|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Bu Pazar Kanlı Ay
  • Reklam

Bu Pazar Kanlı Ay

Kanlı Ay Tutulması nedir?  Kanlı Ay Tutulması nedir ve nasıl olur? Kanlı Ay Tutulması ne zaman gerçekleşecek? 21 Ocak Süper Kanlı Ay Tutulması nereden izlenebilecek?  Kanlı Ay Tutulması Türkiye'den nasıl görülecek? Süper Kanlı Ay Tutulması kaç saat sürecek? Kanlı Ay Tutulmasını kimler görecek? İşte Detaylar....

18 Ocak 2019 - 00:54 - Güncelleme: 18 Ocak 2019 - 17:52

Kanlı Ay Tutulması nedir? 
Kanlı Ay Tutulması nedir ve nasıl olur?
Kanlı Ay Tutulması ne zaman gerçekleşecek?
21 Ocak Süper Kanlı Ay Tutulması nereden izlenebilecek? 
Kanlı Ay Tutulması Türkiye'den nasıl görülecek?
Süper Kanlı Ay Tutulması kaç saat sürecek?
Kanlı Ay Tutulmasını kimler görecek?

İşte Detaylar....

Ay Tutulması, Ay’ın kendi yörüngesinde dönerken, Dünya’nın, Güneş ve Ay arasına girerek, Dünya’nın gölgesinin Ay’ın üzerine düşmesi ile oluşur. Yani Güneş, Dünya ve Ay sıralanır ve Ay tam Dolunay evresindeki parlaklığını yaşarken, yavaş yavaş Dünya’nın gölgesi altında kalır ve aldığı yansımalar ile muhteşem bir bakır rengine dönüşür. Bu renginden dolayı da “Kanlı Ay Tutulması" sıfatını alır.

KANLI AY TUTULMASI NEDİR?

Kanlı Ay Tutulması Dünya’nın gölgesinin Ay’ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir.

KANLI AY TUTULMASI NASIL OLUR?

– Kanlı Ay Tutulması gözlemlenmeye başladığı anlarda Ay ile birlikte Mars’ta gökyüzünde hemen Ay’ın altında rahat bir şekilde gözlemlenebilecek bir konuma gelecek.
– Kanlı Ay Tutulması Dünya’nın gölgesinin Ay’ı tamamen karanlığa bürüyerek Tam Ay Tutulması yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür.
– Ay, Dünya etrafındaki bir tam turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 günde döngüsünü gerçekleştirir.
– Ay’ın iki döngüsü arasındaki farkları, Ay’ın, Dünya’nın ve Güneş’in Ay yörüngesi sırasında değişen göreli konumu sebebiyle ortaya çıkar.
– Kanlı Ay Tutulması yalnızca Ay’ın Dolunay evresinde ve Ay Tutulması sırasında yaşanır. Bu esnada Dünya’da Güneş’in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay’ın yüzeyine ulaşır.

KANLI AY TÜRKİYE'DEN NASIL GÖRÜNECEK?

Uydunun Dünya'ya çok yakın olduğu anda tam Ay tutulması; 'Kanlı Ay' bu pazar. Süper Kanlı Kurt Ay tutulması İstanbul saati ile sabah 6:34’te başlayacak...

Pazar gününü pazartesiye bağlayan gece Güneş, Ay ve Dünya'nın peş peşe dizilmesiyle tam Ay tutulması yaşanacak. 'Kanlı Ay' olarak bilinen bu yılın tek Ay tutulmasında Ay Dünya'ya son derece yakın olacağından oldukça büyük gözükecek.

21 Ocak Pazartesi İstanbul saati ile sabah 6:34’te Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşmeye başlayacak. 7:41’de Tam Tutulma başlayacak ve 8:43’e kadar devam edecek.

BU YILIN İLK VE TEK KANLI AY TUTULMASI

NASA'da çalışan gök bilimcileri 21 Ocak günü gerçekleşecek olan Kanlı Ay tutulmasının önümüzdeki bir yıl boyunca meydana gelecek tek tutulma olayı olacağını duyurdu.
Ay tutulması meraklıları yakın zamanların en koyu kırmızı renkte tutulma olayına tanık olmak için hazırlık yapacak.

NERELERDEN GÖRÜLEBİLECEK?

Tam Ay tutulması İstanbul'da 49 dakika, Ankara'da ise 29 dakika boyunca izlenebilecek.
Tam Ay tutulması, Kuzey ve Güney Amerika, Grönland, İzlanda, İrlanda, Büyük Britanya, Norveç, İsveç, Portekiz, Fransa ve İspanya'da tam yaşanacak. Avrupa'nın geri kalanı ve Afrika'da ise parçalı görülecek.
Ay, tutulma sırasında atmosfere giren Güneş ışınlarının yaşadığı değişim sebebiyle kırmızı gözükecek. Bu sebeple tam Ay tutulması "Kanlı Ay" olarak da adlandırılıyor.

KİMLER GÖREBİLECEK?
Kuzey ve Güney Amerika'nın tamamı ile Batı Avrupa'nın bir kısmı eğer hava açıksa kanlı ay tutulmasının tamamını net şekilde görecek. Avrupa'da İngiltere, Portekiz, İspanya ve Fransa'nın bazı bölgeleri tam tutulmayı görebilecek. Batı Afrika'da ise yalnızca birkaç ülke tam tutulmaya şahit olacak ancak Türkiye tam tutulmayı göremeyecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Geçici İnsani Ateşkes
Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Geçici İnsani Ateşkes
Fransa'nın Büyükelçisini Geri Çağırmasına Sert Tepki
Fransa'nın Büyükelçisini Geri Çağırmasına Sert Tepki