|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
15 Temmuz Mağdurlarının 338 Milyon Lirası Nerede?
  • Reklam

15 Temmuz Mağdurlarının 338 Milyon Lirası Nerede?

15 Temmuz darbe girişimi sonrası açılan kampanyada 309 milyon lira toplandı. Toplanan para faizi ile birlikte 338 milyon liraya ulaştı ancak 15 Temmuz şehit aileleri ile gazileri 4 yıldır ödeme yapılmadığını iddia ediyor.

05 Eylül 2020 - 23:48 - Güncelleme: 09 Eylül 2020 - 02:48

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 251 şehit yakını ve 2 bin 734 gazi için başlatılan yardım kampanyasıyla 2016 yılının sonunda 309 milyon TL para toplanmıştı.
15 Temmuz şehit aileleri ile gaziler, madalyadan başka bir şey alamadıkları iddiasıyla eylem yaptı.

VAKIF HESABINA AKTARILDI

Resmi Gazete’de 24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan kararla Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı kuruldu. Uzun bir süre Hazine hesabında tutulan ve nemalarıyla birlikte 338 milyon liraya ulaşan para, bu yılın başında vakıf hesabına aktarıldı. 
Fakat toplanan 338 milyon liradan sadece 14,9 milyon lirası şehit yakınları ve gaziler için dağıtıldı.

GAZİLERE YAPILAN JOPLU MÜDAHALE

15 Temmuz şehit aileleri ile gazileri 4 yıldır ödeme yapılmadığını iddia ediyor. 
Bir süredir taleplerini gündeme getirmek için eylem yapan gaziler son olarak AKP Genel Merkezi'nin önünde polisle karşı karşıya geldi. Gazilere yapılan joplu müdahale TBMM'de de tartışma konusu oldu.
Konuyu Meclis’e taşıyan muhalefet partileri, gazilere yapılan joplu müdahalenin ve paraların akıbetini sordu.

309 MİLYON LİRA PARA TOPLANDI

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, ‘'309 milyon lira para toplandı. Bu para nerede, neden sahiplerine verilmiyor? Önce bakanlıkta, sonra vakıfta dediler, hâlâ para ortada yok. Önce bakanlıkta, sonra vakıfta dediler, hala para ortada yok. Gaziler Ankara'da bu parayı istedi ve sıra gazileri dövmeye geldi. Polis şiddetine maruz kaldılar'' dedi.

GAZİLERE POLİSLE SOPA ATTIRAN İKTİDAR

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da “4 yıldır paralarını istiyorlar, sopa verdiler. Gazilere polisle sopa attıran iktidar olarak tarihe geçtiler'' diye konuştu.

 “PARA ASIL SAHİPLERİNE ULAŞMALI”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise “Paraların üzerine yattılar, ödemeyecekler'' açıklaması yaptı.
Vakıf yöneticileriyle yaptığı görüşmeyi aktaran CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Murat Emir, 338 milyon liranın akıbetini sordu.
Bugüne kadar paraların dağıtılmadığına, nemalandırılmasına rağmen faiz gelirlerinin yarısının bile verilmemiş olduğuna dikkat çeken Emir; meselenin siyasallaştırılmadan paranın asıl sahiplerine ulaşması gerektiğine dikkat çekti.

14,9 MİLYONU DAĞITILDI

Vakıf yöneticilerine paranın akıbetini sorduğunu ifade eden Emir, Vakıf Yöneticilerinin 338 milyon liralık paranın 14,9 milyon lirasının dağıtıldığını açıkladıklarını söyledi.

Emir, “Ödenen miktar, biriken faiz gelirinin yarısı bile değil” diyerek kalan paranın sahiplerine dağıtılması gerektiğini kaydetti.

PANDEMİ SÜRECİNDE ÖDEME

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ise “Pandemi sürecinde tüm gazilerimize o paradan 3 defa ödeme yapıldı. İstihdam, faizsiz konut ve ücretsiz seyahat hakkı, özel öğretim kurumlarından yararlanma, elektrik ve su ücret indirimi, emlak vergisi ve tapu harcı muafiyeti sağlandı'' ifadesini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya Emniyette Birim Müdürleri Değişti
Antalya Emniyette Birim Müdürleri Değişti
Polis Emeklileri Derneği Şube Başkanları İSTiŞARE Toplantısı Gerçekleştirildi
Polis Emeklileri Derneği Şube Başkanları İSTiŞARE Toplantısı...