|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
22 Dağcı Mereto Dağına Tırmandı
  • Reklam

22 Dağcı Mereto Dağına Tırmandı

12 Eylül 2018 - 08:17

Batman’ın Sason ilçesine davet edilen 22 dağcı, bölgenin en yüksek dağı olan Mereto Dağına (2973) tırmandı.

Türkiye Dağcılık federasyonu Organizasyon Kurulu Üyesi Ömer Faruk Gülşen’in liderlik yaptığı tırmanışa Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü, Hakkari Cilo Sat Gölleri ve Buzulları Doğa Sporları Kulübü, Antalya’nın Dağları Gurubu, Batman Dağcılık İl Temsilciliği, Hakkari İl Temsilcisi Naci Ertunç ve Diyarbakır İl Temsilcisi Abdurrahim Ekin  katıldı

Doğa turizmini geliştirmek amacıyla düzenlenen Mereto Dağı Tırmanışına 4 ilden 22 sporcu katıldığını ifade eden Diyarbakır Doğa Sporları Kulübü Başkanı ve TDF Spor Tırmanış Kurul Başkanı Abdurrahim Ekin, “8 Eylül 2018 günü saat 13:00 te Batman’ın Sason ilçesine gelen kafile, Sason belediyesi tarafından tutulan araçlarla ana kamp olan Purşeng yaylasına doğru hareket etti.  Saat 17:30’da ana Kampa varan kafile Çadırlarını kurup zirve tırmanışı için hazırlıklara başladı. 
9 Eylül 2018 sabahı saat 6.00’da tırmanmaya başlayan kafile yaklaşık 5 saatlik bir tırmanışın ardından Mereto dağı zirvesine ulaştı. 
Zirvede yarım saat fotoğraf çeken ve dinlenen Dağcılık kafilesi,  birbuçuk saatlik bir inişle ana kamp noktasına geri döndü. 
Burada kamp çadırlarını ve malzemelerini toparlayan kafile, Sason merkeze hareket etti. Bu faaliyeti Yapmamızdaki en önemli amaç uzun yıllardır ülkemizde yüksek irtifa tırmanışı dediğimiz 3000 ve üzerindeki dağlara yapılan tırmanışlarda bölgedeki olaylardan dolayı hiçbir tırmanışın resmi olarak gerçekleşmemesi. Bu tırmanış ile birlikte Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun 2019-2020 Faaliyet programına Mereto Dağı Tırmanışını ekletmiş olduk. Bundan böyle her yıl yüzlerce sporcu, Mereto Dağına Tırmanmak için buraya akın edecektir.  Faaliyete ev sahipliği yapan Sason Belediye Başkanı Sayın Cuma Uçar ve ekibine, desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” Dedi.

Bölgede terör örgütünün eylemlerinden dolayı uzun süredir bu tür tırmanış yapamadıklarını belirten Abdurrahim Ekin, "Yıllardır ülkemizde yüksek irtifa tırmanışı bölgedeki olaylardan dolayı resmi olarak gerçekleşmemişti. Bu nedenle, bu tür etkinliklerin gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Amacımız Türkiye Dağcılık Federasyonunun 2019-2020 faaliyet programına Mereto Dağı tırmanışını ekletmek ve her yıl yüzlerce sporcunun burada zirve yapmasını sağlamaktır. Bu etkinliği yapmamızda bizler büyük yardımları olan Sason Belediye Başkanı Cuma Uçar'a teşekkür ediyoruz." Diye konuştu.

Mereto'yu dağcılara tanıtmak amacıyla ilçeye davet ettiklerini belirten Sason Belediye Başkanı Cuma Uçar da, 22 dağcıyı ilçede iki gün boyunca ağırladıklarını, konaklama, ulaşım ve yeme içme ihtiyaçlarını karşıladıklarını ifade etti.

Türkiye Dağcılık federasyonu Organizasyon Kurulu Üyesi ve Likya'nın Dağları ve Yaylaları Dağcı Kulübü Başkanı Ömer Faruk Gülşen de Mereto Dağı'nın bölge için bulunmaz bir nimet olduğunu ifade ederek Mereto Dağı'nın doğa turizmi, yamaç paraşütü ve diğer dağcılık sporlarına elverişli olduğunu söyledi.

Bu arada Diyarbakır Doğa Spor Kulübünde ilk defa bir dağcı Vanlı dağcılarla birlikte 5671 rakımlı İran’ın Demavend Dağına tırmandı ve zirve tırmanışını başarıyla tamamlandı.

Vadi doğa sporları kulübü başkanı Ömer Demez başkanlığında Ali Mamizadeh, Fatih Aksaray, Leyla Helvacı, Hulisi Helvacı ve Diyarbakır Spor Kulübünden Kadri Sencar ile İran Tebriz’den İbrahim ve Behruz Mamizadeh kardeşlerle birlikte 4 - 8 Ağustos 2018 tarihlerinde 5671 yüksekliği olan Demevend Dağı zirve tırmanışı gerçekleştirdiler.

Kenan Özgüven - Türkiye Haber Ajansı - Diyarbakır

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sanatçı Nesrin Akkoç’un, Cumhuriyet Coşkusu
Sanatçı Nesrin Akkoç’un, Cumhuriyet Coşkusu
Tırport Drive Teknolojisi İle Kamyoncu Sürüş Performansları İzleniyor
Tırport Drive Teknolojisi İle Kamyoncu Sürüş Performansları...