|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Fotoğrafları Anında Tweet Atan Makine!

Fotoğrafları Anında Tweet Atan Makine!

"Herkes bir şeyler üretebilir/üretmelidir" mottosu ile yola çıkan ve tüm dünyada büyük ilgi gören Maker Hareketi, ülkemizdeki lansmanının ardından icatlar ve deneyim alanlarını da kapsayan ilk sergisi ile halkla buluştu.

10 Haziran 2014 - 00:11

Yetişkinler kadar çocuklar ve gençlerin de büyük ilgi gösterdiği etkinlikte fotoğrafları anında tweet’leyen selfie makinesi, gece rüyanızda sayıkladıklarınızı kayda alıp akıllı telefonunuza yollayan gece lambası görünümlü DreamCatcher uygulaması gibi ilginç projeler dikkat çekti. Etkinlikte kısa bir açıklama yapan hareketin Türkiye’deki lideri fütirist Halil Aksu, “Maker mayası tuttu” dedi.

Maker hareketi ülkemizde de son sürat büyümeye, canlanmaya, genişlemeye devam ediyor. Bager Akbay ve Osman Koç’un liderliğinde, hafta sonu Kadıköy Yeldeğirmeni’nde bulunan ve ortak çalışma alanı, ortak üretim alanı, ortak deneyim alanı olarak düzenlenen İskele 47 isimli atölyede çocuklar, gençler ve yetişkinler ilginç icatlat ve eserlerle buluştu.

Yaklaşık 20 icat ve eserin halkla buluştuğu sergi, 200’den fazla ziyaretçiyi ağırladı. Türkiye’deki ilk maker etkinliği büyük bir ilgiyle karşılaştı.

Tweet Atan Selfie Makinesi ve Rüyanızda Sayıkladıklarınızı Akıllı Telefonunuza Yollayan Uygulama...

Maker hareketinin ilk etkinliğinde en çok ilgi gören projelerden birisi tweet atan selfie makinesi oldu. Bir kaska iliştirilmiş uzunca bir kolun ucundaki fotoğraf makinesi ile kendinizi çektiğiniz anda ilgili fotoğraf anında tweet ediliyor. Atölye İstanbul ekibi ise DreamCatcher isimli projeleri ile dikkat çekti. Gece lambası gibi görünen cihaz aynı zamanda ses kaydı yapabiliyor ve gece sayıkladığınız rüyayı eğer isterseniz, kaydedip, akıllı telefonunuza gönderebiliyor. Ayrıca, 3 boyutlu baskı makineleri ve Lego Mindstorm odağında farklı ilginç projeler de ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

İstanbul’un yaratıcı dimağlarının katılım gösterdiği, işlerini sergileyen sanatçı, tasarımcı, hobici ve öğrencilerin yer aldığı etkinlik kapsamında kısa bir açıklama yapan Gelecekhane’nin kurucusu fütürist Halil Aksu, “Bu hareketin önemli bir boyutu olan fuarlar ve sergileridir. Zira toplumsal bir hareket olduğu için, yapılan çalışmaların toplumla buluşması son derece önemlidir. Elbette sanal yollardan tüm çalışmalar görülebilir, ama bilfiil görmek ve bu yaratıcı insanlarla tanışmak çok değerli bir deneyimdir. Aynı şekilde maker’lar için toplumla sürekli temasta olmak çok iyi bir geri bildirim mekanizmasıdır. Bol sohbet, bol eğlence ve yaratıcılığın ve özgürlüğün bir şöleni yaşanmış oldu ve özetle maker mayası tuttu... 13 Haziran Cuma günü bir Maker etkinliği daha düzenlenecek. Asıl büyük şölen 12 – 13 Kasım 2014 tarihlerinde, Turkcell sponsorluğunda, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakanlık, yolculara kemer uyarısı yapmayan otobüs firmasını uyardı
Bakanlık, yolculara kemer uyarısı yapmayan otobüs firmasını...
Ankara'da narkotik bilançosu : 276 şüpheli yakalandı
Ankara'da narkotik bilançosu : 276 şüpheli yakalandı