|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
‘İBB Meclisinde Tarihi Karar’
  • Reklam

‘İBB Meclisinde Tarihi Karar’

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Toplu Ulaşım Hizmetleri konusunda “Tarihi” kararlar aldı…

14 Eylül 2018 - 20:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Toplu Ulaşım Hizmetleri konusunda “Tarihi” kararlar aldı…

Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası (TTİŞVEREN) Genel Başkanı Kemal Çetin, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Toplu taşıma hizmetlerinde sürdürülebilirliğin sağlanması adına toplu ulaşım operatörlerine sübvansiyon ödenmesinin esnafa nefes aldıracağını söyledi…

Çetin, 14 Eylül 2018 Tarihinde görüşülen 2018/1448 Nolu Dosya kapsamında hazırlanan 199 Nolu Komisyon Raporu ile Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası tarafından talep edilen sübvansiyon düzenlemesinin kabul edilerek yürürlüğe girdiğini belirtti.

Komisyonda alınan kararın İstanbul’daki toplu taşıma hizmetinin sürdürülebilirliğinin sağlanması adına çok önemli olduğuna dikkat çeken TTİŞVEREN Genel Başkanı Kemal Çetin, “Çok önemli taleplerimiz meclis gündeminde görüşüldü ve esnafın lehine kararlar alındı… Taleplerimizin meclise gelmesi aşamalarında 26.dönem AK Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekilimiz Sayın Erol Kaya’nın, İBB Başkanımız Sayın Mevlüt Uysal’ın, İstanbul Otobüs A.Ş. Genel Müdürümüz Sayın Abdullah Yasir Şahin’in çok büyük emeği oldu, kendilerine sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Ayrıca İBB Meclisinde konuyu titizlikle gündeme alan Başkan Vekilimiz Sayın Hayriye Çiçek ve Değerli Komisyon Üyelerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz…” Dedi.

Daha önce Türkiye Toplu Taşıma İşverenleri Sendikası tarafından ülke gündemine taşınan ve 16 Mayıs 2018 tarihinde kabul edilen 7144 sayılı yasanın 14. Maddesine atıf yapan Genel Başkan Kemal Çetin, “Sendikamızın girişimiyle kabul edilen 7144 sayılı yasanın 14. Maddesinde,  Büyükşehir belediyelerinin toplu taşıma esnafına  belediye bütçelerinden toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak yararlanacaklara ilişkin gelir desteği ödemeleri yapmakta görevli ve yetkili olduğu kabul edilmişti. Ayrıca 5393 sayılı Kanunun 75. Maddesinde de Belediyelerin, belediye meclisinin kararı üzerine toplu taşıma esnafına gerekli kaynak aktarımında bulunabileceği hükmü de bulunmaktadır. Uygulamanın başlaması esnafımız için önemli bir gelişmedir. Ayrıca 5393 sayılı Kanunun 75. Maddesinde toplu taşıma hizmeti veren araçlara izin ve ruhsat verme yetkisi de yer almaktadır.” Diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisine Toplu Ulaşım Hizmetleri konusunda sunulan komisyon raporunda adeta toplu taşıma esnafının sorunları teker teker dile getirildiğine de dikkat çeken Genel Başkan Çetin, “Komisyon raporunda toplu taşıma esnafının dertleri bütün ayrıntılarıyla dile getirilmiştir. Farkındalık anlamında sevindirici bir durumdur. Rapordaki cümleleri aynen aktarmak istiyorum -Taşımacılar, İstanbul sınırları dahilinde, kara, deniz ve raylı sistemleri kapsayan çok geniş bir hinterlantta, yüksek işletme maliyetleriyle çalışan özel sektör kuruluşlarından ve sosyal devlet anlayışı çerçevesinde kent çeperlerine hizmet sunan Belediyemize ait işletmelerden oluşmakta ve bu taşımacılar bazı hatlarda/saatlerde yapılan taşımacılıklarda yeterli sayıda yolcu olmaması, ağırlıklı olarak indirimli/ücretsiz kart sahibi yolcuların taşınması, hattın uzunluğu, akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ve benzeri etkenlerden dolayı maliyetinin altında ücretlerle, şehrin her noktasına, kamu adına ulaşım hizmeti sunmaktadır.
Bu hizmetin, yukarıda belirttiğimiz ilkeler doğrultusunda, sürdürülebilirliğinin sağlanması adına 01.10.2018 ile 30.06.2019 tarihleri arasında geçerli olmak üzere ekli dosyada yer alan toplu ulaşım operatörlerine, söz konusu dosya içeriğinde yer alan sübvansiyon ödemelerine ilişkin hesap yöntemi kullanılmak suretiyle 4736 Sayılı Kanunun 1. Madde Ek Fıkrası, 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 75/a Maddesi ile 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nun 7. Maddesi (1) Bendi ve 24. Maddesi (r) Bendi kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyemizce ilave ödeme yapılması konusunda karar alınmak üzere yazının iBB Belediye Meclisine havalesini olurlarınıza arz ederim denilmektedir.- Bu raporu hazırlayanlara da özellikle teşekkür ediyorum.” 
Sözlerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İstanbul'da KİRALIK TAKSİ Projesi Yeniden Gündemde !
İstanbul'da KİRALIK TAKSİ Projesi Yeniden Gündemde !
Türkiye Genelinde 30 Bin Okul Servis Aracı Denetlendi
Türkiye Genelinde 30 Bin Okul Servis Aracı Denetlendi