|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Ankara Ofisi Açıldı
  • Reklam

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Ankara Ofisi Açıldı

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Ankara Ofisi’nin açılışı için Türkiye’ye gelen Almanya Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği CEO’su Dr. Martin Wansleben, Sanayi ve Tekno­lo­ji Bakanı Mustafa Varank ile TOBB İkiz Kuleler’de görüştü.

06 Mart 2019 - 21:00

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Ankara Ofisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret Odaları Konseyi Başkanı Gürsel Baran, Almanya Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği CEO’su Dr. Martin Wansleben ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Markus C. Slevogt tarafından hizmete açıldı.​

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Ankara Ofisi’nin açılışı için Türkiye’ye gelen Almanya Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği CEO’su Dr. Martin Wansleben, Sanayi ve Tekno­lo­ji Bakanı Mustafa Varank ile TOBB İkiz Kuleler’de görüştü.

MESLEK EĞİTİMİNDE ÖNEMLİ FIRSAT: DİJİTALLEŞME

Ofis açılışının ardından güçlü ekonomiler arasında yer almanın anahtarı olarak meslek eğitimi ve bu alandaki dijital gelişmelerin değerlendirildiği Ekonomi Toplantısı gerçekleştirildi.

Ekonomi Toplantısı’nda güçlü ekonomiler arasında yer almanın anahtarı olarak meslek eğitimindeki önemli fırsatlar ve bu alandaki dijital gelişmeler değerlendirildi.

INOVASYON VE TEKNOLOJİK GELİŞİM

Toplantının açılışını yapan Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Markus C. Slevogt “Özellikle inovasyon ve teknolojik gelişim için eğitimin teşvik edilmesi gerekir. AHK Türkiye, Almanya dual mesleki eğitim tecrübesinin, bilgi ve sisteminin Türkiye’ye aktarılmasında kilit rol oynayacaktır. İş süreçlerinin teorisine ve pratiğine hakim olan gençler, hem şirketlerin aradığı hem de ekonomiyi bir bütün olarak geliştiren profesyonellerdir.” Şeklinde konuştu.

ALMAN VE TÜRK EKONOMİK İLİŞKİLERİNİN GELİŞMESİ

Almanya Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği CEO’su Dr. Martin Wansleben ise konuşmasında, "Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler geçtiğimiz yıllarda yakınlığını ve çok yönlülüğünü korumuştur. Her iki taraf da ekonomik  alanda ortaklıklarının öneminin bilincindedir ve ticari engeller gibi mevcut zorlukların üstesinden gelmekte kesinlikle kararlıdır.  Alman ve Türk ekonomik ilişkilerinin gelişmesi için büyük bir potansiyel bulunmaktadır ve bu potansiyel sadece mesleki eğitimi teşvik etmekle de sınırlı değildir. Ancak, Alman şirketleri, yeni yatırımlar yapmak ve Türkiye pazarında uzun vadeli taahhütlerde bulunmak için belirli çerçeve koşullara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin potansiyelinden tam anlamıyla yararlanabilmek için yatırım ortamının nasıl iyileştirileceği konusundaki açık diyaloğu sürdürmek çok önemlidir." İfadelerini kullandı.

ASO ANAOKULUNDA KODLAMA EĞİTİM VERİYORUZ

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'de üretilen ileri teknoloji sanayi ürünlerinin yüzde 20’sinin Ankara’da üretildiğine dikkati çekti. 

Özdebir, Ankara’nın geçen yıl 7,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve bunun yüzde 20’sinin ileri teknoloji ürünlerinden oluştuğunu kaydetti.

Ankara'daki yetişmiş insan kaynağı ihtiyacına yönelik gerçekleştirdikleri mesleki eğitim projelerini anlatan Özdebir, "ASO olarak anaokulumuzda 164 öğrencimiz var bu çocuklara üretim yaptırıyoruz ve kodlama eğitim veriyoruz. Farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. İki tane meslek lisemiz, çıraklık eğitimimiz, özel atölyemiz var, ihtiyaca göre eğitim veriliyor. Almanya’nın mesleki eğitim modelini örnek alarak geliştirme yaptık. Sanayinin nitelikli eleman ihtiyacını gidermeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

ALMANYA TÜRKİYE’NIN EN ÖNEMLİ TİCARET ORTAĞIDIR

TOBB Ticaret Odaları Konseyi Başkanı Gürsel Baran da şunları söyledi: "Almanya Türkiye’nin en önemli ticaret ortağıdır. Ticaret hacmimiz 30 milyar Avro’yu geçmiştir. Almanya aynı zamanda Türkiye’deki en önemli yatırımcı ülkedir. Halen 7,110 Alman sermayeli şirket, Türkiye’de faaliyet göstermektedir. 2002-2018 yılları arasında Almanya’dan Türkiye’ye gelen doğrudan yabancı yatırım tutarı, 9 milyara avro’ya yaklaşmıştır. Aynı dönemde, Türkiye’den Almanya’ya 2 milyar avro civarında doğrudan yatırım gerçekleşmiştir. Unutmayın dün Türkiye’ye güvenip yatırım yapanlar kazandı. Bugün Türkiye’ye yatırım yapanlarsa, yarının kazananları olacak."

DAHA KUVVETLİ İŞBİRLİĞİ

İş dünyasının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da odanın iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımların gelişmesinde büyük rol oynadığını söyledi. 

Varank "Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu ofis; mevcut ekonomik ilişkilerimizi bir üst seviyeye çıkarıp, daha kuvvetli işbirliğini mümkün kılacaktır. En heyecan verici konulardan birisi yapay zeka alanında atacağımız adımlardır. Mesleki eğitim konusunda Almanya’daki uygulamalar ve tecrübe birikimi bizler için değerlendirilmesi gereken bir referans kaynağıdır." Şeklinde konuştu.

Almanya'nın 36 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacmiyle, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı ve en büyük ihracat pazarı olduğuna işaret eden Varank, söz konusu ülkenin ithalatta da 3. sırada yer aldığını kaydetti.

Varank, yatırım ortamını iyileştirmek için son dönemde uyguladıkları reformların, uluslararası platformlarda karşılığını bulduğunu, TOBB'un da dahil olduğu çalışmalarla 'İş Yapma Kolaylığı' bakımından Türkiye’nin 190 ülke arasında, 17 sıralık bir sıçramayla 43. sıraya yükseldiğini anlattı.

Bugünkü ekonomi toplantısının teması olan "Meslek eğitiminde önemli fırsat: Dijitalleşme"nin oldukça isabetli bir seçim olduğuna işaret eden Varank, bu dönemin getirdiği risklere karşı hazırlıklı olmak ve fırsatlardan da en iyi şekilde faydalanmak istediklerini vurguladı.
Verilen eğitimin, uygulamada da karşılığının olmasının çok önemli olduğunu altını çizen Varank, "İSO, İTO, İTÜ, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlığımız arasında Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolünü 2 ay önce hayata geçirdik. Yani eğitimi, sanayiyi ve üniversiteyi MEB'in koordinasyonuyla tek bir amaç uğruna bir araya getirdik. Buna göre, belirlenen okullarda atölye/laboratuvarların kurulmasını destekleyecek, eğitim içeriklerini hazırlayacak ve sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştireceğiz. Bu birliktelik, gençlerimizi iş hayatına çok daha iyi hazırlayacak, onları daha üretken olmaya teşvik edecek." Diye konuştu.

Varank, Milli Eğitim Bakanlığıyla birlikte mesleki-teknik eğitimin niteliğini artırmak için "300 OSB’ye 300 Teknik Kolej" iş birliği protokolünü imzaladıklarını anımsatarak, protokolle OSB'lerde Mesleki ve Teknik Eğitim veren Anadolu Liselerinin açılmasını ve eğitim niteliğinin artırılmasını sağladıklarını söyledi.

Bu kapsamda Bilişim Teknolojileri müfredatını blok zincir, bulut bilişim, yapay zeka, büyük veri, siber güvenlik gibi konularla zenginleştirilerek güncellendiklerine değinen Varank, OSB'lerde 39 Teknik Kolejde eğitim faaliyeti yürütüldüğünü anlattı. OSB'lerde eğitim veren Meslek Yüksek Okullarına devletin öğrenci başına eğitim desteği verdiğini bildiren Varank, geçen yıl YÖK'Ün, OSB'lerde eğitim veren 8 Meslek Yüksek Okuluna, 8 milyon liralık destek sunduğunu bildirdi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İrfan Uzun; 'Ülkeyi Artık Türkiye İttifakı Yönetecek'
İrfan Uzun; 'Ülkeyi Artık Türkiye İttifakı Yönetecek'
Bitlis'te Askeri Helikopter Düştü! 11 Şehit!
Bitlis'te Askeri Helikopter Düştü! 11 Şehit!