|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Zeytine Yakışır Çevreci Üretim
  • Reklam

Zeytine Yakışır Çevreci Üretim

Sağlıklı ve kaliteli zeytinleri sofralarımıza taşıyan Fora Zeytin, sürdürülebilir bir dünya için en büyük yatırımını doğaya yaptı.

10 Ekim 2017 - 23:26 - Güncelleme: 11 Ekim 2017 - 02:54

Sağlıklı ve kaliteli zeytinleri sofralarımıza taşıyan Fora Zeytin, sürdürülebilir bir dünya için en büyük yatırımını doğaya yaptı. Doğadan aldığı lezzetin karşılığını yine doğaya yaptığı yatırımı ile veren Fora Zeytin, dünyanın en büyük zeytin işleme fabrikasında üretim artık güneş enerjisi ile gerçekleşecek.

Türkiye’nin ve dünyanın tercihi Fora Zeytin; tüketiciyi kaliteli, sağlıklı ve lezzetli ürünleri ile buluştururken, çevre politikaları ile de doğaya uygun üretim gerçekleştiriyor. Çevreci ambalajlar ve cam ürünleri ile üretim sonrası da çevreci olan Fora Zeytin, doğaya hak ettiği saygıyı gösteriyor.

Dünyanın en büyük zeytin işleme tesisi Balıkesir’in Havran ilçesindeki fabrikasında yer alan arıtma tesisi ile çevrenin temiz kalmasına destek olan Fora Zeytin, yine en büyük yatırımını doğaya yapıyor.

Fora Zeytin’in yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı ürünlerini ürettiği fabrikasında kullandığı elektrik enerjisini, çatısına yerleştirilen güneş panelleri ile kendisi üretecek.

YILDA 400 OTOMOBİLİN KARBON SALINIMINI ÖNLEMİŞ OLACAK

Ekim ayı itibari ile çalışmaya başlayan sistem ile Fora Zeytin, sınırsız enerji kaynağı olan güneşten faydalanarak ihtiyacı olan elektrik enerjisini kendi üretiyor. Toplam 4500 m² bir alan üzerine 2.400 adet panelden oluşan enerji üretim tesisi sayesinde, temiz enerjiye geçerek, bir yılda atmosfere 540.000 kg/yıl CO₂ emisyonu salınımını engellemiş oluyor. Bu miktar 400 otomobilin yıllık karbon salınımına denk geliyor.

%75 TASARRUF SAĞLANACAK

Projelendirme aşaması 1 yıl, kurulumu ise 2 ay süren panel sisteminin yatırım maliyeti 600.000 Euro olmasına karşın, yıllık 900.000,00 Kw/h elektrik enerjisi tasarrufu sağlanacak. Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde kurulumu, bakımı ve işletmesi en kolay sistem olduğundan, minimum yatırımla işletme maliyetleri de azaltılacak. Ortalama saatlik  600Kw/h enerji üretilecek, bunun 460 Kw/h’ni fabrika tarafından kullanılırken, kalanı ise dağıtım şebekesine verilecek. Elektrik faturalarında yıllık %75 oranında tasarruf sağlanmış olacak.

 “GÜNEŞ ÜLKESİNDE” ZEYTİNE YAKIŞIR ÜRETİM

Sürdürülebilir bir dünya için verimliliğin sürekli gündemlerinde olduğunu söyleyen Fora Zeytin Genel Müdürü Efe Yazıcı; “Verimlilik bugün tüm firmaların bir numaralı gündeminde bulunuyor. Fabrikamızda devraldığımızdan beri üretim verimliliğini artırmak amacıyla altyapı yatırımlarına önem veriyoruz. Yılda 10 -15 bin ton zeytin işliyoruz, üretim sürecinde elbette yüksek miktarda elektrik enerjisine ihtiyacımız var. Enerji ihtiyacımızı temiz ve ekonomik bir kaynaktan sağlama fikri önümüze geldiğinde heyecanla işe koyulduk. Ekim ayı itibari ile fabrikanın çatısında kurulan güneş panelleri sayesinde ihtiyacımız olan elektrik enerjinin büyük bir kısmını güneş enerjisi ile sağlamış olacağız. Böylece bizim gibi bir “güneş ülkesinde” en temiz enerji kaynaklarından birine geçiş yapmış oluyoruz” diye konuştu.

Fora Zeytin Hakkında:

Fora Zeytin’in yüksek kaliteli zeytin ve zeytinyağı ürünleri Balıkesir’in Havran ilçesinde bulunan son teknoloji ile donatılmış AntGıda tesislerinde üretilmektedir. Dünyanın en büyük zeytin işleme tesislerinden biri olan AntGıda A.Ş. 1994 yılında kurulmuş, uzun yıllar İş Bankası iştiraki olarak hizmet vermiş ve 2014 yılında Türkiye’nin önde gelen ve saygın sanayi guruplarından biri olan Mermerler Grup tarafından satın alınmıştır. Fora, yüksek kalite zeytinleri Türkiye’nin en iyi zeytin yetiştiren bölgelerinden seçmektedir. Toplandığı gibi AntGıda tesislerine gelen zeytinler, ileri teknoloji ile işlenerek, tüm tazeliği ve enfes tadı ile hijyenik olarak sofralara ulaşmaktadır. Çevre ve sağlık sorumluluğu AntGıda tesislerinin birinci önceliğidir. Zeytin ürünlerinin yanında Fora; lezzet, sağlık ve güven arayanlar için sınırlı miktarlarda Naturel Sızma ve Riviera zeytinyağları da üretmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dışişleri'nden 'İyon Denizi Kararı' Açıklaması
Dışişleri'nden 'İyon Denizi Kararı' Açıklaması
Koronavirüs Şişmanlığına Uzmanından Uyarı
Koronavirüs Şişmanlığına Uzmanından Uyarı