|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
AYM’den Enis Berberoğlu İçin Hak İhlali Kararı
  • Reklam

AYM’den Enis Berberoğlu İçin Hak İhlali Kararı

Anayasa Mahkemesi, 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nce onanarak milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu için hak ihlali kararı verdi. Yüksek Mahkeme, Berberoğlu’nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

17 Eylül 2020 - 20:05

Anayasa Mahkemesi 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nce onanarak milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu için hak ihlali kararı verdi.

Yüksek Mahkeme, Berberoğlu’nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, vekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu’nun bireysel başvurusunda karar verdi.
Yüksek Mahkeme, “dokunulmazlık hakkını yeniden kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesi ve tutukluluğun sürdürülmesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, iddia tanığının duruşmada hazır edilmemesi nedeniyle de tanık sorgulama hakkının ihlal edildiği” iddiasını kabul ederek hak ihlali kararı verdi.

Başvuruyu ele alan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Berberoğlu’nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

CHP’li Enis Berberoğlu’na, MİT TIR’ları davasında, olaya ilişkin görüntüleri gazetecilere verdiği iddiasıyla “siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamaktan” yargılanmış, yarıgılama sonucu verilen 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nce onanarak kesinleşmişti.

Yargıtay kararı üzerine tahliye edilen Enis Berberoğlu hakkındaki hüküm, TBMM Genel Kurulu’nda 4 Haziran 2020’de okunmuş ve CHP’li Berberoğlu’nun milletvekilliği düşürülmüştü.
Ertesi gün gözaltına alınan Berberoğlu, yeniden tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, aynı gün koronavirüs tedbirleri kapsamında izinli olarak cezaevinden çıkarılmıştı.
Berberoğlu, yargılama sürecindeki hukuksuzluk iddiaları ile Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doğu Demirkol Gösteri Sezonuna Başladı
Doğu Demirkol Gösteri Sezonuna Başladı
Mevsim Geçişlerinde Vitaminsiz Kalmanın 5 Nedeni
Mevsim Geçişlerinde Vitaminsiz Kalmanın 5 Nedeni