|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Bakan Ruslan Kazakbayev, Büyükelçi Ahmet Sadık Doğan’ı Kabul...
  • Reklam

Bakan Ruslan Kazakbayev, Büyükelçi Ahmet Sadık Doğan'ı Kabul Etti

Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kırgız Cumhuriyetinde Yeni Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan'ı kabul etti

03 Mayıs 2021 - 20:44 - Güncelleme: 10 Mayıs 2021 - 03:12

Kırgızistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Basın Servisinden aktarılan habere göre, Bakan Ruslan Kazakbayev, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kırgızistan Cumhuriyetinde Yeni Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan'ı kabul etti.

Toplantının temel amacı, Büyükelçi A. Doğan'ın Güven mektubunun nüshasını sunması, uluslararası kuruluşlar çerçevesinde etkileşim de dahil olmak üzere ikili stratejik işbirliği olanaklarının tartışılmasıydı.

Aynı zamanda Ahmet S. Doğan, Kırgız-Tacik sınırında 28-29 Nisan 2021 tarihlerinde meydana gelen ve insan kayıplarıyla sonuçlanan olaylarla ilgili olarak Kırgız Cumhuriyeti halkına en derin taziyelerini dile getirdi. Türkiye Cumhuriyeti liderliğinin dayanıklılık ve bütünlük dileklerini Kırgız halkına ve tüm mağdurlara hızlı bir iyileşme dileklerini iletti.

Bakan, Kırgız-Tacik sınırında yaşanan trajik olayların yanı sıra Kırgız Cumhuriyeti ile Tacikistan Cumhuriyeti arasında en üst düzeyde varılan anlaşmaların detayları hakkında Türk tarafını bilgilendirdi. Daha verimli bir müzakere süreci için uygun istikrar tedbirlerini uygulamak amacıyla iki ülkenin kanun uygulama yetkilileri ve yürütme otoriteleri arasından ortak bir çalışma grubunun faaliyetlerini kaydetti. Aynı zamanda Kırgız tarafının Kırgız Cumhuriyeti ile Tacikistan Cumhuriyeti arasındaki başarıları takip etme niyetini vurguladı.

İkili işbirliği konuları ile ilgili olarak, kardeş Türkiye Cumhuriyeti ile kurulan stratejik işbirliğinin kapsamlı gelişimine olan derin ilgisine dikkat çeken R. Kazakbayev, A.Doğan'ın Türkiye Cumhuriyeti Olağanüstü ve Tam Yetkili olarak Kırgız Cumhuriyeti karşılıklı çıkarlara ilişkin konularda ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesi için bir itici güç olarak hizmet edeceğini bildirdi.

Görüşmede taraflar ayrıca Kırgızistan-Türkiye stratejik işbirliğinin güncel gündemindeki konuları tartıştılar ve yakın, orta ve uzun vadede etkileşim için öncelikli alanların ana hatlarını belirlediler.    

Türkiye Haber Ajansi - Bişkek / Höküme Halilova - Ramiz Meşedihesenli

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç Sahipleri Otomobillerinin Yaz Bakımı Konusunda Bilinçli
Araç Sahipleri Otomobillerinin Yaz Bakımı Konusunda Bilinçli
Bağcılar Belediyesi’nden Babalar Günü konseri
Bağcılar Belediyesi’nden Babalar Günü konseri