|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

’3 Aralık Engelli Farkındalık Günüdür’

'3 Aralık Engelli Farkındalık Günüdür'

BESEM'in her yıl düzenli olarak Yaşar Karakelle Grup desteğiyle düzenlediği farkındalık etkinliği, 03 Aralık 2018 günü Profilo AVM’de gerçekleştirildi.

04 Aralık 2018 - 18:17 - Güncelleme: 05 Aralık 2018 - 07:33

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, engelli bireylere yönelik farkındalık yaratma amaçlı etkinlikler düzenleniyor.

Bedensel Engelliler Sanat Eğitim Merkezi'nin (BESEM) her yıl düzenli olarak Yaşar Karakelle Grup desteğiyle düzenlediği farkındalık etkinliği, 03 Aralık 2018 günü Profilo AVM’de gerçekleştirildi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün bir kutlama günü değil farkındalık günü olduğuna dikkat çeken Yaşar Karakelle Grup Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Yaşar Karakelle “Biz 3 Aralığı önemsiyoruz ama bu farkındalığın bir güne sıkıştırılmasını önemsemiyoruz. Bizim için yılın her günü Engelliler Farkındalık Günüdür.” Dedi. 
Engellilerin istihdamı ve yaşam standartları ile sosyal olanaklarının geliştirilmesi amacıyla çeşitli projelere destek veren İşadamı Yaşar Karakelle, “3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü, engelli kardeşlerimizin çektiği sıkıntıları biraz olsun anlayabileceğimiz gündür. 

HABERİN FOTOĞRAF ALBÜMÜ

'3 Aralık Engelli Farkındalık Günüdür'

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını, çektikleri sıkıntıları gündeme getirme günüdür. Toplumun engellilerin bireysel yaşamda, ailevi yaşamda ve sosyal yaşamda karşılaştığı engellerin farkında olması gerekiyor. Bu nedenle tüm vatandaşların bilgilendirilmesi gerekiyor.” Şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bu amaçla kurulan ilk engelli oluşumu olduklarının altını çizen BESEM kurucu başkanı Hüseyin Cengiz Kızılkaya “BESEM tiyatromuzu 1996 yılında kurduk. Bedensel Engelliler Sanat Eğitim Merkezi (BESEM)'in Türkiye'de Kurulan İlk Engelliler Tiyatrosudur. 2010 senesinde Yaşar KARAKELLE ile tanıştık ve Yaşar Bey`in sayesinde İstanbul’da düzenli olarak oyunlarımızı sergilemeye başladık. Bu günde iş ve istihdam konuşunda bir oyun sergiledik. 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü’müzde, STK temsilcileri, sinema ve iş dünyasından bugün yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Bütün destekçilerimize ve geceyi organize eden bizlere senelerdir aralıksız destek veren İş adamı Sayın Yaşar Karakelle`ye çok teşekkür ediyorum.”  Diye konuştu.

'3 Aralık Engelli Farkındalık Günüdür'

DESTEĞE İHTİYAÇ VAR

Kızılkaya, "BESEM’in ülke genelinde 27 oyuncusu var.  Bir tiyatro topluluğu olarak amacımız daha fazla insana ulaşabilmek ve sesimizi daha geniş kitlelere duyurabilmektir.
Engelliler acınacak insanlar değil; örnek gösterilecek ve alkışlanacak insanlar olduklarını topluma göstermek ve bunun devamlılığını sağlamak vizyonumuzdur...
Toplumdan kendini soyutlayan içine kapanık engellileri bularak hayat sevgisini tiyatro ile aşılamak engellilerin yuva kurmalarında tam destek verip yardımcı olmak ortopedik engelliler olarak yaşamda karşılaştıkları problemleri tiyatro yoluyla yaşamayanlara ve görmeyenlere anlatmak misyonumuzdur.
Bu nedenle belediyelerin ve özel kuruluşların desteğine ihtiyacımız var.
Yıllardan bu yana sponsorluğumuza devam eden Yaşar Karakelle Grup yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Karakelle'ye teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

'3 Aralık Engelli Farkındalık Günüdür'

BESEM OYUNCULARI

İstihdam konusunun işlendiği skeçte rol alan Bedensel Engelliler Sanat Eğitim Merkezi oyuncuları şöyle:
Cengiz Kızılkaya Kurucu Başkan,
Mehmet Bozdoğan Yönetmen,
Nihal Kamış Oyuncu,
Selahattin Efe Oyuncu,
Sevim Yıldız Çeliker Oyuncu,
Ercan Erdoğdu Oyuncu,
Yalçın Dövenler Oyuncu,
Ahmet Aktaş Oyuncu,
Mifafir Oyuncular;
Erdoğan Özerdem Ünlü Sinema Tiyatro Dizi Oyuncusu...
Nil Sera Akça, Tiyatro Yönetmeni ve Oyuncu…

BESEM çalışmalarına destek veren ve geceye katılan sinema ve tiyatro ustaları ve misafirlere "Engellilere, Sanata ve Sanatçıya Gösterdiğiniz Duyarlılığa Teşekkür Ederiz" yazılı plaket takdim edildi...

'3 Aralık Engelli Farkındalık Günüdür'

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye Beşik Gibi Sallanıyor
Türkiye Beşik Gibi Sallanıyor
'Almanya ile Diyaloğumuzu Güçlendirerek Devam Ettireceğiz'
'Almanya ile Diyaloğumuzu Güçlendirerek Devam Ettireceğiz'