|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
’Gülme Felsefesi’ ve ’Şarabın Gizemi’ Konferansına...
  • Reklam

'Gülme Felsefesi' ve 'Şarabın Gizemi' Konferansına Büyük İlgi

Kadıköy Kültür Sanat Derneği ev sahipliğinde, 29 Mart 2019 akşamı, Caddebostan Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “Gülme Felsefesi” ve “Şarabın Gizemi” konulu konferans büyük bir ilgi topladı.

15 Nisan 2019 - 22:20 - Güncelleme: 16 Nisan 2019 - 22:34

Kadıköy Kültür Sanat Derneği ev sahipliğinde,  29 Mart 2019 akşamı, Caddebostan Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “Gülme Felsefesi” ve “Şarabın Gizemi” konulu konferans büyük bir ilgi topladı.

Moderatörlüğünü Nesibe Müsevitoğlu’nun yaptığı konferansta, Dr. Ufuk Yaltıraklı  “Gülme Felsefesi”, Dünyaca Ünlü Somelier Ahmet Tosun “Şarabın Gizemi” konusunda birer konuşma yaptı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Nesibe Müsevitoğlu, Berlin Felsefe Akşamlarıyla tanınan ünlü Felsefeci Dr. Ufuk Yaltıraklı ile üç yıl önce “Berlin – İstanbul Felsefe Köprüsü”nü oluşturduklarını,  Türkiye’den ünlü felsefecilerin Berlin’e giderek, Berlin’den gelen Felsefecilerin de İstanbul’a gelerek konferanslar verdiğini söyledi.

Konferansın birinci bölümünde Dr. Ufuk Yaltıraklı beş bin yıl öncesinden; mitolojideki gülen tanrılardan başlayarak, günümüze kadar düşünce tarihinde ve dinlerdeki gülme anlayışını ilginç örneklerle sundu.

Dr. Ufuk Yaltıraklı’dan Antik Yunan Tanrılarından Hepaistos’un, diğer tanrıların alay konusu olmasıyla başlayan alaycı gülmenin öyküsünü dinledik. Daha sonra felsefe tarihinde gülme konusuna yaklaşımlar, Ortaçağın gülmeyi yasaklaması, Rönesans’ta Rabelais’in iki devi; Gargantua ve Pantagruel’in öyküsünündeki mizah ve ironinin gülme yasağını delişindeki anlam hakkında felsefe dünyasında gezindik. Freud’un gülmenin geri cephesine bakışı da oldukça ilginçti.

İkinci konuşmacı dünyaca ünlü Somelier ve Uluslararası Şarap Jüri Üyesi Ahmet Tosun; Müsevitoğlu’nun sorduğu; Şarap nedir? Şarabı şarap yapan unsurlar nelerdir? Şaraplık üzümler nerelerde yetişir? Şarap seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar, şarap ve yemek eşleşmesi neye göre yapılır?  Neden şarap sağlıklı deniyor? Türkiye’deki en kaliteli şaraplar hangileridir?  Şaraptaki gizem nedir? Gibi sorulara cevap verirken,  katılımcılara şarap konusunda geniş bir bilgi sundu.

Ülkemizin ünlü şaraplarına da değinen Tosun sözlerini şöyle sürdürdü:
“- Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu dönemde faaliyete geçen ‘Doluca’nın Türkiye’nin en eski ve köklü şarap üreticilerinden biridir. Almanya Geisenheim de şarapçılık enstitüsünde Enoloji ve vitikültür dallarında eğitim görmek için üç yıl boyunca Almanya’da kalan Nihat Ahmet Kutman, 1926’da yurda dönerek Galata’da Vinikol şarap evini kurdu. Bugünkü Doluca'nın temeli olan bu üreticimiz, böylece Türk şarapçılık tarihinin de ilklerinden oldu. Bu akşam etkinliğimize katılan sayın Aysun Ortaç Pirdele’ye yapmış oldukları desteklerden dolayı teşekkür ederiz. Şarap severler tarafından büyük beğeni kazanılan şaraplarımız: 1. Doluca Beyaz Şarabımız Karma Chardonnay/Narince’dir. Bu akşam sizlere ikram edilecek şaraplar üst sekmen Premium şaraplardır. Şarap severler tarafından büyük beğeni kazanmışlardır.” Dedi.

Dünyadaki uluslararası yarışmaların da tartışılmaz ismi olan Ahmet Tosun, yarışmalara katılacak şarapların seçimini yapıyor ve jüri üyesi olarak yer alıyor.  Ayrıca Fransa’da şarap bağları da bulunan Tosun Türk şaraplarının dünyada tanınması için çalışıyor.

Kalabalık bir izleyici kitlesinin katıldığı keyifli sohbetin sonunda, Kadıköy Kültür Sanat Derneği Başkanı İnal Aydınoğlu ile Dernek Başkan Yardımcısı ve Program Moderatörü Nesibe Müsevitoğlu konuşmacılara birer teşekkür plaketi verdi.

Aydınoğlu ve Müstevitoğlu, gecenin sonunda izleyicilere ünlü ve kaliteli şaraplarından ikram yapan Vinkara’nın yetkilisi Evren İşeri ve Doluca’dan Aysun Ortaç Pidele’ye desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Gecede düzenlenen kokteylde, konuklara ünlü şaraplardan Vinkara “Narince”, Vinkara  “ Mahzen” ve “Boğazdere”, Vinkara- Winehouse “Öküzgözü”, Doluca kırmızı Şarabı “Tuğra Öküzgözü”ve Doluca “Kırmızı Premiyum şarabı Signium”  ikram edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Ülkemize, Milletimize ve İstanbul'a Hizmet Davamızdan Asla Vazgeçmedik'
'Ülkemize, Milletimize ve İstanbul'a Hizmet Davamızdan Asla...
2023'e Kimse Heveslenmesin, Seçim de Bizim İstanbul da
2023'e Kimse Heveslenmesin, Seçim de Bizim İstanbul da