|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Emniyet Şeridini MEŞGUL Etme..!
  • Reklam

Emniyet Şeridini MEŞGUL Etme..!

Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Basın Sözcüsü Halis Kahraman, " Emniyet şeridi kullanımı sadece acil durumlar için geçerlidir. Unutmayalım, Trafikte hepimiz bir diğerimizden sorumluyuz..." dedi

01 Mayıs 2021 - 14:59 - Güncelleme: 01 Mayıs 2021 - 16:36

Merkezi İstanbul'da bulunan Fahri Trafik Müfettişleri (FTM) Derneği Basın Sözcüsü Halis Kahraman, Emniyet şeridi ihlalinin cezasının 1339 TL olmasına rağmen bu ihlalin İstanbul'da çok yapıldığını belirterek, " Emniyet şeridi kullanımı sadece acil durumlar için geçerlidir. Unutmayalım, Trafikte hepimiz bir diğerimizden sorumluyuz." dedi .

Türkiye genelinde  " Trafiğin Gizli Gözleri " olarak tanınan yaklaşık 34 bini aşkın, İstanbul'da ise  4 bin 500 civarında Fahri Trafik Müfettişinin 7/24 her an trafik düzeninin sağlanması için denetim yaptığını, kural ihlali yapan sürücüleri tespit ederek araç tescil plakalarına görevli trafik polislerince trafik idari para cezasına dönüştürülmesi için  tutanak düzenlediğini belirterek, Emniyet şeridi ihlali hakkında şunları söyledi :

" Trafik kolluk kuvvetleri ile Fahri Trafik Müfettişlerince trafik denetimlerinin yapılması sonucunda emiyet şeridini ihlal ettiği fark edilen sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Günümüzde elektronik denetleme sistemleri de tıpkı trafik polisleri gibi bu denetleme işlemini gerçekleştirmekte ve şerit ihlallerini aracın plakası üzerinden takip ederek trafik cezasına dönüştürmektedir.

Emniyet şeridinin ceza kodu Karayolları Trafik Kanunu'nun 46/2-f maddesidir. Trafik kazası, arıza durumu, acil yardım, kurtarma, kar mücadelesi, kaza incelemesi, genel güvenlik ve asayişin sağlanması gibi durumlar haricinde banketler ve emniyet şeridi kullanmanın cezası bu yıl için 1339 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Bu ceza tebliğ edildikten sonraki 15 gün içerisinde ödenirse % 25 indirim uygulanyor ve 921 Türk Lirası olarak tahsil ediliyor."

 

TR HABER AJANSI-**ÖZEL HABER-**AHMET KAPLAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Uzman Posta ve Uyumsoft İş Birliği Anlaşması İmzaladı
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz
Üreten İnsanlarımızın Kapısını Dünyaya Açıyoruz