|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
ABD Başkanının 24 Nisan Açıklaması, Ermenistan’ın Yararına...
  • Reklam

ABD Başkanının 24 Nisan Açıklaması, Ermenistan'ın Yararına Değil

Türkiye Haber Ajansı’ndan Gazeteci Erdem Talaşa açıklama yapan Zahid Oruç, “Biden’in –soykırım- kelimesi yalnız Türkiye ve Türkler için değil, Azerbaycan için de büyük zarardır.” Dedi.

01 Mayıs 2021 - 23:26

Zahid Oruç: Ya o yollar açılırsa, Ermenistan Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü tanırsa Batı'nın bölgedeki planları mı bozulacak?

Azerbaycanlı siyasetçi, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi 2., 3., 4., 5. ve 6. dönem milletvekili, Sosyal Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Zahid Oruç, 24 Nisan ve Biden’in –soykırım- kelimesini değerlendirdi:

Türkiye Haber Ajansı’ndan Gazeteci Erdem Talaşa açıklama yapan Zahid Oruç, “Biden’in –soykırım- kelimesi yalnız Türkiye ve Türkler için değil, Azerbaycan için de büyük zarardır.” Dedi.

Zahid Oruç’un açıklaması şöyle:

“ABD Başkanının 24 Nisan açıklaması, Ermenistan'ın yararına değil. Gelecekte gerçek bir faciaya neden olacak.

Açıklama, yenilgisinde komşu devletleri suçlayan Ermenilerin kalbini kazanmaya ve onları bölgeden koparmaya, Türkiye’yi de Moskova’dan ayırmaya ve Suriye’den Libya’ya dek büyük mekânda gerginlik çıkarmaya yönelmiş ikiyüzlü plandır.

Biden‘in çağrısı Kafkasya'da son bulmuş savaşı yeniden körüklemekte ve barış sürecini baltalamaktadır.

Azerbaycan ve Türkiye'yi savaşın kazananı olarak gören Fransa parlamentosu aracılığıyla bağımsızlığı tanıma tehdidinde, üç gün önce ise Beyaz Saray üzerinden siyasi şantajda bulundular.

Biden’in –soykırım- kelimesi yalnız Türkiye ve Türkler için değil, Azerbaycan için de büyük zarardır.

Göründüğü üzere, Vatan savaşındaki Zaferimizin yankısı uzun sürecektir. Azerbaycan'da Türk askerinin varlığını tanımayan, ordusunu Agdere'ye yerleştirmeye çalışan, AGİT Minsk Grubu'nu yeniden canlandırmaya çalışan, Ermeni halkının kendi yenilgisini kabul etmesine rağmen ona -sonuçları kabullenme!- diyen Paris ile Washington arasındaki ortak bir senaryodur.

10 Kasım tarihli Moskova anlaşmasını tanımak istemeyen ve orada imzası bulunmayan bir devletin büyükelçisi geçen hafta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in açıklamasının ardından Zangazur'a geldi.

Sorulması gerek, ya o yollar açılırsa, Ermenistan Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü tanırsa Batı'nın bölgedeki planları mı bozulacak?

Ermenistan Başbakanı 24 Nisan tarihinde millete seslenişinde bakın ne diyor: ‘Soykırımı bin yıl sonra bile unutmayacağız!’ Evet, şaşırmamak gerek, çünkü 1915'te kendi aydınlarını, manevi ve kültürel seçkinlerini kaybettiklerini söyleyen Ermeniler gerçekten ‘baş’ sız kalmışlar. Bakın, son elli beş yılda otuz ülkenin tanıdığı ‘soykırım’(sız) dönemde Ermenilerin sayısı milyonlarca azaldı.
İmparatorluk çıkarlarına hizmet Ermenilerin sayısını arttırmadı.
Millete seslenen Paşinyan güçlü müttefiklerinin onları koruyacağını söyledi.
Bundan daha büyük bir suç ideolojisi olamaz. Başkasının gölgesinde yaşadığı için Ermenistan nüfusu iki milyonu aşamadı. 2050'de ülkenin nüfusu bir milyona düşecektir. Oysa son 100 yılda ilk kez yeni bir tarihi fırsatı yakalayabilirlerdi.
Ne o zamanlar Wilson, nede şimdi Biden, yalnız Türkiye ve Azerbaycan belli şartlar altında Ermenilerin varlığının garantörü olabilir.

Erivan'da bayrak yakarak misilleme yapanlar bu bayrakların yüzlerce ateşli savaşlardan geçtiğini ve onları herhangi ateşle yakıp yok etmenin imkânsız olduğunu ve bir gün küllerini döktükleri Erivan'da tekrar kaldırılacaklarını bilmeliler!
Karabağ’da ise aynı bayraklar altında yaşamaktan başka çareleri kalmayacak! Hatırlatalım ki, ABD son otuz yılda Karabağ'a 200 milyon dolardan fazla insani yardım sağladı. Şimdi Azerbaycan bu yardımları şehirlerimizin soykırımına harcayanları dünyaya gösterdiğine göre, ABD Kongresi Agdam, Cebrail, Gubadlı’nın yeniden inşası için hayırseverlik göstersin, aynı yardımı tahsis etsin ki belki böylece bir sokağa isimleri verilsin!

Evet, soykırım düşmanlıktan doğar. Fakat dünyaya demokrasiyi yaymak adına Irak, Libya ve Suriye'de ölenleri gerçekten soykırıma uğrayan halklar olarak tanımak en büyük görevdir.

‘Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak adımı ne olmalıdır?’ sorusunu soranlara gelince, onlara cevabımız: Bu tür açıklamalardan ve Kongre'nin, Senato'nun, tüm eyaletlerin tanıma kararının ardından Ermeniler, Ermenistan'da kalmıyor, Amerika'ya gidiyorlar! İşte cevap!”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diyarbakır İsrail Terörüne Karşı Tek Yürek Oldu
Diyarbakır İsrail Terörüne Karşı Tek Yürek Oldu
Influencer’ların, Sosyal Medyada ‘Örtülü Reklam’ Yapması Yasaklandı
Influencer’ların, Sosyal Medyada ‘Örtülü Reklam’ Yapması...