|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

‘Yedi Tepe İstanbul’ Sergisi

‘Yedi Tepe İstanbul’ Sergisi

Küratörlüğünü Mustafa Albayrak’ın üstlendiği ‘Yedi Tepe İstanbul’ sergisi kapsamında yedi tepe ile özdeşleşen İstanbul, yedi farklı sanatçının üslup ve tarzıyla gündeme getiriliyor.

05 Aralık 2018 - 23:29

Haber : Tayfun KARAKAŞ

Sainte Pulchérie Lisesi’nin sanat galerisi ODA, Türkiye’de çağdaş sanatın önemli isimlerinden Emine Şenses, Gafur Uzuner, Kadir Ablak, Mustafa Albayrak, Osman Akça, Peruze Hamurcu ve Seydi Murat Koç’un katılımıyla düzenlenen ‘Yedi Tepe İstanbul’ sergisini 8 ile 28 Aralık tarihleri arasında ağırlayacak.

Küratörlüğünü Mustafa Albayrak’ın üstlendiği ‘Yedi Tepe İstanbul’ sergisi kapsamında yedi tepe ile özdeşleşen İstanbul, yedi farklı sanatçının üslup ve tarzıyla gündeme getiriliyor.

Kentin zihinlerde yer etmiş simgesel silüeti, içinde bulunduğu sosyokültürel ve politik yansımalar, şehre dair kaotik estetizm algısı ve bu gibi sanatın değinmekten kaçınmadığı muhtelif konular; İstanbul’dan ilham alan yedi çağdaş sanatçının tuvalinde özenle şekilleniyor.

7 Aralık Cuma günü saat 18.30’da açılışı yapılacak olan ‘Yedi Tepe İstanbul’ Sergisi, sanatseverlere doyumsuz bir İstanbul serüveni yaşatırken açılış kokteylinde STK temsilcileri, bürokrasi, iş, sanat ve siyaset dünyasından önemli isimlerin bir araya gelmesi bekleniyor.

Eserleri sergilenen ressamların da katılacağı ‘Yedi Tepe İstanbul’ sergisinde satılan resimlerden elde edilen gelirin yüzde 20’sinin Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) bağışlanacağı belirtildi.

KÜRATÖRÜN KALEMİNDEN ‘YEDİ TEPE İSTANBUL’ SERGİSİ:

Uygarlık yolunda söz sahibi milletler sanat yoluyla öne çıkmış vizyon şehirlere sahiptir. Kuşkusuz bu payeyi taşıyan şehirlerimizden birinin İstanbul olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kültürel geçmişi, şehir dokusu ve sosyal yaşamıyla sanatçılarını etkilemiş, kendisiyle özdeşleşmiş sanatçılar var etmiştir.

Erken uygarlıklar sonrasında Roma, Bizans ve Osmanlı gibi üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış kadim bir şehirdir. Roma döneminde dünyanın merkezi sayılmış, Bizans’la Hıristiyanlığın ilk başkenti olmuş, Osmanlı’yla birlikte ise İslamın en önemli merkezi konumunu kazanmıştır. Napolyon’un ifadesiyle dünyaya bir başkent seçecek olursak İstanbul’dan başkası olamayacak kadar önemli bir konumdadır. Tarihsel süreç içinde zengin bir kültür mozağine dönüşmüş, birbirini perçinleyen dinsel ve sanatsal akımların etkisi altında bugünkü sosyokültürel ve mimari yapısı şekillenmiştir.

Hemen her alanda sanatçılar İstanbul’dan etkilenmiş ve kentin kültürel birikimine kendilerince katkıda bulunmuşlardır. Mimarlık tarihine damgasını vuran Ayasofya’dan etkilenen Mimar Sinan eserleri, şehrin sembolik silüetinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Edebiyat, müzik, tiyatro, heykel, resim ve sinema alanlarında birçok sanatçı İstanbul‘dan etkilenerek eserler üretmiştir. Sadece yerli sanatçıları değil tüm dünyadan birçok alanda yabancı sanatçıyı da etkilemiştir.

Pierre Loti, Yahya kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Orhan Veli gibi edebiyatımızın önde gelen usta kalemleri de İstanbul’dan etkilenmiştir. Müzisyen Münir Nurettin Selçuk’un bestelerinde İstanbul’u yaşamak bambaşka bir duygudur. Şehri resimleriyle yaşatan önemli yabancı ressamlar arasında Fausto Zonaro, İvan Ayvazovski, Mıgırdiç Civanyan ve Le Corbusier gelir. Hoca Ali Rıza, Osman Hamdi Bey, İbrahim Çallı, Hikmet Onat ve Devrim Erbil gibi ressamlar sanatlarında farklı akımları benimsemiş olsalar da İstanbul temasını ve onunla ilintili sosyokültürel elemanları resimlerine yansıtmışlardır.

"Yedi tepe"siyle özdeşleşen İstanbul, bu unvanıyla zihinlerde yer etmiş, kentin mitik ve simgesel bir boyutunu oluşturmuştur. Bu bağlamda ilhamını İstanbul’dan alan yedi çağdaş ressam, “Yedi Tepe İstanbul” sergisi kapsamında Sainte Pulchérie Fransız Lisesi sanat galerisi ODA’nın ev sahipliğinde buluştu. Küratörlüğünü üstlendiğim bu karma sergide, benimle birlikte sanatçı arkadaşlarım Emine Şenses, Gafur Uzuner, Kadir Ablak, Osman Akça, Peruze Hamurcu ve Seydi Murat Koç bir araya geldik.

“Yedi Tepe İstanbul” sergisinden elde edilen gelirinin % 20’si bursuyla eğitim aldığım ve Türkiye’de eğitim alma hakkının demokratikliğine inanarak faaliyet gösteren Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanacaktır.
Mustafa Albayrak

SANATÇILAR HAKKINDA: 
Emine Şenses
Sanatçı kolaj tekniği kullanarak, etkilendiği İstanbul görsellerini şehrin sosyal yaşamı ve tarihi dokusu ile bütünleştiriyor. Parçadan bütüne giderek estetik bir görünüm elde ediyor. Titiz bir araştırma, olağanüstü bir sabır gerektiren bu çalışma methodu sonucunda Şenses, etkileyici İstanbul resimleri yaratmaktadır. Uzaktan bakıldığında bütünsel bir estetiğe, ahenge sahip olan resimler detaya inildiğinde, izleyicinin şehrin sorunları ile yüz yüze gelmesini sağlar.

Gafur Uzuner
Sinema, televizyon ve tiyatrodan tanıdığımız sanatçı, resimleri ile de bir o kadar İstanbul sevdalısıdır. Çok yönlü ve tam bir sanat aşığı Uzuner, etkilendiği İstanbul temalarını yağlı boya, akrilik ve bazen de sulu boya tekniği kullanarak elde eder. Kendine has şiirsel ve masalsı bir anlatım biçimi kullanır. Eserleri, cesurca kullandığı kırmızı ve gökyüzünde uçan balıklar ile hafızalara kazınır.

Kadir Ablak
Günümüz İstanbul’unun çarpık mimari gelişimine eleştirel bir bakışla eserler üretmektedir. Bunu yaparken teknik olarak güçlü pentür etkisinin yanı sıra, ustaca spatula kullanımıyla etkileyici eserler ortaya koymaktadır. Varoşlardan gökdelenlere doğru yolculuğa çıkarken, kentin kimlik mimarisi adına yitirdiğimiz değerlere vurgu yapar ve o eski İstanbul mahalleleri arasında gezinmemizi sağlar. Duygu gücü oldukça yüksek eserlerinde ışığın ve rengin ustalıkla kullanımı, dikkatli gözlerden kaçmaz.

Osman Akça
Ömrünü, İstanbul resimleri ve İstanbul ile kazanmış bir sanatçıdır. Kendini daha çok yığınlar üzerinden ifade eder. Çarpık yerleşmiş binalar, bitmeyen trafik, belli bir alana sıkışmış insanlarla iç içe yaşayan güvercinler, bisikletler ve kıyıdaki tekneler ele aldığı konuların başında gelir. Eserlerinde tuval üzerine güçlü yağlı boya pentür etkisi ile kendine has ışık kullanımı dikkat çekmektedir.

Peruze Hamurcu
Sanatçı resimlerini figür kompozisyonları ile oluşturur. Masalsı bir anlatım biçimi kullanarak kurduğu bu kompozisyonlarda güçlü pentür etkisi dikkat çeker. İstanbul efsanelerinden yola çıkarak izleyiciyi büyülü bir atmosferle buluşturur. Daha çok ikili anıtsal figür kurguları ile onların etrafında kümelenerek iç içe geçmiş imgeler izleyiciyi yüzeyde gezindirir.

Seydi Murat Koç
Yenilikçi yorumları ve farklı dönem çalışmalarıyla dikkat çeken sanatçı, İstanbul’a dair özellikle "Teğet" serisi ile karşımıza çıkar. İstanbul’a olan sevgisini şehrin önemli tarihi yapıları üzerinden kendine has duyarlılığı ile yansıtır. Sıra dışı ölçülerde tuvallere Galata Kulesi, Haydarpaşa Garı, yıkılan AKM ve günümüz modern gökdelenleri üzerinde savaş uçakları ile gerilim yüklü kendine özgü eleştirel resimler üretir.

Mustafa Albayrak
İstanbul’a dair resimler üreten sanatçı, zaman kavramı ve hareket üzerinden özellikle İstiklal Caddesi’ni gözlemleyerek kalabalık insan gruplarını resmetmekte, günümüz insanının sosyal ve psikolojik açıdan yaşamını sorgulayan figür kurguları oluşturmaktadır. Teknik ve malzeme açısından kendini sınırlamadan nihai sonucu ulaşmak adına birbirinden farklı tekniklerde eserler üretir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Bu sayılar Küresel Amaçlar için!'
'Bu sayılar Küresel Amaçlar için!'
Motul Marin Segmentinde Etkinliğini Artırıyor
Motul Marin Segmentinde Etkinliğini Artırıyor