun hem sosyal medyadan hem de Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA uygulaması üzerinden öğrencilerle paylaşıldığını ve 30 Nisan - 1 Mayıs tarihlerinde EBA ilkokul ve ortaokul programlarında gösterime girdiğini kaydetti.

Ulusal düzeyde 2019-2020 eğitim-öğretim yılında başlayan Trafikte Küçük Hata Yoktur sosyal sorumluluk projesi 2 yaşını tamamlarken, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı tarafından yapılan girişimlerle uluslararası bir boyut kazandırıldı.

28.04.2021 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Dış İşleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı uluslararası ve oldukça önemli bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda Trafikte Küçük Hata Yoktur sosyal sorumluluk projesinin basına anlatılması kararı alındı ve uluslararası platformda projenin, ülkemizin trafikte ölümlü ve yaralanmalı trafik kaza sayılarında %50 oranında azalma sağladığı başarısının anlatılması kararlaştırıldı.

Ayrıca, daha önce iletişim halinde oldukları ülkemizden 2 sivil toplum örgütlerine ilave olarak, Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın aynı zamanda kurucu başkanı olduğu Trafikte Ortak Akıl Derneği (TRAPDER)’nin 3. Sivil toplum kuruluşu olarak bu listeye dâhil olması yönünde görüşmeler başlatıldı. Böylece, gelecekte Dünya Sağlık Örgütü tarafından ülkemizde yapılacak olan çalışmalarda paydaşlardan birisi de TRAPDER olacak.

YAŞANABİLİR CADDELER VE SOKAKLAR PANELİ

Birleşmiş Milletler 6. Yol Güvenliği haftası kapsamında İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezince uluslararası katılımlı Uluslararası Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında “Yaşanabilir Caddeler ve Sokaklar Paneli” gerçekleştirildi.

Panel, merkez müdürü ve TRAPDER Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı başkanlığında, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır’ın danışmanı ve önemli diplomat Öncü Keçeli, Dış İşleri Bakanlığı Çok Taraflı Ulaştırma Daire Başkanı Fethi Etem, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimleri Daire Başkanı Abdullah Süslü, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanı Mehmet Yavuz, WHO Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Toker Ergüder, Trafikte Küçük Hata Yoktur projesi ana sponsoru Shell Türkiye’nin Ülke Başkanı Ahmet Erdem, projenin bir diğer sponsoru Getir kurucu ortağı Tuncay Tütek, TRAPDER kurucu üyeleri İbrahim Aybar, Yeşim Ayöz, Trafikte Küçük Hata Yoktur proje koordinatörü Fatih Aysal, MCE Firması Genel Müdürü Berkant Güzelküçük, RadyoTrafik program editörü Cezayir Doğan, sektörün sivil toplum kuruluş temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

30KM/SA HIZ SINIRINI DESTEKLİYORUZ!

Panelde, karayolu trafik güvenliğini artıracak çalışmalardan bahsedildi ve bu yıl Birleşmiş Milletlerin bir kampanyası olan kentsel alanlarda 30km/saat hız sınırına destek verildi. Söz konusu kampanya ile Trafikte Küçük Hata Yoktur projesi entegre edildi, miniklerle birlikte çekimi yapılan bir video izletildi.

Panel de ayrıca, ülkede ölümlü/yaralanmalı trafik kaza sayısındaki önemli düşüş sağlanarak elde edilen başarının sırları ve yapılanlar katılımcılara aktarılırken, bundan sonraki süreçte, trafik bilinci, trafik kültürü, alternatif ulaşım türü tercihleri ve gerekli alt yapılar, çocuk yaşta eğitim, farkındalık çalışmaları gibi öneriler Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü gibi güçlü kuruluşlarla paylaşılarak ve ileriye dönük benzer amaçlara hizmet edecek ortak projelerin yapılması önerilerinde bulunuldu.

Söz konusu panelin, aynı amaca hizmet eden kurum ve kuruluşların sivil toplum örgütleriyle ilişkilerini yakınlaştırdığı belirtilirken, ileriye dönük fırsatlar doğurduğu kaydedildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Uyumsoft’un Kurumsal Hizmetler Genel Müdürü Özkan Metin Oldu
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural