|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

’Yerli Yerinde Taflan Projesi’ Hayata Geçirildi
  • Reklam

'Yerli Yerinde Taflan Projesi' Hayata Geçirildi

Ordu Perşembe’de kadınların çalıştığı taflan hedefli kurutma ve işleme tesisi hizmete açılıyor…

26 Aralık 2019 - 23:01

  • Türkiye’nin en bilinen deterjan markalarından birisi olan ABC Deterjan’ın 2017 yılında başlattığı Yerli Yerinde projesini büyütme hedefiyle yola çıkarak; Tarım ve Orman Bakanlığı, Perşembe Sakin Şehir Üretici Kadınlar Derneği (PERÜKDER) iş birliğiyle gerçekleştirdiği Ordu Perşembe’deki tesis hizmete giriyor.
  • ABC Deterjan ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteklediği bu üretim modeli ile kadınlar hem meslek sahibi yapılıyor hem de yerel değerlere odaklanarak bölgesel kalkınmaya katkıda bulunuluyor.
  • İlk olarak ABC Deterjan desteğiyle Osmaniye ilinin Bahçe ilçesinde kadın çiftçilere safran çiçeği yetiştirme projesiyle hayata geçen ABC ile Yerli Yerinde bu yıl Ordu Perşembe ilçesinde taflan bitkisine verilecek destek ile devam edecek.

ABC Deterjan kadın çiftçiler üzerinden kırsal kalkınma stratejisine dayalı Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi ile her yıl farklı bir bölgede farklı bir tıbbi ve aromatik bitki yetiştirmeye destek veriyor. Geçtiğimiz sefer Osmaniye Bahçe’de kadın çiftçilerle safran yetiştirmeye katkı ile başlayan Yerli Yerinde projesinde bu yıl Ordu Perşembe ilçesinde taflan bitkisine destek verilecek. Tarım ve Orman Bakanlığı ile ortak yürütülecek proje kapsamında yaklaşık 50 kadın çiftçi gelir elde edecek.

Temizliğin ABC’si sloganıyla tüketicinin gönlünde yer eden Türkiye’nin 35 yıllık markası ABC Deterjan, 2017 yılında başlattığı Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesi Yerli Yerinde için bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı ve Perşembe Üretici Kadınlar Derneği ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında Ordu’nun Perşembe ilçesinde minimum 50 kadının üretim yapması hedefiyle yola çıkılan Meyve Kurutma Ünitesi’ni hizmete sokuyor.

Projenin en önemli unsurlarından biri de kamu, sivil toplum ve özel sektör işbirliğinin sağlanması...

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yürütülen iş birliği sayesinde özel sektör – sivil toplum örgütü - kamu ilişkilerinde örnek teşkil edebilecek bir ortak çalışmaya imza atılıyor.

HEDEF: TAFLAN ÇÜRÜMESİN EKONOMİYE KATKI SAĞLANSIN

Proje kapsamında Ordu’nun Perşembe ilçesinde pek çok yaygın alanda özellikle fındık bahçeleri arasında bulunan ve ziyan olan taflanlar toplanacak, kurutma ünitesinde değerlendirilecek. Taflanın yanı sıra bahçelerde yerlere dökülerek ziyan olan ve çürümeye terk edilen pek çok meyve de işlenerek ekonomiye kazandırılacak.

Özellikle elma ve son dönemde Karadeniz’in gözde meyvelerinden kivi ziyan olanlar arasında sayılabilir. Bu sayede yılda yaklaşık toplam 400 ton meyve değerlendirilmiş olacak. 2020 hedefi 400 ton olarak belirlenen tesis 2021 yılında 500 ton, 2025 yılında ise 1.000 ton meyve değerlendirme hedefiyle yola çıkıyor.

Taflan meyvesi içinse hedefler şu şekilde belirlendi: Bölgede yıllık ortalama 500 ton elde edilen taflanın 20 tonluk kısmı; değerlendirmede ilk hedef arasında yer alıyor.

ORDU TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRLÜĞÜ: ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ…

ABC Deterjanın Yerli Yerinde projesi kapsamında 2019 iş birliğinde seçtiği Ordu Perşembe ilçesi tipik bir Karadeniz bölgesi ilçesi. Eğimli arazi dolayısıyla meyve toplamanın zorluk çıkarması ve yerlere dökülen meyvelerin de değerlendirileceği bir tesis olmaması sebebiyle bu zamana kadar meyvelerin büyük kısmı ziyan oluyordu.

Konu ile ilgili konuşan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal YılmazBakanlığımızdan geçtiğimiz yıl ilimizde bir kurutma tesisi yapılması konusunda talepte bulunduk. Bu talebimizle ilgili bakanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmeler esnasında ABC Deterjanın da böyle bir iş birliği talebi ile bakanlığımıza ulaştığını duyunca iyi olacak hastanın doktor ayağına geldi diye düşündük ve derhal çalışmalara başladık. Fizibilite çalışmalarını sunduk, ABC Deterjan ile tanıştık. Arazi bulma konusu biraz zaman aldı. Arazimizi bulduktan sonra STK iş birliği ile Perşembe Üretici Kadınlar Derneği ile temel atma ve hafriyat çalışmalarını yürüttük. Tesis binamız tamamlandı. Makine parkımızın büyük bir kısmı tamamlandı, kalan kısmı da bu yılsonuna kadar tamama erdirilmesi hedefleniyor. İş birliği ile Perşembe’de oluşturulan 7.500 metrekarelik arazinin büyük kısmında da taflan yetiştirilecek. Yetiştirilen taflanlar ve ayrıca tüm bölgeden toplanan taflanlar ile diğer meyveler arazi içinde yeni kurulan tesiste işlemden geçirilerek dayanıklı hale getirilecek. Bugüne kadar yöre halkı tarafından çok az bir kısmı taze olarak tüketilen büyük bir kısmı da maalesef çürümeye terk edilen taflan meyveleri bu sayede değerlendirilmiş olacak. Aynı şekilde taflan gibi ziyan olan diğer meyveler de bu tesiste değerlendirilecek ve ekonomiye kazandırılmış olacak. Bu sayede yılda 20 tonu taflan olmak üzere 400 ton meyve değerlendirilmiş olacak. Proje ile ilk etapta toplam 50 kadın için gelir sağlama olanağı yaratılacak, bu sayı zamanla artacak. Ordu bu zamana kadar hep fındık ile anıldı, bundan sonra taflan ile de anılacak. “dedi.

PERŞEMBE ÜRETİCİ KADINLAR DERNEĞİ: HEDEFİMİZ KOOPERATİF OLMAK…

Perşembe Üretici Kadınlar Derneği (PERÜKDER) Başkanı Elif Saka “Karayemiş olarak da bilinen bazılarının da Laz Kirazı olarak adlandırdığı taflan Karadeniz’imizin çok önemli bir meyve türüdür. Bölgemizde yerel halkımızın çok fazla tükettiği bir meyve olmakla birlikte insanların sadece ihtiyaçları kadarını kullandığı bunun dışında kalan taflanların ise dalda çürümeye bırakıldığını görüyoruz. Kendim de Ziraat Yüksek mühendisiyim ve taflanın bu bölge için gerçekten çok değerli bir meyve türü olduğunu biliyorum. Bunun yanı sıra bölgede çokça bulunan ve yine ihtiyaç fazlası olduğu için çürüyen meyvelerin nasıl değerlendirileceği noktasında bir arayış içersindeydik. Sayın Müdür Bey’in de söylediği gibi iyi olacak hastanın doktor ayağına geldi. ABC Deterjan ile yoğun bir çalışma dönemine girdik. Binamızı tamamladık, meyve değerlendirilebilecek hale getirdik. Üretim modelinde yer alan kadınların her ay yaklaşık 1.000 TL ila 2.000 TL civarında bir ücret kazanması öngörülüyor. Ayrıca tesiste Perşembe bölgesinde yetiştirilip fakat katma değerli ürünler haline getiremediğimiz pek çok meyve de bu sayede kurutularak değerlendirilmiş olacak. Böylece hem bölgemizde ki meyveler ziyan olmamış olacak hem de daha fazla kadının bu alanda yer alması sağlanmış olacak. Bizim tesisimize gelen bir meyve sıfır atıkla mamul haline getirilmesi hedeflenmektedir. Yani kurutmaya değerli görmediğimiz meyvelerimizi de reçel, pekmez, pestil ve turşu gibi ürünler haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu sayede sürekli çalışan ve üreten bir tesisimizin olmasını hedefliyoruz. Değerlendirilen taflanlardan ise yıllık yaklaşık 300 - 400 bin TL lik gelir sağlanması hedefleniyor. Diğer meyvelerin de oluşturacağı değer ile bu rakam çok daha yukarılara çıkacaktır. Bu gelirin tümü bu modelin işleyişi ve projenin devamlılığı için kullanılacak. Buradan ilk yıl olan 2020 için 50 kadınımıza iş gücü oluşturmayı hedefliyoruz. Bu sayı yıllar içinde artarak sürecek. 2025 yılına kadar 100 kadın çalışan hedefliyoruz. Daha fazla kadına ulaşmak içinde kooperatif olmak hedefimizin başında gelmektedir.” dedi.

ABC DETERJAN: İLK YIL SAFRAN, BU YIL TAFLAN!
HEDEF HER YIL FARKLI BİR TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ…

ABC Deterjan Pazarlama Müdürü Deniz Özyer ise yaptığı konuşmada ABC ile Yerli Yerinde projesi kapsamında ilk yıl Osmaniye’deki safran çalışmamızı bu yıl Ordu’da taflan ile devam ettiriyoruz. KSS projelerinde başlamak güzel ancak devamlı ve sürdürülebilir hale getirmek çok daha güzel. Sürdürülebilirliği sağlamak için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kapısını çaldık. Hem kadının emeğini değerlendirip istihdam yaratan hem de bölgesel kalkınmaya destek vermek markamız için gurur verici bir şey. Bu yıl da 50 kadına istihdam sağlamak bizim için çok kıymetli. Önümüzdeki yıl başka bir bölgede başka bir tıbbi ve aromatik bitki ile karşınızda olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

ABC’DEN PROJEYE ÖZEL ÜRÜN: TAFLAN KONSEPTLİ SIVI SABUN

ABC Deterjan tüm geliri Yerli Yerinde Taflan projesine bağışlanmak üzere taflan konseptli sıvı el sabunu üretimine başladı.

ABC Deterjan Hakkında:

ABC markası 1985 yılından bu yana temizlik kategorisinde hizmet vermektedir. 1985 – 2005 yılları arasında Başer Kimya ve Colgate-Palmolive ortaklığı ile yönetilen marka, 2008’de markanın Başer Kimya tarafından satın alınmasıyla birlikte yenilenme dönemine girmiştir.

Bu dönemde ürün portföyünde çeşitlilik artırılarak ABC şemsiye marka altında çamaşır bakım, bulaşık bakım ve sert yüzey bakım kategorilerinde farklı ürünler geliştirilmiştir.

Geliştirilen ürün portföyüyle birlikte marka iletişiminde 80, 90 ve 2000’li yıllarda kullanılan Farkı Fiyatı sloganı yerini Temizliğin ABC’sine bırakmıştır.

Türkiye’de ve ihracat yaptığı 60 ülkede Temizliğin ABC’si olarak hizmet vermektedir.2018 yılında Türkiye’nin ilk 500 şirketi içinde yer alan ABC Deterjan, 445 milyon TL. ciroya sahiptir.

2019 Ocak itibari ile toplam 600 kişiye istihdam sağlamaktadır. Portföyündeki tüm ürünlerin üretimi Bahçe’de yer alan fabrikasında gerçekleşmektedir.

ABC Deterjan’ı rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de sıvı ürün gruplarındaki şişelerin tamamını kendi tesislerinde üretmesidir.

Bu da yılda 100 milyon şişe anlamına gelmektedir. İtalyan teknolojisi ile kurulmuş toz deterjan kulesinin kapasitesi Türkiye yıllık deterjan tüketiminin yüzde 30’unu karşılayacak seviyededir.

TAFLAN = KARAYEMİŞ

Taflan; diğer adıyla karayemiş Karadeniz bölgesinin çok bilinen meyvelerinden birisi. 1546 yılında ilk olarak Pierre Belon tarafından toplanmış ve Karadeniz Kirazı olarak adlandırılmış.

Bitki aynı yıl, İstanbul üzerinden İtalya'ya; daha sonra Viyana'ya getirilmiş, oradan da Fransa ve İngiltere'ye gönderilmiştir.

Budanarak şekil verilebilmesi, dökülmeyen parlak koyu yeşil yaprakları ve kokulu beyaz çiçekleri ile taflan, 1600 yılından itibaren tüm Avrupa'da park ve bahçelerde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Günümüzde büyüme biçimi, yaprak boyut ve şekli, kışa dayanıklılık açısından farklı 20 kadar taflan çeşidi vardır.

Zeytin biçimindeki, tek çekirdekli (düzgün, sivri, çarpık yumurta biçimli) az-çok sulu mayhoş-buruk (olgunlaşmış mahlep tadına benzer) meyveleri; 8-10 mm boyunda, önceleri yeşil, olgunlaşınca siyaha yakın (koyu mor) bir renk alır.

TAFLAN BİTKİSİNİN KULLANIM ALANLARI

Taflan doğal floramızın bir elementi olmasının yanı sıra, süsleyici özelliğinden dolayı aynı zamanda park ve bahçelerimizde de yetiştiriliyor.

Yaprakları uzun süre canlılığını koruduğundan çelenk yapımında, çiçek demetlerinin ve balık tablalarının düzenlenmesinde kullanılır.

Yapraklarının distile edilmesi ile eczacılıkta kullanılan aqualaurocerasi veya laurocerasin elde edilir. Taze yapraklardan su buharı destilasyonu ile elde edilen ve 0,1 oranında siyan hidrik asit ihtiva eden su (günde 2- 10 g arası) birçok sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılan preparatların yapımında kullanılır. Ayrıca bazı gıda maddelerine ve bazı galernik preparatlara koku vermede de kullanılır.

Doğu Karadeniz bölgesinde meyveleri yenir ve pazarlarda satılır. Ayrıca meyvelerinden likör, reçel, turşu, pekmez yapılır. Halk arasında Taflan meyveleri meyve olarak yenmekte olup, yaprakları çay gibi demlenerek sinir bozukluklarına karşı, öksürük dindirici ve spazm kesici olarak kullanılmaktadır.
Taflan meyvelerinin sindirimi kolaydır ve taze olarak ya da kurutulduktan veya kavrulduktan sonra yenir. İnsanı tok tutar. Tek başına veya fındık ve cevizle birlikte çerez olarak yenen taflan meyveleri, pasta, kek ve özellikle hoşaf ve kompostolara koku ve tat kazandırmak için ilave edilir. Reçel ve turşuda hazırlanmaktadır. Meyveler genellikle yetiştiriciler tarafından tüketilirse de bazen semt pazarlarında veya yakın şehirlerde manavlarda satılıyor.

EKONOMİK DEĞERİ

Karadeniz Bölgesi’nde hemen her köşede görülmesi mümkün olan taflan meyvesinin ekonomik olarak bir değeri oluşmamıştır. Henüz ekonomik değer oluşturabilecek özel bahçesi ve alanı da bulunmamaktadır. Birçok bahçede onlarca ağacı bir arada görmek mümkün ancak münferit taflan bahçesi bulunmuyor.

Ayrıca taflan bitkisinin hasat dönemi olan Temmuz – Ağustos aylarında bölgede bol miktarda taflanın ziyan olduğu görülüyor. Havanın çok sıcak olması ve taflanın uzun süre dayanamayan bir meyve olması sebebiyle bölgede bir değerlendirme tesisi bulunması önem kazanıyor.

Ordu il genelinde yılda yaklaşık 500 (beş yüz) ton taflan hasat ediliyor. 
Taflan’ın geçtiğimiz yaz bölgedeki semt pazarlarında satış fiyatı 20 TL den başlıyordu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polis Okulu Mezunları, YÜKSEK OKUL Mezunu Sayılmalıdır..!
Polis Okulu Mezunları, YÜKSEK OKUL Mezunu Sayılmalıdır..!
Alo 199 hattına ulaşamayan polise KOMİK CEVAP
Alo 199 hattına ulaşamayan polise KOMİK CEVAP