|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
Huzurevinden Sahneye,  Süper Bir Güldürü: Terk-İ Saadet
  • Reklam

Huzurevinden Sahneye,  Süper Bir Güldürü: Terk-İ Saadet

İstanbul üniversitesi ve Huzurevi Sakinlerinin Birlikte yer aldığı Terk-i Saadet adlı tiyatro oyunu izleyenleri büyülemeye devam ediyor...

29 Ekim 2018 - 05:01 - Güncelleme: 30 Ekim 2018 - 05:27

İstanbul üniversitesi ve Huzurevi Sakinlerinin Birlikte yer aldığı Terk-i Saadet adlı tiyatro oyunu izleyenleri büyülemeye devam ediyor...
Huzurevi sakinleri yaşamlarının son demlerinde, üniversite öğrencileriyle eğleniyor, izleyenleri de kahkahalara boğuyor.

Sanatla Terapi Derneği Kurucu Genel Başkanı, Usta Sanatçı Yalçın Özbek tarafından yazılan ve yönetilen oyun kendi içinde birçok ilki de barındırıyor.

“Sanatla Terapinin Yaşlılar Üzerinde Etkileri”nin incelenmesi amacıyla İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sanatla Terapi Derneği iş birliği ile yürütülen bir araştırma projesi, izlenmesi gereken bir tiyatro oyununun yazılıp sahnelenmesine vesile oldu.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Yapılan çalışmanın ülkemizde ilk ve tek olduğuna dikkat çeken Oyunun yazarı ve yönetmeni, Usta Sanatçı Yalçın Özbek “gerek sosyal sorumluluk projesi olarak gerek akademik yönü ile proje hedefine ulaştı. Sosyal ve sanatsal yanı veya bir profesyonel tiyatro oyunu olarak değerlendirildiğinde ülkemizde örneği pek görülmeyen bir çalışma bu. Bir Tiyatrodan daha fazlasını buluyor izletici.  Konu edilen Huzurevi sakinleri gerçek hayatlarıyla dalga geçiyorlar oyunda. Çok dikkatli incelenirse her espride bir acı, bir dram ve her dramatik sahnede bir mizah var.” Dedi.  

ALIŞILMIŞIN DIŞINDA BİR ÇALIŞMA

Terk-i Saadet adlı tiyatro oyununun alışılmışın dışında bir çalışma olduğuna dikkat çeken Sanatçı Yalçın Özbek “Huzurevi ve Sosyal sorumluluk denince akla acılarla dolu manzaralar gelse de Terk-i Saadet bu şablona hiç uymuyor. Burada yaşlı ve gençlerin bir arada kaynaşmalarına, kuşak çatışmalarından ziyade birlikte görevleri paylaşıp birlikte el ele çalışmalarına şahit oluyoruz. İzleyenler de bu eşitlikte kendisine yer buluyor. Oyun sonunda oyuncuların yanına koşup bu paylaşımda olmak için can atıyorlar.
Bugüne kadar yapılmışın, alışılmışın çok dışında bir tür denendi. Yaşlılar oyundan önce de oyun esnasında da güle eğlene oynuyor dans ediyor. Şarkılar söylüyorlar.  Resmen yep yeni bir yaşama sahip oluyorlar.” Diye konuştu.

HER BİRİNİN AYRI BİR HİKÂYESİ VAR.

Huzurevi insanlarının farklı bir dünyasının olduğunu ifade eden Sanatçı Yalçın Özbek “Huzurevinde yaşayan ve gerçek yaşamdan uzak bir yaşantının içinde olan insanlar, Terk-i Saadet adlı tiyatro oyunu ile yeniden yaşama tutunuyorlar. Kiminin Çok Başarılı bir iş geçmişi var, kimi yokluk sefalet içinde yaşamış. Kiminin sade bir yaşamı olmuş ama çok fazla şeye tanıklık etmiş. Ama hepsinin ortak yönü ülkemizin geçmişinden günümüze doksan yılını dolu dolu yaşamış, kimi cumhuriyetimizin ilk dönemlerine tanıklık etmiş ve Atatürk’ü görmüş, kimi Avrupaları gezmiş yaşam mücadelesi vermiş. Hepsinin bir hikayesi var. Ama huzurevinin dört duvarına sıkışmış…” İfadelerine yer verdi.

18 KİŞİLİK KADROYLA SAHNEDE

Oyunda Huzurevi Sakinleri, Sanatla Terapi Gönüllüleri ve Üniversite Öğrencisi Gençlerden oluşan 18 kişilik oyuncu kadrosu görev alıyor.
Oyunun İkinci Yönetmeni ise yine televizyon ve sinemadan tanınan Ayfer Çalgıcı. 
Toplam ekibin 25 kişiden oluştuğunu belirten Yalçın Özbek; “Dans bölümleri için dansçıların da katılımıyla daha kalabalık bir ekiple sahnede olacağız. Seyirciye unutamayacakları bir oyun izletmek için heyecanlıyız. Duygu yüklü bir oyun bu. Eğlendiriyor, düşündürüyor, farkındalık oluşturuyoruz.” İfadelerini kullandı.

2018/10/2018-10-30-05-21-16.jpg

Terk-i Saadet oyununun başrollerini Bahriye Biklen (90) Abidin Aslan (90) ve genç ekipten Buse Gültekin ile Ragıp Arı paylaşıyor.

Oyuncu listesi ise şöyle: Büşra Yeşilkaya, Sümeyye Göktaş, Gurur Doğan, Leyla ergin, Emin Yavuzyolcu, Talha Yeşilkaya, S. Kerim Özgen, Aybüke Yeşilkaya, Şeküre (Zeynep) Kurşun, Abide Sargın, Tahsin Unutmaz, Sevim Günay.

 “TERK-İ SAADET” HEPSİNİN YAŞAMLARINDAN KESİTLER BARINDIRIYOR…

Oyunun yazarı ve yönetmeni Yalçın Özbek, Terk-i Saadet fikrinin; başka bir oyun gösterimi yapılırken 90 yaşındaki oyuncunun bir sakatlık geçirmesi ve buna rağmen yaşamı bırakmamasından etkilenince ortaya çıktığını belirtti. Özbek, bütün ekibin isteği üzerine Ekibin Bahriye Sultanının Yaşam Hikâyesi üzerinden ortak bir yaşam panoraması sunmak istediklerini kaydetti.

EKİPLE BERABERKEN YAŞIMIZI UNUTUYORUZ…

Huzurevinde yaşayan ve sosyal yaşamdan uzak kalan insanlar için “Terk-i Saadet” Projesi hayata tutunma vesilesi olmuş.  Çalışmaların çok eğlenceli geçtiğini anlatan huzurevi tiyatro oyuncuları “Bu proje bizim hayattan daha çok zevk almamıza vesile oldu. Ekibimiz o kadar güzel ki, gencecik insanların içerisinde bizler de yaşlarımızı unutuyoruz.” Diyor.  

HOCAMIZ BİR SİHİRBAZ.

Yaşlılar sahne çalışmalarını yürütürken oyunun yazarı ve yönetmeni Yalçın Özbek’ten bahsederken “bir sihirbaz” diye bahsediyor. Her yaştan insanı bir araya getirip bir çalışmayı yaptırmanın normalde zor bir durum olduğunu ama Terk-i Saadet oyunu için çalışma yaparken hiç zorlanmadıklarını anlatan 90 yaşındaki Bahriye Biklen, “Genç, orta yaşlı ve yaşlılar herkes heyecanla çalışıyoruz. Yalçın Hocamız bizleri çalıştırırken bir sihirbaz gibi yönlendiriyor. Gerçek hayatta yapamayacağımız şeyleri bize iki sözüyle, en iyi şekliyle yaptırıyor. Hepimizi o kadar iyi tanıyor öyle yönlendiriyor ki bu enerji ve bu bilgi- beceri, bizlere bile bu yaşımızda ilham veriyor. Resmen sihirbaz. Böyle bir hocamız olduğu için ve bizleri huzurevinde böyle güzel bir çalışmada bir araya getirdiği için çok şanslıyız.” Sözlerine yer verdi.

2018/10/2018-10-30-05-20-54.jpg

BU OYUNUN EN ŞANSLISI İZLEYENLER OLACAK

Ekibin Başrollerinden bir diğerini paylaşan Abidin Biklen de “Yalnızca bir tiyatro diye geldikleri salondan yaşamlarıyla yüzleşen insanlar çıkacak. Hiçbir şey için geç değil. Her şeyin bir nedeni var. Bu oyun, her yaştan insana yaşını ve yaşam mücadelesini sorgulatıyor. En güzel tarafı da bu. Herkes payına düşeni alıyor.” diyerek bir de tüyo veriyor, “oyunun sonunda herkes, hüngür hüngür ağlayacak! Ama sevinçten.”

2018/10/2018-10-30-05-20-50.jpg

TÜM GELİRİ YARDIMA MUHTAÇ ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİ İÇİN KULLANILACAK

Projenin içinde çeşitli sosyal mesajlar verdiğini ve bilimsel anlamda önem taşıdığını kaydeden Sanatla Terapi Derneği Kurucu Genel Başkanı, Usta Sanatçı Yalçın Özbek açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

“Proje, çeşitli sosyal sorumluluk değerlerini barındırıyor. Diğer bir sosyal sorumluluk değeri ise Huzurevi sakinleri, çocuklarımızın geleceklerine ışık olmak için sahneye çıkıyor.
Oyunun tüm geliri Sanatla Terapi Derneği Bünyesinde açılacak ve farklı bölgelerde gönüllü öğretmenlerin belirleyeceği yardıma muhtaç olan ve akademik anlamda desteğe ihtiyaç duyan çocukların faydalanacağı Günyüzü Sınıfları Projesi için kullanılacak. Günyüzü sınıflarının ilkinin de Avcılarda açılması planlanıyor.

BÖLGESEL TURİZM ETKİNLİKLERİ VE SAĞLIK TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAK

Gerek yerli gerekse yabancı, orta yaş ve üzerini hedefleyen oyunda, yaşlılara yönelik çalışmayla farkındalık kazandırılacak. Yaşlanmanın, öylece durup beklemekten ziyade, üretmek, gelişmek ve fayda sağlamak olduğuna dikkat çekilen proje ile turizmde yaşlılık üzerine yapılan çalışmalara da katkı sağlanacak.

2018/10/2018-10-30-05-20-46.jpg

İKİ DEVLET ÜNİVESİTESİ PARTNER

Terk-i Saadet projesi akademik camianın dikkatini çeken özellikler taşıyor. Yaşlılık ve aktif yaşlanma üzerine eğitim literatürüne ciddi veriler sunan çalışma, İstanbul üniversitesi sağlık bilimleri fakültesi ile başladı ve şimdi de Sağlık Bilimleri Üniversitesi yöneticileri oyuna partner olmak için görüşmelere başladı. Önümüzdeki süreçte yeni araştırma konuları üzerine üniversitelerin birlikte çalışmaları yeni kaynaklar ortaya koymak açısından da önem arz ediyor.
Aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarının da ilgisini çeken çalışma ile Çocuk, Aile, Engel ve yaşlılık alanlarında faaliyet gösteren örgütlerin de işbirliği talepleri ve görüşmeleri de devam ediyor.”

1 BİLET 2 YÜREK

Oyunu izlemek ve bilgi almak için @terkisaadet instagram hesabını takip edebilir, bir bilet alarak iki yüreği sevindirebilirsiniz. Desteklerinizle daha fazla insan sosyal yaşama adapte edilebilecek.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Derbide zafer VakıfBank'ın
Derbide zafer VakıfBank'ın
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Koronavirüs Testi Pozitif Çıktı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Koronavirüs Testi Pozitif...