|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

4. Sanayi Devrimi ‘İNSAN’sız Olmaz!

4. Sanayi Devrimi ‘İNSAN’sız Olmaz!

İş dünyası, insan kaynaklarının verimini nasıl arttırıyor? Yeni nesil neler istiyor,  başarıyı nasıl tanımlıyor?

29 Kasım 2018 - 13:42

İş dünyası, insan kaynaklarının verimini nasıl arttırıyor? Yeni nesil neler istiyor,  başarıyı nasıl tanımlıyor? Şirketlerin ve ülkelerin geleceği için 4. Sanayi devrimi önem kazanıyor fakat büyük şirketler; 4. Sanayi devriminin insansız olamayacağına dikkat çekiyor.

Etki ve dönüşüm yaratmak isteyen, yönetici ve takımların potansiyelini arttırmaya yönelik çalışmalar yapan koçlar ve mentorlar, EMCC Türkiye Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansı kapsamında bir araya geldi.

Konferansa katılan kurumsal şirket yöneticileri, insan kaynaklarının verimini arttırmaya yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı. Konuşmacılar arasında yer alan genç yöneticilerden Koç Holding İnsan Kaynakları Direktörü Özgür Burak Akkol; Koç topluluğunun yeni nesil liderlik yaklaşımları hakkında bilgi verdi ve 4. Sanayi devriminin insansız olmayacağını vurguladı. Akkol; “Eskiden hiyerarşik organizasyonlar ve waterfall yönetim tarzı benimsenirken, günümüzde yalın organizasyon yapıları ve agile çalışma modelleri tercih ediliyor. Eskiden usta – çırak ilişkisi ve tek alanda uzmanlaşma varken, günümüzde sürekli rotasyon ve deneyim çeşitliliği uzmanlık türü olarak karşımıza çıkıyor. Bilgi paylaşımı eskiden bilgiyi tutma ve bireysel farklılaşmaydı oysa günümüzde ortak bilgi platformları ve takım başarısı söz konusudur”dedi. 

Start –up mentorluğunun önemine değinilen konferansta, girişimciler ve mentorlar birbirlerine nasıl ulaşabilir, bir koç olarak Startup ve Scaleup aşamalarında çarpıcı koçluk örnekleri nelerdir, girişimciler ve koçlar birbirlerine nasıl ulaşabilir v.b. gibi soruların cevapları arandı.  Düşyeri Kurucusu Ayşe Şule Bilgiç, ActionCOACH Nurdan Gündoğdu, Mentor Effect Ömer Erkmen konuşmacı olarak katıldığı panelde, Melek Yatırımcı ve Girişimci Mentoru Hande Didem Altop moderatör olarak yer aldı.

Dünyanın değişimine iş yapış şekillerinin dönüşümüne dikkat çeken Borusan Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, iş kültürünün de dönüşmesi gerektiğini, tüm organizasyonların ve liderlerin gündeminde kültür dönüşümü olduğunu söyledi. Ateş; Çevik adımlar atmalı, uzun uzun süreler alan süreç odaklı yapılardan kişilerin hızlıca aksiyon alabildikleri kendilerini gerçekleştirebildikleri, böylece hızla öğrendikleri bir yapıya geçilmeli. «Fail fast» kavramına inanırım, takılıp kalmamaya, hızlıca düşüldüğü gibi daha da hızlıca doğrulmaya inanırım. Ancak o zaman yaşayan-öğrenen organizasyonlar/bireyler olabiliriz” dedi.

VUCA ortamında koçluk ve mentorluğun yansımaları CEO’lar tarafından değerlendirildi,  farklı dinamikleri olan organizasyonlarda koçluk ve mentorluk uygulamaları ele alındı. 3M Türkiye Genel Müdürü Mert Büyükyazgan, CEO gözüyle zor zamanlarda ve kriz yönetiminde koçluk ve mentorluk etkisini anlattı.

Uluslararası Koçluk Süpervizyon Akademisinin (CSA ) süpervizörü olan, EMCC akreditasyonuna sahip yönetici koçu ve süpervizörü Dr. Alison Hodge konferans davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Gönüllü bir grupla atölye çalışması yaptı, koç ve müşteri arasındaki ilişki dinamiğinde neler olduğunu gösterdi.

Konferansa katılan Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Aycan, dönüşümsel liderlik vurgusu yaptığı konuşmasında, korku ve güç odaklı güç kültüründen, keyif ve güven veren paylaşılan liderlik odaklı güçlendirme kültürüne yolculuğu anlattı.

Konferansta okyanustaki akıntılar ve yönümüz hakkında konuşan EMCC Dünya Başkanı Rıza Kadılar, Global Bakışta Koçluk ve Mentorluk oturumunda moderatörlük yaptı. ICF Türkiye Başkanı Eser Ömeroğlu, AC Türkiye Başkanı Umut Ahmet Tarakçı ve EMCC Türkiye Başkanı Evrim Cabbaroğlu’nun katılımı ile gerçekleşen oturumda, bu kuruluşların farkları ve benzerlikleri anlatıldı. 

Mentorluk, Koçluk ve Süpervizyon Konferansını düzenleyen, EMCC Türkiye Başkanı Evrim Cabbaroğlu bugünün şirketlerinin akıl almaz bir hızla değişimi deneyimlediklerini, dijitalleşme ve otomasyondaki artışın, yapay zekanın, hayatın her alanına yavaş yavaş etki etmeye başladığını söyleyerek şöyle konuştu: “ Endüstri 4.0’ın beraberinde getirdiği böylesi çılgın bir değişim evresinde -Çalışan Bağlılığı- kurumların performansı ve sürdürülebilirliği açısından eskisinden çok daha önemli hale gelen bir kavram. Zira bu sefer değişimin özünde makinalar değil, insan var. Bu kapsamda koçluk ve mentorluk çalışmaları artıyor. Uygulamaların kalitesini arttırmak, mesleğin standartlarını korumak ve yükseltmek, koçların ve mentorların işlerinin ehli olmasını ve uluslararası standartlarda uygulama yapabilmelerini desteklemek ve sürekli gelişimi teşvik etmek için her geçen gün EMCC Türkiye’nin çalışmalarına ilgi  artıyor” dedi.

EMCC Türkiye Hakkında:

EMCC (European Mentoring & Coaching Council /Avrupa Yönderlik ve Koçluk Derneği), Dünya genelinde, mentorluk & koçluk alanında başarılı uygulamaları teşvik etmeyi ve bu başarılı uygulamaları artırmayı hedefliyor.

EMCC; koçluk ve mentorluk hizmetlerini sunan profesyoneller, bu hizmeti alan her türlü kişi ve kurumlar, mesleki eğitim ve gelişim kuruluşları, yaşam koçluğu ve akademik psikoloji gibi alanları ve tüm bu konuları araştıran akademisyenleri bünyesinde barındıran birleştirici bir kurumdur.

EMCC, Belçika, Kıbrıs, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Romanya, İspanya, İsviçre, Sırbistan, Türkiye, Ukrayna ve Birleşik Krallık olmak üzere toplam 24 ülkede bulunuyor. Dünya genelinde ise 58 ülkeden toplam 4.976 üyesi bulunuyor.

Her ülkede yerel ve özgün bir kurum olarak faaliyetlerine devam eden EMCC, ülkemizde EMCC Türkiye adıyla biliniyor ve 2005 yılında kurulmuş Yönderlik ve Koçluk Derneği (EMCC T) ile temsil ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. Boğaziçi Film Festivali’nde Ortak Yapım Süreçleri Konuşuldu
7. Boğaziçi Film Festivali’nde Ortak Yapım Süreçleri...
AK Parti’den PTT Müdürü’ne Kutlama
AK Parti’den PTT Müdürü’ne Kutlama