|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
ABD’den Türkiye’ye Skandal Yaptırım Kararı
  • Reklam

ABD'den Türkiye'ye Skandal Yaptırım Kararı

ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı. Bu gelişmenin ardından Dışişleri Bakanlığı, Washington Yönetimi'ne çok sert tepki gösterdi.

15 Aralık 2020 - 23:51

ABD, geçen yıl satın aldığı Rus yapımı bir füze savunma sistemini konuşlandırması nedeniyle NATO müttefiki Türkiye'ye yaptırım uygulama kararı aldı.
Dışişleri Bakanlığı, Washington Yönetimi'ne Yaptırım Uygulamaları nedeniyle çok sert tepki gösterdi.

Rusya'nın S-400 karadan havaya füze sisteminin NATO teknolojisi ile uyumsuz olduğunu ve Avrupa-Atlantik ittifakına bir tehdit olduğunu ileri süren ABD, Türkiye'nin silah tedarik sektörünü hedef alarak yaptırım uygulama kararı verdi. Karar, Türkiye ve Rusya'daki yetkililer tarafından hızla kınandı.

ABD, Rusya yapımı füze sistemini satın alarak Türkiye'yi F-35 savaş uçağı programından çoktan atmıştı.

Yaptırımların hedefindeki Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ın CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına özel açıklamalarda bulundu ve yaptırımların Türkiye'yi etkilemeyeceğini söyledi. 

Skandal yaptırım kararının ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Türkiye'yi bir an önce ABD ile koordinasyon içinde S-400 sorununu çözmeye davet ediyorum" mesajı yayınladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ABD'nin aldığı kararı "uluslararası hukuka karşı kibirli tutum" olarak nitelendirdi.

 

ABD neye itiraz ediyor?

"ABD, Türkiye'ye, S-400 sistemini satın almasının ABD askeri teknolojisi ve personelinin güvenliğini tehlikeye atacağını ve Rusya'nın savunma sektörüne ve Rusya'nın Türk silahlı kuvvetleri ve savunma sanayi, "dedi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada.

"Yine de Türkiye, savunma gereksinimlerini karşılayacak alternatif, NATO ile birlikte çalışabilir sistemler bulunmasına rağmen, S-400 satın alma ve test etme konusunda ilerleme kararı aldı," diye devam etti.

"Türkiye'yi S-400 sorununu ABD ile koordinasyon içinde derhal çözmeye çağırıyorum." Dedi. "Türkiye, ABD için değerli bir müttefik ve önemli bir bölgesel güvenlik ortağıdır ve Türkiye'nin S-400'e sahip olmasının önündeki engeli bir an önce kaldırarak onlarca yıllık üretken savunma-sektörü işbirliği geçmişimizi sürdürmeye çalışıyoruz. "

Yaptırımlar, Türkiye Savunma Sanayii Genel Müdürlüğü başkanı İsmail Demir ve diğer üç çalışanı hedef alıyor.

Bunlar, ABD ihracat lisanslarının yasaklanmasının yanı sıra ABD yetki alanlarındaki herhangi bir varlığın dondurulmasını da içeriyor.

Türkiye ne diyor?

Türkiye dışişleri bakanlığı ABD'yi "bugün açıklanan bu haksız kararı yeniden gözden geçirmeye" çağırarak, Türkiye'nin "ittifak ruhuna uygun diyalog ve diplomasi yoluyla bu sorunu çözmeye hazır olduğunu" sözlerine ekledi.

Bakanlık, ABD yaptırımlarının "ilişkilerimizi kaçınılmaz olarak olumsuz etkileyeceği ve (Türkiye) uygun gördüğü şekilde ve zamanda misilleme yapacağı" konusunda uyardı.

Ankara, ABD'nin ABD yapımı Patriot füzelerini satmayı reddetmesinin ardından Rus sisteminin satın alındığını savunuyor. Türk yetkililer, başka bir NATO müttefiki olan Yunanistan'ın, doğrudan Rusya'dan satın alınmamış olmasına rağmen kendi S-300'lerine sahip olduğuna işaret ediyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da ABD'nin kararını "uluslararası hukuka karşı küstah bir tavrın bir başka tezahürü olarak kınadı.

Lavrov, "ABD'nin yıllardır, zaten on yıllardır kullandığı gayri meşru, tek taraflı zorlayıcı önlemlerin bir tezahürü," dedi.

Türkiye ne kadar önemli?

Türkiye, 30 üyeli bir askeri ittifak olan NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahiptir.

ABD'nin kilit müttefiklerinden biridir ve Suriye, Irak ve İran ile sınırları paylaşan stratejik bir konumda bulunmaktadır.

Ayrıca bazı isyancı gruplara silah ve askeri destek sağlayarak Suriye çatışmasında önemli bir rol oynadı.

Bununla birlikte, 2016'daki başarısız bir darbenin ardından Erdoğan'ı giderek daha otoriter bir tarz benimsemekle suçlayan bazı NATO üyeleri ve AB ile ilişkilerin kötüleştiğini gördü.

CAATSA YASASI NEDİR?

Donald Trump'ın, Kongre'nin baskısıyla 2017'de imzaladığı yasa, esas olarak Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale girişimi, Kırım'ı ilhak etmesi ve Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıları desteklemesine karşı Obama döneminde getirilen yaptırımların güvence altına alınması amacını taşıyor.  

2 Ağustos 2017'de resmen yürürlüğe giren CAATSA yasası, ABD'nin ulusal güvenliğine "tehdit" olarak değerlendirdiği İran, Rusya ve Kuzey Kore’ye karşı yaptırımların alınmasını öngörüyor.  

Yasanın 231. maddesine göre, Rusya ile savunma ve istihbarat alanlarında çalışan kişilere karşı da yaptırım getirilebiliyor.

Bu yaptırımlar, Rusya Federasyonu için veya onun adına çalışan kişilerle bilerek "önemli işlem" yapan gerçek ve tüzel kişiler için de geçerli olabiliyor.

Bu kapsamda Türkiye'nin Rusya'dan S-400 sistemlerini alması, "önemli işlem" kategorisinde değerlendiriliyor ve yaptırım öngörülüyor.

LİSTEDE 12 MADDE VAR

CAATSA'nın 235. maddesi, ABD Başkanı'nın "ilgili kişi ve kuruluşlara getireceği" yaptırımları 12 maddede düzenliyor:

1- Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat ithalat bankası desteğinin kesilmesi
2- Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi
3- ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi
4- Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi
5- Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi
6- Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması
7- Döviz üzerinden işlem yapılmasının yasaklanması
8- Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması
9- Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması
10- ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması
11- Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD'ye giriş yasağı
12- Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması."

Yasanın ilgili maddesine göre, Başkan, bu 12 maddeden en az 5'beşini seçip uygulamakla yükümlü...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
368 promil alkollü sürücü kaza yaptı,
368 promil alkollü sürücü kaza yaptı, " Hatalı ben değilim.."...
"Beni Samimiyetle Karşılayan Polis Meslektaşlarıma...