|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Yunanistan’da Üç Belediyede Türk Başkan
  • Reklam

Yunanistan'da Üç Belediyede Türk Başkan

Yunanistan'da bölgesel ve yerel seçimlerde ana muhalefet merkez sağ Yeni Demokrasi (ND) partisi ülke genelinde başarı gösterdi. Türk ve Müslüman azınlığın yaşadığı Batı Trakya'da ise 3 Türk belediye başkanlıklarını kazandı.

03 Haziran 2019 - 13:22

Yunanistan'da bölgesel ve yerel seçimlerde ana muhalefet merkez sağ Yeni Demokrasi (ND) partisi ülke genelinde başarı gösterdi. Türk ve Müslüman azınlığın yaşadığı Batı Trakya'da ise 3 Türk belediye başkanlıklarını kazandı.

3 BELEDİYEDE TÜRK BAŞKAN

Türk ve Müslüman azınlığın yaşadığı Batı Trakya'da 3 Türk belediye başkanlıklarını kazandı.
İskeçe ilindeki Mustafçova'da Rıdvan Delihüseyin, Rodop ilindeki Kozlukepir Belediyesinde de Rıdvan Ahmet belediye başkanı oldu.
Rodop ilinde Hristiyan nüfusun da bulunduğu Yassıköy Belediyesinde Önder Mümin, Kiryakos Amucas'a karşı girdiği ikinci tur mücadelesini kazandı.

2 Haziran 2019 tarihinde Yunanistan'da gerçekleşen seçimlerin 2. turu sonrasında Kozlukebir’de (Arriana) Rıdvan Ahmet yeniden Belediye Başkanı oldu.

- KOZLUKEBİR BELEDİYESİ
- RIDVAN AHMET: 5957 - 52,04%
- ERDEM HÜSEYİN: 5491 - 47,96%

Mustafçova Belediyesi’nin yeni belediye başkanı Rıdvan Delihüseyin oldu. Delihüseyin, yerel seçimlerin ikindi turunda oyların yüzde 53,60’ını aldı. Mevcut belediye başkanı Cemil Kabza ise oyların yüzde 46,40’ını aldı.

- MUSTAFÇOVA BELEDİYESİ
- RIDVAN DELİHÜSEYİN: 6.046 OY (% 53,60) 
- CEMİL KABZA: 5.233 OY (% 46,40) 

Rodop iline bağlı Yassıköy Belediyesi’nde yeni belediye başkanı Önder Mümin oldu.
İkinci turda Kiriakos Amucas ile yarışan avukat Önder Mümin, Yassıköy Belediyesi’nin yeni başkanı oldu. Önder Mümin, oyların yüzde 65,98'ini alarak seçimi önde bitirdi.

- YASSIKÖY BELEDİYESİ
- ÖNDER MÜMİN: 5.893 OY (% 65,98)
- KİRİAKOS AMUCAS: 3.038 OY (%34,02)

YUNANİSTAN’DA (ND) PARTİSİ ÜLKE GENELİNDE BAŞARI GÖSTERDİ

Ülkede seçim yarışının ikinci tura kaldığı eyalet ve bölgelerde halk, yeni yerel yöneticilerini belirlemek için sandık başına gitti.
Yunanistan İçişleri Bakanlığının verilerine göre, yerel seçimlerin tamamlanmasıyla ND'nin desteklediği adaylar 13 eyaletin 11'inin yanı sıra başkent Atina ve Selanik gibi önemli merkezlerde de seçimi kazandı.
Ülkenin ikinci büyük kenti Selanik'te de yine ND'nin adayı Konstantinos Zervas yüzde 66'lık oy oranıyla yeni belediye başkanı oldu.
İkinci tur sonucunda ND'nin adayları Girit ve Kuzey Ege dışındaki tüm eyaletlerde bölge valiliklerini kazandı.
Başkent Atina'nın içinde bulunduğu Attiki bölgesinin yeni valisi ikinci turda oyların yüzde 65'ini alan ND adayı Yorgos Patoulis oldu. Patoulis, SYRIZA'dan aday olan görevdeki Rena Douru'dan koltuğu devralacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bazı Sanatçılar, köprü ve otoyolların ücretsiz olmasını tiye aldı
Bazı Sanatçılar, köprü ve otoyolların ücretsiz olmasını tiye...
Polisten bayramda palyaçolu ve müzikli eğlence
Polisten bayramda palyaçolu ve müzikli eğlence