|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Antalya’nın Kaş İlçesi ‘Grand Turk’ Adası ile Kardeş...
  • Reklam

Antalya’nın Kaş İlçesi ‘Grand Turk’ Adası ile Kardeş Olacak

Karayip Denizindeki “Grand Turk “ adasıyla ilgili tarihi yanlışlığı fark ederek, Grand Turk adasının bir Türk adası olduğunu ispatlayan Seyyah Av. Pekcan Türkeş; Antalya’nın Kaş ilçesini ‘Grand Turk’ adası ile “Kardeş Şehir” yapmak için çalışma yapıyor.

18 Ekim 2020 - 02:32

Karayip Denizindeki “Grand Turk “ adasıyla ilgili tarihi yanlışlığı fark ederek, Grand Turk adasının bir Türk adası olduğunu ispatlayan Seyyah Av. Pekcan Türkeş; Antalya’nın Kaş ilçesini ‘Grand Turk’ adası ile “Kardeş Şehir” yapmak için çalışma yapıyor.

Profesyonel Turist Rehberi ve Seyyah Av. Pekcan Türkeş; Karayip Denizindeki ‘Grand Turk’ adasıyla ilgili tarihi bir yanlışlığı yaptığı araştırmalar ile düzeltmişti.
Pekcan Türkeş; yılın neredeyse tamamı güneşli geçen, tarihte ‘Işık Ülkesi’ olarak anılan, Likyalılar’a da başkentlik yapmış olan ülkemizin gözde turizm bölgesi, Antalya’nın turistik ilçesi Kaş’ın, Karayip Denizindeki ‘Grand Turk’ adasıyla ‘Kardeş Şehir’ olması için her iki bölgenin yetkilileri il görüşmeler yapıyor.

Avukat kimliğinin haricinde Rehber, çocuk oyunları yazarı, seslendirmeci, tiyatrocu, seyyah, gazeteci, TV Yorumcusu gibi çeşitli dallarda, hayatını ömür boyu öğrenmeye ve toplumu bilgilendirmeye adayan Pekcan Türkeş; Kaş Belediye Başkanlığını ziyaret edip, Kaş Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Sertçelik'e yaptığı çalışmaları anlattı.

Türkiye Haber Ajansı yazarı - SAT7TÜRK TV Yorumcusu - Profesyonel Turist Rehberi ve Seyyah Av. Pekcan Türkeş; ‘Grand Turk’ adası ve Kaş Belediyesi yetkililerinin kardeş şehir projesine sıcak baktığını kaydetti.

‘GRAND TURK’ ADASININ TÜRK ADASI OLDUĞUNU İSPATLADI

Dünya yüzünde gezip görmediği yer çok azolan, ‘Çok okuyan mı çok gezen mi bilir?’ sorusuna halkımızın verdiği isabetli cevap gereğince, 'çok gezen' Av. Pekcan Türkeş'in yolu bir gün Batı Hint adaları da denilen Karayip Adalarına düşer. Karayip adaları, bilindiği üzere ABD'nin güneyinden başlayarak Venezuela'nın kuzey batısına kadar uzanır. Bölge üzerinde yirmi beş ülke; 7000' den fazla ada, adacık ve kayalıklardan oluşuyor. Bu adalardan biri de Grand Turk adasıdır ve isim Pekcan Türkeş'in dikkatini çeker.

Pekcan Türkeş, yaptığı araştırma sonucu adanın 15.yüzyıldan beri bu adla anıldığını öğrenir. Adanın amblemi 1492 ve ‘KERTENKELE’den oluşmaktadır.
Ansiklopediler buraya ‘Türk’ denilmesinin sebebinin adada bulunan bir çeşit kaktüsün (Melocactus) olduğunu ileri sürmektedir. Kaktüsün üst kısmı FES'e benzetilmiştir.
Her ne kadar bu benzetme var ise de bu tarihi gerçeklere aykırıdır.
FES’in Osmanlıya gelişi bu tarihten sonradır. Çünkü ilk defa Osmanlı Sultanı 2.Mahmut 19. Yüzyılda, Fas'tan getirilen fesleri askerlerine giydirmiştir.

KRİSTOF KOLOMB VE PİRİ REİS -MEZQUITA- OLARAK KAYDETMİŞ

Grand Turk adasının isminin 14. Yüzyıldan itibaren kullanıldığını, fesin tarihinin ise 19. Yüzyıla dayandığını belirleyen Araştırmacı yazar Pekcan Türkeş, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı.

"Bu olaydan sonra banden -doğruyu yazar, yanlışı bozar- diye bahsettiler. Ben, gerçek bir liderden ilham alarak sesini bulmuş nadir insanlardan biri olan, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile Marmaris’te karşılaştım. Tanışma faslının ardından söz ülkemizin doğru tanıtılmasına getirildi. Ben de, Türkiye Haber Ajansı, Yenigün Gazetesi, Hürriyet Seyahat Eki, Cruise Life ve Cruise & Travel dergilerindeki gezi yazılarımdan bahsettim.
Bu arada GRAND TURK ADASI konusundaki çalışmalarımı paylaştım. London School of Economics'te Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma üzerine doktora yapmış olan Sayın Bakan bu tarihi yanlışlığa ilgisiz kalmadı. Çavuşoğlu, son derece mültefit davranıp, iddiamı kanıtlamam için çeşitli kaynaklara başvurmam için gereken yardımları yaptı.
Cesareti, çalışkanlığı, tevazusu ve dünya siyasetine hakimiyeti ile kamuoyunca takdir edilen Dışişleri Bakanımızın da katkılarıyla geçtiğimiz ay VİKİPEDİ bilgiyi düzeltti.
Ttarihi yanlışlığın düzeltilmesi için verdiğimiz uğraşlar sonucunda -Yanlış hesap Bağdat'tan döner-misali, Grand Türk tanımında değişiklik yapıldı.


VİKİPEDİ tanımında Grand Türk için kapsamlı bir açıklama yaptı.
‘Adını şekli Türk fesine benzeyen –Melocactus- adlı kaktüsten aldığı söylenmektedir. Ancak daha sonra bunun doğru olmadığı adaya Türk adının verilirken daha Türklerin fes giymediği ortaya çıkmıştır. Profesyonel Turist Rehberi Pekcan Türkeş; Karayip Denizindeki -Grand Turk- adasıyla ilgili tarihi bir yanlışlığı yaptığı araştırmalar ile düzeltmiştir -Ansiklopedilerde adada bulunan bir çeşit kaktüsün ( Melocactus) üst kısmının Fes’e benzediği için bu adaya –Türk- ismi verildiği yazılıydı. Verilen bu bilgi tarihi gerçeklerle çelişkilidir.
Şöyle ki; Türkler, -fes’i 19.Yüzyılda Osmanlı Sultanı 2.Mahmut döneminde tanımışlardı. Oysa Karayip Denizindeki bu ada, 15.Yüzyıldan itibaren -Grand Turk- olarak tanınıyordu. Ayrıca -Grand Turk- adası, Kristof Kolomb ve Piri Reis’in haritalarında –Mezquita- olarak işaretlenmiş, Türk ve Müslümanlara ait mescid olarak kayıtlara alınmış."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emekli Polis Müdürleri kahvaltıda Buluştu
Emekli Polis Müdürleri kahvaltıda Buluştu
Kamu Bankalarından KONUT Kredi Faiz İndirimi
Kamu Bankalarından KONUT Kredi Faiz İndirimi