|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|
İnternet ve Elektronik Cihazlardan Alınan Vergi Sıfırlanmalıdır
  • Reklam

İnternet ve Elektronik Cihazlardan Alınan Vergi Sıfırlanmalıdır

Uzaktan eğitimde yaşanan sorunları değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “öğretmen ve öğrencilere internet ve elektronik cihaz satışlarından alınan her türlü vergi sıfırlanmalıdır” dedi.

25 Eylül 2020 - 02:53

Uzaktan eğitimde yaşanan sorunları değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; “öğretmen ve öğrencilere internet ve elektronik cihaz satışlarından alınan her türlü vergi sıfırlanmalıdır” dedi.

Pandemi süreci nedeniyle eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitiminin uzaktan eğitim modeliyle sağlandığına dikkat çeken Genel Başkan Mehmet Bülent Deniz, milyonlarca öğrencinin internet erişiminden yoksun olduğunu ve uzaktan eğitime katılamadığını söyledi. 

Hazine Maliye Bakanlığı’na, vergi muafiyeti için yazıda yazdıklarını anlatan Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz; İnternet ve elektronik cihazlardan alınan verginin sıfırlanması gerektiğinin altını çizerek şu cümlelere yer verdi:

"Bilindiği gibi pandemi süreci nedeniyle eğitim kurumlarında uzaktan eğitim modeliyle çocuk ve gençlerimizin eğitimi sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu modelde, gerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü EBA projesi ve gerekse eğitimcilerin kullandıkları çeşitli program ve uygulamalar ile öğrencilere eğitim verilmeye çalışılmaktadır.

Ancak milyonlarca öğrenci internet erişiminden ve uzaktan eğitime katılımını sağlayacak mikrofon, kamera aparatlarını içeren bilgisayar, laptop, akıllı telefon ve benzeri cihazlardan yoksun bulunmakta ve bunları edinecek maddi olanaklara sahip değildir.

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından bir süre önce, milletimizin dünyada benzeri olmayan toplumsal dayanışma gücüne atıf yapılarak, “GELECEĞE BAĞIŞ” kampanyası başlatılmış ve kamuoyuna duyurulmuştur.

İnternet erişimi veya uzaktan eğitim için gerekli donanımı olmayan çocuk ve gençlerimizin internet faturalarının üstlenilmesi ya da kullanılmayan ikinci el donanımların gereksinim içindeki öğrencilerimize bağışlanması çağrısı içeren bu kampanya, toplumda karşılık bulmuş, yerel yönetimler, ünlü kişilerin TV programları ve benzeri etkinliklerle desteklenmiştir.

Anayasal hak olan fırsat eşitliğinin sağlanması için başlatılan bu kampanyaya gösterilen toplumsal ilgi sevindirici olmakla birlikte yeterli değildir. Anayasasında “sosyal devlet” olma niteliği açıkça belirtilen Türkiye Cumhuriyeti’nin, anayasal eşitlik ve fırsat eşitliğini sağlaması gereklidir.

Bu nedenle Tüketici Birliği Federasyonu tarafından, TC. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yazılı başvuru yapılarak;

“Uzaktan eğitim için zorunlu olan internet erişimi ve gerekli donanımların öğretmen ve öğrenci tarafından satına alınması durumunda, bu ürünlerin satışından alınan her türlü verginin geçici süre için alınmayarak, vergisiz olarak satışına izin verilmesi” talep edilmiştir.

Çocuk ve gençlerimiz adına yapılan bu girişimin ilgili bakanlık tarafından olumlu olarak karşılanması, toplumun sahip çıktığı “GELECEĞE BAĞIŞ” kampanyasını tamamlayacak en önemli adım olacaktır.

Mehmet Bülent Deniz / Genel Başkan
----------------------------------------------------------
İstanbul, 23.09.2020

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından Hazine Maliye Bakanlığı’na gönderilen, vergi muafiyeti yazısında şu ifadeler yer aldı:

TC. Hazine Maliye Bakanlığı’na,
Konu : Uzaktan eğitim süreci hakkında.

Bilindiği üzere, pandemi süreci nedeniyle eğitim kurumlarında uzaktan eğitim modeliyle çocuk ve gençlerimizin eğitimi sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu modelde, gerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürüttüğü EBA projesi ve gerekse eğitimcilerin kullandıkları çeşitli program ve uygulamalar ile öğrencilere eğitim verilmeye çalışılmaktadır.

Ancak milyonlarca öğrencinin internet erişiminden yoksun olduğu, bunu sağlayacak maddi olanaklarının olmadığı, yine milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitime katılımını sağlayacak mikrofon, kamera aparatlarını içeren bilgisayar, laptop, akıllı telefon ve benzeri cihazları edinemediği konusu kamuoyu gündemindedir.

Tüketici Birliği Federasyonu tarafından bir süre önce, milletimizin dünyada benzeri olmayan toplumsal dayanışma gücüne atıf yapılarak, “GELECEĞE BAĞIŞ” kampanyası başlatılmış ve kamuoyuna duyurulmuştur. İnternet erişimi veya uzaktan eğitim için gerekli donanımı olmayan çocuk ve gençlerimizin internet faturalarının üstlenilmesi ya da kullanılmayan ikinci el donanımların gereksinim içindeki öğrencilerimize bağışlanması çağrısı içeren bu kampanya, toplumda karşılık bulmuş yerel yönetimler, ünlü kişilerin TV programları ve benzeri etkinliklerle desteklenmiştir.

Anayasal hak olan fırsat eşitliğinin sağlanması için başlatılan bu kampanyaya gösterilen toplumsal ilgi sevindirici olmakla birlikte yeterli değildir.

Bu kapsamda, uzaktan eğitim için zorunlu olan internet erişimi ve gerekli donanımların, öğretmen ve öğrenci tarafından satına alınması durumunda, bu ürünlerin satışından alınan her türlü verginin geçici süre için alınmayarak, vergisiz olarak satışına izin verilmesinde yarar olacağı görüşündeyiz.

Bu öneri ve istemimizin değerlendirilerek, yapılan işlemlerin bildirilmesini saygılarımızla dileriz.

Mehmet Bülent Deniz / Genel Başkan

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doğu Demirkol Gösteri Sezonuna Başladı
Doğu Demirkol Gösteri Sezonuna Başladı
Mevsim Geçişlerinde Vitaminsiz Kalmanın 5 Nedeni
Mevsim Geçişlerinde Vitaminsiz Kalmanın 5 Nedeni