|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Çok Yönlü Bir Sanatçı, Türklerin Leonardo’su
  • Reklam

Çok Yönlü Bir Sanatçı, Türklerin Leonardo’su

Fransa’ da 2004 yılında yılın en iyi heykeltıraşı seçilen Adil Çelik çalışmalarıyla göz dolduruyor.

14 Haziran 2011 - 01:49

Shanti Şengül YAZICI - TNA - ÖZELHABER

Fransa’ da 2004 yılında yılın en iyi heykeltıraşı seçilen Adil Çelik çalışmalarıyla göz dolduruyor. Samsun’ lu heykeltıraş çalışmaları ile yurt dışında tez konusu oldu ve birçok konferansa konuşmacı olarak davet edildi.

Dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan tekniği ile alanında devrim yaratan heykeltıraş Adil Çelik, Maxworks özelliği kullanılarak yapılan balmumu heykelleri her türlü hava muhalefetine karşı koyabiliyor. Balmumu heykeller, öyle ki 90 C ye kadar ısıya dayanabiliyor, yağmur, kar ve güneşten etkilenmiyor üstelik temizlenmesi de oldukça rahat. Ziyaretçilerin dokunabildiği bu balmumundan heykeller gerçekçiliği ile de apayrı bir şaşkınlık yaratıyor. 

Heykeltıraşlık dışında başka ilklere de imza atan heykeltıraş Adil Çelik, sanatçılığının zenginliğini eserleriyle ortaya koyuyor.

Heykeltıraş Adil Çelik ve sanatı hakkında:

Sanatta, teknolojide ve daha birçok alanda projeler gerçekleştirmiştir. Projeleri arasında robot projesi de bulunmaktadır. 1999 yılında tasarladığı ve 2002 yılında projelendirdiği robot projesi, Mustafa Kemal Atatürk’ ün Samsun’ a ayak basması ile ilgilidir. Yürüyen Atatürk projesi maalesef hayata geçirilememiştir. Japonlar ise bundan yıllar sonra insan yüzlü robotu geliştirmiştir.

Türkiye’ nin ilk deprem uyarı cihazını yapmış ve 90’ lı yılların sonlarında bu projeyle görsel ve yazılı basında geniş yer almıştır. Bu proje ülkemize yararlı olabilmesi için rasathaneye bırakılmış.

Promosyon sektöründe aparatlı döner saati de Dünya’ da ilk kez Adil Çelik uygulamıştır.
Yine 90’ lı yıllarda din alanında da Dünya’ da ilk kez pratik din eğitimi amaçlı namazgâh kabinini projelendirmiştir.

80’ li yılların başında, karikatür, resim, çizgi ve silikon animasyon ile başlayan sanat yaşantısında resim ve rölyefler üzerine radikal projeler tasarlamış ve heykel çalışmalarına bir süre ara vererek araştırmalarını derinleştirmiştir.

Üniversitelerde heykel ve resim üzerine çalışma ve araştırmalarına devam eden sanatçı balmumu heykellerinde altın oranı uygulamış ve Dünya’ da kullanılan tekniklerin üzerine çıkarak ‘bozulmayan tekniği’ geliştirmiştir.
Sanatçı müzesi projesini uzun yıllar sponsor ve ilgisizlik yüzünden gerçekleştirememiştir.
Eğitimi elektronik ve mekanik sistemler üzerine olan Adil Çelik, birbirinden orijinal  çalışmalarına devam etmektedir.

Sağlık, ekonomi ve eğitim alanında da araştırmalar yapmış ve bir kitap çıkarmayı planlamaktadır.
Müzik ile de yakından ilgilenen Adil Çelik 40,50,60,70,80’ li yıllara ait yerli ve yabancı müziklerin toplumlar üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar yapmış ve yayınlamıştır. Müzik-sen üyesi olan Adil Çelik, Ankara’ da müzik programları da yapmıştır.

Walt Disney’ de animatör olarak bir süre çalışmış, teknik ressamlık ve grafikerlik de yapmıştır.
Adil Çelik çalışmalarında hiçbir şekilde ticari amaç gütmemiş, gençlerimizin daha iyilerini yapabileceklerini göstermek istemiş ve bu yolda çalışmalarına devam etmektedir.

Eserleri

Aşağıda sayılan tüm balmumu heykeller, hiç bir şekilde dış etkiye karşı korunmamaktadır. Tamamıyla ziyaretçilerin çok yakından görüp temas edebilecekleri şekildedirler.

*Samsun'da bulunan Bandırma Vapuru Gemi-Müze Sahası'nda bulunan balmumu heykelleri,
*Atatürk ve Silah Arkadaşlarının Milli Mücadele'yi başlatırken indikleri ilk nokta olan, kurtuluş yolunda bulunan çalışmaları (Tütün iskelesi)
*Atatürk ve 18 silah arkadaşı ile karşılama heyetinin balmumu heykelleri,
*Amasya'da bulunan şehzadeler Müzesi balmumu heykelleri,
*Amasya Saray Düzü Kışlası, balmumu heykelleri ve Amazon kadın savaşçıların binlerce yıl önce yaşantılarını konu alan balmumu heykelleri


Havza Atatürk Evi müzesinin çalışma odasında heykeltıraş Adil Çelik tarafından kalıp kullanmadan, döküm yapılmadan müze içinde yapılan Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri yer alır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bu bayram en az trafik kazası ve can kaybı yaşandı
Bu bayram en az trafik kazası ve can kaybı yaşandı
Polis 30 kişilik özel ekiple şüphelileri araştırıyor..!
Polis 30 kişilik özel ekiple şüphelileri araştırıyor..!