|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Zam, Dar Gelirlinin Kâbusu Haline Geldi.
  • Reklam

Zam, Dar Gelirlinin Kâbusu Haline Geldi.

Zam, dar gelirlinin kâbusu haline geldi. Fakat temel gıda ürünlerine zam yağmuru devam ediyor…

03 Ekim 2018 - 06:52

Zam, dar gelirlinin kâbusu haline geldi. Fakat temel gıda ürünlerine zam yağmuru devam ediyor…

2018’e tüm ‘Zam yok vaatleri’ ile giren dar gelirli vatandaşın bütçesine ‘Yük‘ olarak binen her zam sonrası, politikacıların verdikleri sözlere olan itimatlar zedeleniyor. 

Vatandaşlar, zamlar sonrası ‘Yapılan iyileştirmeler neticesi zam uygulamaları yerinde değil’ açıklaması yapan hükümet yetkililerini eleştiriyor.

Dövizdeki dalgalanmanın etkisi ve yapılan zamlara tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnanın bu dönemde döviz bahanesiyle sattıkları ürünlere 1'e 3, 1'e 10 oranında zam yapanlar iflah olmayacaktır. Bunların ahilik ile alakası yoktur." İfadelerini kullanmıştı.

ZAM SAĞANAĞI DEVAM EDİYOR

Açıklamalara rağmen zam sağanağı devam ediyor. Yüksek gelen enflasyon rakamı enflasyonda kur geçirgenliğinin artmış olmasının yanı sıra fiyatlama davranışlarının bozulmaya başladığını da gösteriyor.

Döviz artışlarıyla başlayan ekonomik çalkantı sonucu yılbaşında başlayan zam furyasını yeniden ateşledi.
Piyasaya çığ gibi düşen ‘Döviz artışı’ kaynaklı zamlar, her gün artarak temel ihtiyaç maddelerini de içine alarak büyüyor.

DÖRT ÜRÜNDE YÜZDE 100, 46'SINDA İSE YÜZDE 50 ZAM İZLENDİ

Fiyatı izlenen 50 tüketim ürünü tüketiciyi ŞOK etti.

Uçak bileti, karpuz, kombi ve domates yüzde 100, 46 ürün ise yüzde 50'nin üstünde zamlandı.

Elektrik fiyatlarına konut bazında yüzde 9,sanayi ve ticarethanelerde yüzde 18.4; Doğal gaz fiyatları da konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 18.5 yükseldi.

Gıda ürünlerinden salatalık, salça, soğan, kavun, bebek maması, patates, üzüm, patlıcan, yumurta, biber ve şeftalide yıllık zam yüzde 50'nin üstünde oldu.

Domates en büyük rekoru kırdı. Ucuz olduğunu iddia eden bir market te domates 2.5 TL’den 7 TL'ye, dallı domates ise 5 TL'den 13.99 TL’ye yükseldi.

12 TL olan yumurta 20.99 TL'ye, 2 TL olan patlıcan ise 6.99 TL'ye zamlandı..

Zam yapılamaz denilen ekmek İstanbul’da İNADINA yapılan zamla 150 kuruşa satılırken, ülke düzeyinde yeniden zamlanması bekleniyor.

Yıllık fiyat artışlarına bakıldığında fiyatı yüzde 100'ü aşan ürünlerin başında yüzde 192 artış ile uçak biletinin geldiği görülüyor.

Benzin fiyatlarının artması ile havayolu şirketlerinin fiyat artışına gitmeleri bu durumu anlaşılır kılsa da bu kadar yüksek fiyat tırmanışı dikkat çekiyor.

İkinci sırada karpuz geliyor, karpuzda yıllık zam yüzde 119 düzeyinde.

Yine fiyatı döviz kuruna bağlı olan kombi ve ardından gelen domates de fiyatını katlayan ürünlerden.

ÇOCUKLARA KADAR UZANDI

Yıllık fiyat artış hızı yüzde 50 ile 100 arasında bulunanların lideri ise yazım ve çizim kağıtları oldu. Çocukların resim defterleri ve normal A4 kâğıtlardaki bu artış zaten bir süredir gündemdeydi. 

OTOMOBİLDE ARTIŞ YÜZDE 61

Vatandaşın en çok kullandığı otomobil fiyatları yüzde 61 tırmanırken, çamaşır makinesi, ocak fırın, masa sandalye, elektrikli ev aletlerinde ise vatandaşın cebinden çıkan para yüzde 60 ile 80 arasında yükseldi. Buzdolabı, kanepe, sehpa, perde, bulaşık makinesinde artışların yüksek olması vatandaşın enflasyonu daha yüksek hissetmesini sağladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Alo 199 hattına ulaşamayan polise KOMİK CEVAP
Alo 199 hattına ulaşamayan polise KOMİK CEVAP
'Ben, Benimle Küsmüşken' CEVAP, Sizlerle...
'Ben, Benimle Küsmüşken' CEVAP, Sizlerle...