|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

DuPont, Renault’un F1 Yarış Arabaları İçin Yenilikçi...
  • Reklam

DuPont, Renault’un F1 Yarış Arabaları İçin Yenilikçi Çözümler Üretecek

DuPont, Renault Motor Sporları ile çok yıllık stratejik ve teknik bir ortaklığa imza attı. Anlaşmaya göre DuPont, Renault’nun Formula 1 ve diğer yarış platformları için başta hibrit ve elektrikli güç aktarma organları olmak üzere yenilikçi çözüm ve teknolojiler üretecek.

05 Nisan 2019 - 20:56

DuPont, Renault Motor Sporları ile çok yıllık stratejik ve teknik bir ortaklığa imza attı. Anlaşmaya göre DuPont, Renault’nun Formula 1 ve diğer yarış platformları için başta hibrit ve elektrikli güç aktarma organları olmak üzere yenilikçi çözüm ve teknolojiler üretecek.

Dünyanın en önemli otomotiv üreticilerinden biri olan Renault, DuPont ile birlikte otomotiv sektörüne yenilikçi çözümler üretmek üzere stratejik bir anlaşma imzaladı.
Otomotiv sanayiine özgü güçlükleri ele almak üzere ortak bir vizyon benimseyen iki şirket, aynı zamanda geleceğin tüketici ve yol-araç uygulamalarına yönelik ortak inovasyon yaparak yeni teknolojilerin geliştirilmesini hızlandırmayı da hedefliyor.

80 yılı aşkın süredir otomotiv sektöründe yenilikçi çözümleriyle fark yaratan DuPont’un öncü mühendislik polimerleri ve yapıştırıcı çözümleri bugün hafifleştirme, sıcaklık yönetimi, bağlanırlık ve iyileştirilmiş güvenlik alanlarında hayati bir rol oynuyor. Halihazırda motor sporlarında; Formula 1 araçlarının lastiklerinde ve karoserinde DuPont™ Kevlar® elyafı, aracın akü muhafazasının ve elektrik izolasyonunun içindeyse DuPont™ Nomex® kâğıdı kullanılıyor. DuPont ayrıca pilotların korunmasına da katkı sağlıyor: Nomex® elyafı sıcaklığa ve yangına karşı korumaya yardımcı olarak yarış tulumlarında kullanılırken, Kevlar® elyafı da pilotların kasklarında önemli bir emniyet bileşeni olarak kullanılıyor.

DuPont 2018 yılında, AHEAD™ (Hibrit-Elektrikli Otonom Sürüşün Hızlandırılması) adıyla başlattığı girişimi, araçların elektrikli hale getirilmesi,akıllı cihazlarla bağlanması, otonom sürüş ve ilgili altyapı alanlarında teknoloji ve malzeme çözümleri yaratmayı hedefliyor. DuPont’un bu girişimi, Renault F1 Takımıyla yürütülecek teknik ortaklıkta kilit rol oynayacak.

DowDuPont Özel Ürünler Bölümü Genel Müdürü (COO) ve 1 Haziran’da kurulacak DuPont’un seçilmiş İcra Kurulu Başkanı Marc Doyle, açıklamasında “Otomotiv teknolojisine yıkıcı inovasyonlar getirilmesine katkıda bulunmak üzere Renault Formula takımıyla bir araya geldiğimiz için heyecanlıyız,” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Formula 1, dünyanın teknolojik açıdan en ileri sporu olarak biliniyor ve son yıllarda hibrit elektrikli güç aktarma organlarını benimsedi. DuPont ve Renault Formula 1 Takımının ortaklaşa geliştirdiği teknolojiler, 370 km/s veya 230 m/s hızla pistte yarışan bir F1 arabasının hızı, baskısı ve ısısı karşısında performans farkı ortaya koyabilirse, bu çözümleri yol-araç uygulamalarına fayda sağlayacak şekilde hızlandırabileceğimizden kuşku duymuyoruz.”

Renault Motor Sporları Sorumlu Müdürü Cyril Abiteboul, açıklamasında “DuPont bir yandan motor sporları ve tüketici araçlarının performansını arttıran yenilikçi ürünlerin icadı ve geliştirilmesi konusunda köklü bir mirasa sahiptir, diğer yandan da bu araçları daha güvenli, verimli ve sürdürülebilir hale getirmektedir,” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok yıllık teknik geliştirme ortaklığımız sayesinde, süregelen iş birliğiyle hibrit teknoloji ve karoser çözümleri ileri taşınabilecektir. Bu sayede verimliliğin ve pistteki rekabet gücünün iyileştirilmiş olacağına inanıyoruz.”

İş birliği kapsamında akülerin sıcaklık yönetimiyle güç, altyapı ve sinyal elektroniği materyallerine yönelik gelişen yapısal yapıştırıcı çözümleri yer alacak. Bu yenilikçi, yüksek performans materyalleri, motor sporları dünyasında olduğu kadar otomobillerin performans, konfor ve güvenlikten ödün vermeksizin daha hafif ve yakıt tüketimi yönünden daha verimli olmasına da katkı sağlayabilir.

Renault Motor Sporları

Motor sporları 115 yılı aşkın bir süredir Renault’nun DNA’sının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Formula 1’de, Renault 600’ün üzerinde yarışı başlatmış, 11 Pilotlar şampiyonluğu, 12 Markalar şampiyonluğu ve 177 grand prix zaferi elde etmiştir. 2016 yılında, bu muazzam performanstan aldığı güçle ve bu spora olan taahhüdünü yinelemek arzusuyla harekete geçen Renault, markanın bütün motor sporları faaliyetlerini kapsayan yepyeni bir oluşuma imza attı: Renault Motor Sporları. Ayrıca, Renault Spor Arabaları portföyünün geliştirilmesini ve satışlarını yönetmek üzere de bir başka kuruluş meydana getirildi. Bu adımın kilit hedefleri, yarış ve ralliyle yollara çıkan spor modelleri arasındaki teknolojik sinerjileri azami seviyeye çıkarırken şirketin motor sporlarına olan tutkusunu daha geniş bir kitleye taşımaktı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Boğazda Mağduriyete İptal
Boğazda Mağduriyete İptal
Gergerlioğlu:
Gergerlioğlu: "Tarikatlar, İnönü Devri'nde patladı."