|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Gaziantep’te 3 Camide Sivil İtaatsizlik Eylemi: 76 Eylemci...
  • Reklam

Gaziantep'te 3 Camide Sivil İtaatsizlik Eylemi: 76 Eylemci Gözaltında

Gaziantep'te, 3 ayrı camide toplanan bazı şahıslar, ramazan ayı boyunca itikafta bulunacaklarını belirttiler, izin verilmeyince de “Devlete karşı sivil itaatsizlik” başlattıklarını açıklayarak eylem yaptılar.

03 Mayıs 2021 - 19:09

Gaziantep'te, 3 ayrı camide toplanan bazı şahıslar, ramazan ayı boyunca itikafta bulunacaklarını belirttiler, izin verilmeyince de “Devlete karşı sivil itaatsizlik” başlattıklarını açıklayarak eylem yaptılar.

Yapılan açıklamaya göre; "Daha önce haklarında muhtelif tarihlerde terör nedeni ile soruşturma yapılan ve kendilerini ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak adlandıran eylemciler, devlete, diyanete ve benzeri kurumlara ağza alınmayacak galiz küfürler ederek polise de direndiler."

EYLEMCİLER, POLİSİN MÜDAHALESİYLE CAMİLERDEN ÇIKARILDI.

Gaziantep'te, 2 Mayıs günü yatsı namazına müteakip 3 ayrı camide toplanan bazı şahıslar, ramazan sonuna adar itikafta bulunacaklarını belirttiler, izin verilmeyince de Devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını açıkladılar.
İmam ve müezzinler, kalabalıktan camiden çıkmalarını isteyince eylemciler direnişlerini sürdürerek camilerden çıkmamakta ısrar ettiler.

76 EYLEMCİ DIŞARI ÇIKARILDI

3 camide eylem yapan ve toplam 76 kişi oldukları belirlenen şahısların dağılmaları konusundaki uyarılara aldırmayınca görevliler durumu polise bildirdi.

Bölgeye sevk edilen ekipler, camiden çıkmamakta ısrar eden ve devlete karşı sivil itaatsizlik başlattığını söyleyen eylemcileri dışarı çıkardı.
Direnenler ise gözaltına alındı, müdahale sırasında bir mahalle bekçisi biber gazı ile müdahale etti.

CAMİYE AYAKKABILARI İLE GİRİLDİĞİ İDDİASI PROVOKASYON
Eylemciler polislerin müdahale anında camiye ayakkabıları ile girdiğini iddia ettiler.
Gaziantep Valiliği, bu kişilerin amaçlarının provokasyon olduğuna ve polislerin camiye ayakkabıları ile girdiği iddiasının gerçeği yansıtmadığına dair açıklamada bulundu.

GAZİANTEP VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Gaziantep Valiliği de sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerin ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, daha önce haklarında muhtelif tarihlerde terör nedeni ile soruşturma yapılan ve kendilerini ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak adlandıran kişilerin 2 Mayıs günü yatsı namazına müteakip 21.30 sıralarında 3 camide toplandığı ifade edildi.

Eylemcilerin direnişlerinde ısrar ettiği kaydedilen açıklamada, "3 camide 76 şahıs ramazan ayı süresince itikafta bulunmak üzere toplanmış ve cami imamlarının tüm uyarılarına rağmen ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan etmişlerdir. Bunun üzerine cami görevlileri tarafından emniyet güçlerinden yardım istenmiştir.

Bu şahısların camiden çıkmama konusunda direnmeleri, devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyerek, devlete, diyanete ve benzeri kurumlara ağza alınmayacak galiz küfürler etmeleri neticesinde, şahıslar kademeli güç kullanmak suretiyle gözaltına alınmış, olaya karışarak polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, sokağa çıkma yasağı ihlali ve sosyal mesafe kuralına riayet etmemekten adli ve idari işlem başlatılmıştır." Denildi.

"POSTALLA GİRİLDİĞİ İDDİASI GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Sosyal medyada iddia edildiği gibi cami içerisine postal ile girilmesinin söz konusu olmadığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

“Olay ile ilgili bir emniyet personelinin biber gazı ile müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir.
Cami içerisine emniyet personeli tarafından postal ile girildiği iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır. 
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yayımlanan genelge kapsamında, -Cami cemaatinden itifaka girmek isteyenlerin talepleri, cami görevlileri tarafından müftülüklere yazılı olarak bildirilecek, müftülükler mülki amirin onayıyla itikafa girilecek camileri belirleyecek ve ilan edecektir- hükmü amir olup, 2019 yılında Gaziantep ilimizde toplam 143 cami itikafa girilebilecek mabet olarak belirlenmiş, bunlardan 27 tanesinde 174 vatandaşımız itikafa girmiştir.
2020 yılında pandemi nedeniyle herhangi bir talep olmamış ve camilerde itikafa girilmemiştir.
Ayrıca: Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 30.04.2021 tarihli genelgesi kapsamında itikafa girmek isteyen vatandaşların bu ibadetlerini evlerinde yapabilecekleri tavsiye edilmiştir.
Bu yıl kaymakamlıklara, Müftülüğe ya da din görevlilerine itikafa girmek ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmamıştır.”

AMAÇ İBADET DEĞİL, PROVOKASYON

Yaşananların provokasyon olduğunu ve bunu yapan kişilerin daha önce terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşları olup amaçlarının ibadet değil, sivil itaatsizlik yapmak olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"- Bu provokasyonu yapan kişiler daha önce haklarında çeşitli defalar terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşlarıdır ve amaçları ibadet etmek değil, sivil itaatsizlik yapmaktır. 
- Müdahale edilen camide itikafa girmek isteyen vatandaşların o mahallede ikamet etmedikleri tespit edilmiş olup, organize bir şekilde şehrin farklı bölgelerinden toplanarak olay çıkarttıkları anlaşılmıştır. 
-Pandemi öncesinde bahse konu üç cami, itikafa izin verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikafa girme talebinde bulunulmamıştır. 
- Bu camilerin fiziki imkanları göz önünde bulundurulduğunda 30 kişinin aynı anda itikafa girmesi pandemi şartları açısından da uygun değildir. 
- Caminin içerisine emniyet mensupları asla ayakkabı ile girmemişlerdir. 
- Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır.
- Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır."

İTİKÂF NEDİR?

Dinî bir terim olarak itikâf akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir. (Diyanet İşleri Başkanlığı)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Lisenin Tamamı Uzaktan Eğitime Geçti
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu
Koronavirüsle İlgili Kâbus Senaryosu