|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
"İsrail’in Demokrasi Yalanı Çöktü"
  • Reklam

"İsrail'in Demokrasi Yalanı Çöktü"

Filistin Büyükelçisi Faed Mustafa; İnsan Haklarını İzleme Örgütü'nün yayınladığı rapor ile İsrail’in Filistinlilere karşı devlet onaylı ırk ayrımcılığı ve zulüm suçları işlediğinin belgelendiğini söyledi.

03 Mayıs 2021 - 11:01

Filistin Büyükelçisi Faed Mustafa; İnsan Haklarını İzleme Örgütü'nün yayınladığı rapor ile İsrail’in Filistinlilere karşı devlet onaylı ırk ayrımcılığı ve zulüm suçları işlediğinin belgelendiğini söyledi.

Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün yayınladığı "Bir eşik aşıldı: İsrailli yetkililer ile apartheid ve zulüm suçları" başlıklı rapora ilişkin Gazeteci Eren Talha Altun’a özel açıklamalarda bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayınladığı raporun Filistinliler açısından çok önemli bir belge niteliğinde olduğunu ifade eden Büyükelçi Mustafa şunları söyledi: 

“İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yayınladığı rapor biz Filistinliler açısından çok büyük öneme sahip bir belge niteliğindedir. Açıkça ifade etmek gerekirse bizler böyle bir raporu uzun yıllardan beri bekliyorduk. Bu rapor, uzun yıllardan beri Siyonist rejimin nasıl icraatlar içerisinde olduğunu vurguladığımız gerçekleri yansıtmakta ve desteklemektedir. Siyonist İsrail yönetimi, uzun yıllardan beri uygulamakta olduğu ırk ayrımcılığı (apartheid) politikaları ve eylemleri bizleri derinden etkiledi. Dışarıda İsrail’in sözde Ortadoğu’nun demokrasi ile yönetilen tek ülkesi olduğu yalanı sürekli dile getiriliyordu. Bu rapor, tüm gerçekleri açıktan ortaya koyması bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu rapor, aynı zamanda İsrail’in şiddet ve ırk ayrımcısı eylemlerini ortaya çıkarması bakımından önemlidir. "

DÜNYAYA SİYONİST İSRAİL'E GEREĞİNİ YAPIN ÇAĞRISI

Büyükelçi Mustafa, tüm ülkelerin, hükümetleri, sivil toplum örgütlerini ve özellikle insan hakları örgütlerini bu raporu ciddiyetle dikkate alarak Siyonist İsrail’in Filistinlilere yönelik ırk ayrımcılığı uygulamalarına karşı gereğini yapmaları çağrısında bulundu.

İSRAİL'İN KUDÜS'TE STRATEJİK KAPILARA HAKİMİYET KURMA GİRİŞİMİ

'İsrail’in eylemlerini, 1967 yılından beri uygulamakta olduğu şiddet ve ırk ayrımcılığı politikalarından ayrı tutmak mümkün değildir.' Diyen Büyükelçi Mustafa, "İsrail, bu zaman süreci içerisinde Kudüs’ün mevcut demografik yapısını, dokusunu, İslami yönünü Yahudi kimliğinin Kudüs’e hâkim olacak şekilde değiştirilmesine büyük çaba göstermektedir. Bu hedefe ulaşabilmek amacıyla geçmişte büyük adımlar atılmıştır.

Diğer bir adım ise, son günlerde İsrail’in Bab el Amud ve Şam (Damaskus) kapıları gibi Kudüs’ün stratejik giriş kapıları üzerinde hâkimiyet kurabilme girişimidir. Bu stratejik alanların Yahudi Cemaati ve dini kuruluşların tasarrufunda olması amaçlanmaktadır." ifadelerini kullandı.

FİLİSTİN HALKI GÖSTERDİĞİ DİRENÇLE SİYONİSTE GERİ ADIM ATTIRDI

Büyükelçi Mustafa, Filistin halkının on bir gün boyunca, Kudüs murabıtlarının bu mübarek ve mukaddes mekânların korunması amacıyla büyük direnç örneği ortaya koyduğunu ve  bu önemli mekânlarda işgalci Siyonist İsrail’in geri adım atmasını sağlayarak buraların Filistinlilere ait olduğunu kendilerine gösterdiklerini vurgulayarak, "Bizler burada önemli ve haklı mücadele örneğinin sadece bir adımını ortaya koyduk ama asıl işgal planıyla ilgili mücadelenin sona ermemiş ve tüm hızıyla devam etmekte olduğunu göz ardı etmemek gerekir." Diye konuştu.

KUDÜSSÜZ BİR SEÇİM ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR

Şu anda İsrail ile Doğu Kudüs’ü de içine alan Filistin seçimleriyle ilgili bir başka önemli sorun yaşandığını da ifade eden Büyükelçi Faed Mustafa sözlerini şöyle sürdürdü:

“22 Mayıs’ta yapılması planlanan Filistin seçimlerinde İsrail, Kudüs’ün seçimlere dâhil edilmemesi için büyük mücadele vermektedir. Bizler ise ısrarla şunu ifade ediyoruz ki, Kudüs, işgal altındaki toprakların bir parçasıdır. Bu nedenle Filistin’in diğer kentlerinde olduğu gibi Kudüs’te de seçimlerin yapılması hususunda kararlılığımızı ortaya koyuyor ve diyoruz ki, Kudüs ’süz bir seçim asla mümkün değildir. Bizim için Kudüs alelade bir yer değildir. Kudüs, manevi iklimi, dini ve tarihi yapısıyla önemlidir. Biz Filistin halkı olarak Kudüs’ün tüm manevi, ruhi, dini ve tarihi yapısını ve bu şehrin mukaddesliğini korumak üzere kendimizi her zaman için feda etmeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.”

İSRAİL SADECE İNSANLARA DEĞİL HAYVANLAR VE BİTKİLERE DE ZULÜM YAPIYOR

İsrail’in yaptığı zulümlere alışık olduklarını belirten Büyükelçi Mustafa, "İsrail, her zaman için Filistin halkına, bitkilere ve hayvanlara zarar vermekten hiç tereddüt etmemektedir. İsrail, dronlar gibi birçok silahı acımasızca Filistin halkına yöneltmektedir. Bundan amaç Filistinlileri yıldırmak ve teslim olmalarını sağlamaktır. Ama bizler hiçbir şart ve zeminde asla teslim olmayacağımızı ifade etmek isteriz. Filistin halkı 70 yıldan beri büyük sabırla bedeller ödemeye devam etmektedir. Siyonist İsrail’e karşı mücadele ederken bayrağı hiçbir şekilde yere indirmemiş, büyük bir kararlılıkla mücadelesine devam edecek ve asla Siyonistlere boyun eğmeyecektir." şeklinde konuştu.

Yaptığı açıklamaların kamuoyuna duyurulmasının kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden  Büyükelçi Mustafa, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu röportaj için sizlere teşekkür ediyorum, Bu röportajdan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle, sizin vasıtanızla tüm kardeşlerimize en iyi dileklerimi ifade ediyorum. Ramazan ayının hepimize mübarek olmasını temenni ediyorum.  Ayrıca Filistin, Türkiye ve tüm insanlığın bu korona virüsünden korunmasını temenni ediyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Emekli Polis Müdürleri kahvaltıda Buluştu
Emekli Polis Müdürleri kahvaltıda Buluştu
Kamu Bankalarından KONUT Kredi Faiz İndirimi
Kamu Bankalarından KONUT Kredi Faiz İndirimi