|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Her 3 Emekliden Biri Geçinemiyor, İş Arıyor..!
  • Reklam

Her 3 Emekliden Biri Geçinemiyor, İş Arıyor..!

Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, " Her 3 emekliden biri geçinemiyor, iş arıyor..! " dedi.

05 Temmuz 2020 - 16:26 - Güncelleme: 06 Temmuz 2020 - 03:24

Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, " Emeklilerimizin Temmuz ayında maaşlarına alacakları 50 liralık,100 liralık, 200 liralık zamma çok ama çok ihtiyaçları var. Her 3 emekliden biri geçinemiyor, iş arıyor." dedi.

Vekil Süleyman Girgin, 2000 yılı sonrasında emekli olanların maaş adaletsizliğinin giderilmesini için acilen intibak düzenlemesi yapılmasını istedi.

Meclis’te intibak düzenlemesi yapılması çağrısında bulunan Girgin, " Ülkemizdeki ağır hayat şartları, geçim şartları her geçen gün zorlaşırken emeklilerimizin Temm"Üuz ayında maaşlarına alacakları 50 liralık,100 liralık, 200 liralık zamma çok ama çok ihtiyaçları var. Her üç emekliden biri geçinemiyor, iş arıyor." dedi.

Girgin, devlet organları ve idare makamlarına bütün işlemlerinde eşitlik ilkesine göre hareket etme zorunluluğu verdiğini belirterek, “Buna rağmen bugün itibarıyla aynı külfete katlanan, hatta aynı süre çalışmalarına ve aynı primi ödemelerine rağmen farklı tarihte emekli olanlar farklı aylık almaktadırlar” dedi.

Girgin, emeklilerin yaşadığı sıkıntıları şöyle dile getirdi:

HAYALLER DÜNYA TURU, GERÇEKLER GEÇİM DERDİ

* Ülkemizdeki hayat şartları, geçim şartları her geçen gün zorlaşırken emeklilerimizin alacakları 50 liraya 100 liraya 200 liraya çok ama çok ihtiyaçları var. Her üç emekliden biri geçinemiyor, iş arıyor. Hayaller dünya turu ama gerçekler geçim derdi.

ARADAKİ FARK ARTIYOR

* Daha önce intibak düzenlemesi olarak takdim edilen kanunla sadece 2000 yılı öncesi SSK emeklileri için kısmi iyileştirme yapılmıştı. 2000  yılı ve sonrası emeklilerin aylıklarındaki eşitsizlik görmezden gelinmiştir. Esnaf ve çiftçi emeklilerinin mağduriyeti hiç dikkate alınmamıştır.

REFAH PAYI YÜZDE 30’A DÜŞTÜ

* Kamu Denetçiliği Kurumu dâhi 2000 sonrası emekliler için intibak yapılması konusunda tavsiye kararı almıştır ancak Hükümet, bunu dikkate almamıştır. 2008 yılında yapılan düzenleme ile emekli aylıklarındaki refah payı yüzde 100’den yüzde 30’a düşürülmüş, emekli aylığı hesabında aylık bağlama oranı indirilmiştir. Bu nedenle, eski ve yeni emeklilerin aylıkları arasındaki fark her geçen yıl artmaktadır. İktidar bu adaletsizliği gidermelidir

MEMURLARA VERİLEN 3600 EK GÖSTERGE SÖZÜ UNUTULDU

Polis, Öğretmen, hemşire ve din görevlilerine seçim öncesi verilen 3600 ek gösterge sözü üzerinden aylar geçmesine rağmen hiçbir adım atılmadı. Bu sözün takipçisiyiz. Bu meslek gruplarının mağduriyeti acilen giderilmelidir.

 

ÖZEL HABER--** TR HABER AJANSI 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de Can kaybı 5813’e Vaka Sayısı 238 bin 450'ye Yükseldi
Türkiye'de Can kaybı 5813’e Vaka Sayısı 238 bin 450'ye...
Neil Armstrong'un Oğlu; Babam Uzaylılara İnanıyordu! 
Neil Armstrong'un Oğlu; Babam Uzaylılara İnanıyordu!