|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Yetkisiz ÇAKAR takan 46 araç sürücüsüne CEZA kesildi
  • Reklam

Yetkisiz ÇAKAR takan 46 araç sürücüsüne CEZA kesildi

Polis yetkisiz çakar takan sürücüleri affetmedi ve mevzuata aykırı olarak Usulsüz Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretlerinin Kullanıldığı tespit edilen 46 araca ve sürücüsüne cezai işlem uygulandı.

25 Ağustos 2020 - 18:16 - Güncelleme: 25 Ağustos 2020 - 18:43

Ülke genelinde eş zamanlı olarak 20-21 Ağustos 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen özel denetimde 124 bin 655 araç denetlendi ve mevzuata aykırı olarak Usulsüz Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretlerinin Kullanıldığı tespit edilen 46 araca ve sürücüsüne cezai işlem uygulandı. 

Ayrıca; 694 araç trafikten men edildi,180 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı,Toplam da ise 15 bin 161 trafik kural ihlali tespit edilerek cezai işlem uygulandı.

Çakar Lamba Takma ve Kullanma Cezası Ne Kadar ?

Kırmızı ve mavi renkler ile yanıp sönen çakar lambalar, günümüze araçların tepesine ya da ön kısımlarına yerleştirilmektedir. Elektrikle çalışan bu çakar lambalar oldukça yüksek ses çıkarır. Ancak bu lambalar sadece yasal kurumlar için geçerlidir.

Trafikteki sivil araçların bunu kullanması belli cezalar ile karşı karşıya kalınmasına sebep olur. 2020 yılı için güncellenmiş çakar lamba takma ve kullanma cezası, 2 bin 456 TL’dir. Eğer bu ceza ilk 15 gün içerisinde ödenirse yüzde 25 oranında bir indirim yapılmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün denetim sonuçları hakkındaki açıklamasında şu ifadeler yer aldı : 

" 26.10.2018 tarihli ve 30577 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 26’ncı maddesine aykırı olarak yetkisiz olarak ışıklı ve sesli uyarı işareti bulundurulması ve kullanılması durumunda araç/sürücülerine uygulanan cezai yaptırımlar ağırlaştırıldı.

Kanun hükmünün etkin olarak uygulanması ve yine kanunda yer alan geçiş üstünlüğü hakkının gerçekten bu hakka sahip araçlarca kullanımının sağlanması amacıyla 01 Kasım 2019 tarihinde “Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçların Sürülmesi Sırasında Uyulacak Kurallar ile Bu Hakka Sahip Araçlarda Bulundurulacak Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretleri ile Bunların Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” yayınlandı.

Yapılan bu düzenlemeler sonrasında, kamu görevlilerinin vatandaşlarımızla ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen, trafik güvenliğini tehlikeye sokan ve vatandaşlarımızın haklı şikâyetlerine sebep olan “Usulsüz Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretlerinin Kullanımı” konusunda yoğun bir şekilde bilgilendirme ve denetim faaliyetleri birlikte yürütülmeye başlandı.

Bu kapsamda; 20-21 Ağustos 2020 tarihlerinde ülke genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen özel denetimde 124 bin.655 araç denetlendi ve mevzuata aykırı olarak Usulsüz Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretlerinin Kullanıldığı tespit edilen 46 araca ve sürücüsüne ceza işlemi yapıldı.

Ayrıca;

  • 694 araç trafikten men edildi,
  • 180 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı,
  • Toplam 15 bin 161 trafik kural ihlali tespit edilerek cezai işlem uygulandı.

Sürücülerimize öncelikli olarak kendi can güvenliklerinin sağlanması için trafik kurallarının önemi ve bu kurallara uymaları hususu hatırlatılır, bu denetimlerin sürekli olacağının bilinmesi kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

ÖZEL HABER-** HALİS KAHRAMAN-** TR HABER AJANSI 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
II. Uluslararası Kaligrafi Sanal Sergisi Sanatseverlerle Buluşacak
II. Uluslararası Kaligrafi Sanal Sergisi Sanatseverlerle Buluşacak
Samsung'dan Galaxy S20 FE Hayranları İçin Rengârenk Yalın Konseri
Samsung'dan Galaxy S20 FE Hayranları İçin Rengârenk Yalın...