|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

İstanbul’da TEKNOFEST Heyecanı
  • Reklam

İstanbul'da TEKNOFEST Heyecanı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençleri TEKNOFEST ile buluşturdu. İlk 3 günde toplam 415 binin üzerinde ziyaretçi tarafından heyecanla izlendi.

20 Eylül 2019 - 13:32 - Güncelleme: 21 Eylül 2019 - 06:17

Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençleri TEKNOFEST ile buluşturdu. İlk 3 günde toplam 415 binin üzerinde ziyaretçi tarafından heyecanla izlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının desteklediği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul), Atatürk Havalimanında başladı, heyecanla devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, gönüllülük çalışmalarına katılan, Deneyap projesine devam eden ve Kod Adı 2023 projesinde çalışan 6 bin 360 genci TEKNOFEST İstanbul ile buluşturdu. İlk 2 günü 250 binin üzerinde ziyaretçinin akınına uğrayan TEKNOFEST, 3. günü itibariyle de ilk 3 günde toplam 415 binin üzerinde ziyaretçi tarafından heyecanla izlendi.

İstanbul'da TEKNOFEST Heyecanı

Bakanlığın desteğiyle TEKNOFEST’te keyifli anlar yaşayan gençler, birçok etkinliğe katılarak teknoloji ile ilgili birçok bilgi edinme imkânı da buldu.

7'den 70'e tüm vatandaşların ilgi gösterdiği TEKNOFEST İstanbul’da katılımcılar, alanda Türk Hava Kuvvetlerinin A400 M uçağı, C160 askeri nakil uçağı, Türk Kara Kuvvetleri'nin CH-47 ve skorsky helikopterleri ile F4 2020 savaş uçağı, KT1 ve T38 eğitim uçaklarının yanı sıra Sahil Güvenlik CN-235 MSA uçağı ile jandarma ve polis helikopterlerini de yakından inceleme imkanı buldular.

İstanbul'da TEKNOFEST Heyecanı

Festivalin son gününe kadar birçok etkinlik düzenlenmesi planlanırken, katılımcı firmaların stantlarında da bilgilendirme ve birçok deneyim fırsatı sunuluyor. Festivalin en önemli ayağını oluşturan yarışmaların final bölümlerinin ardından dereceye girenler ödüllerini alacak. Dereceye girenlere bu yıl toplamda 3 milyon liranın üzerinde ödül dağıtılacağı belirtildi.

İstanbul'da TEKNOFEST Heyecanı

122 ülke ve Türkiye'nin 81 ilinden toplam 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurdu

TEKNOFEST İstanbul kapsamında bu yıl aralarında İnsanlık Yararına Teknoloji, Yapay Zeka, İnsansız Su Altı Sistemleri, Uçan Araba Tasarımı, Sürü İHA Simülasyonu'nun bulunduğu 19 yarışma düzenlendi. Bu yarışmalara, 122 ülke ve Türkiye'nin 81 ilinden toplam 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı başvurdu.

Yarışmaların finallerinde ise yaklaşık 2 bin takım ve 10 bin finalist mücadele etme hakkı kazandı. Festival kapsamında, Dikey Rüzgar Tüneli, Gök Bilim Planetaryum, Bilim Seferberliği Planetaryumu, Hava Araçları Sergisi, Kara Araçları Sergisi etkinlikleri düzenleniyor.

Eğitici ve eğlence atölyelerine yer verilecek festivalde, "Uzay Taşıtları, Tarih Öncesi Dönemin İzleri", "Roketimi Tasarlıyorum", "Desenli Kanatlar", "Havacılık ve Uzay", "Nanoteknoloji", "Enerji Teknolojileri", "Elektronik Programlama", "Robotik Kodlama", "Mobil Uygulama ve Programlama" konularında atölye çalışmaları gerçekleştiriliyor.

World Drone Cup kapsamında birçok ülkeden yarışmacının ağırlandığı festivalde, savaşan İHA gösteri uçuşları yaptı.

Take Off İstanbul Uluslararası Girişim Zirvesinde uluslararası güçlü girişimler, yatırımcılar, mentorlar ve kurumsal firmalar 16-19 Eylül'de bir araya gelecek. Zirvede, yerli teknoloji girişimlerinin yanı sıra uluslararası girişimler de yer alarak, ürün ve hizmetlerini teknoloji satın alan şirketler ve yatırımcılara sunma imkanı yakaladı.

İstanbul'da TEKNOFEST Heyecanı

TEKNOFEST İstanbul’da uçuş gösterileri nefes kesti

Festivali ziyaret edenler yerde ve gökte birçok hava aracını görme fırsatı yakaladı, özellikle uçakların, SİHA’ların, Helikopterlerin, Rus savaş uçaklarının uçuş gösterileri izleyen herkesi büyüledi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 5. nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak'ın birebir modelini Türkiye'de ilk kez festivalde sergiledi.

TUSAŞ tarafından üretilen Atak helikopteri ve yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş, festivalde uçuş gösterisi yaptı. Şirket ayrıca genel maksat helikopteri Gökbey, insansız hava araçları Anka ve Aksungur, jet eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet ile Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri'ni de sergiledi. Sergi ziyaretçilerin oldukça fazla ilgisini çekti.

Baykar, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ve Cezeri Uçan Araba'yı ilk kez festivalde görücüye çıkaracak. Ayrıca, Bayraktar TB2 İHA da ziyaretçilere açıldı.

BMC'nin yeni geliştirdiği pikap da ilk kez festivalde görücüye çıkarıldı.

Festivalde Solo Türk, Türk Yıldızları, Rusya'dan Su-30, Su-35, MC-21 yolcu ve yangın söndürme uçakları, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı envanterindeki çeşitli hava araçları, sivil uçaklar ve Redbull uçuş gösterileri yaptı. Festivalin statik alanında sergilenen hava araçları arasında Antonov AN-178 tipi uçak da yer alıyor.

İstanbul'da TEKNOFEST Heyecanı

Paraşüt atlayışlarıyla renklenen festivalde, konserler verilerek ziyaretçilere heyecanlı dakikalar yaşatıldı.

Yapılan açıklamaya göre, her yaştan insanın katıldığı festivalin üçüncü gününde de teknoloji yarışmaları, havacılık gösterileri, atölye çalışmaları, sergiler, stant etkinlikleri, seminer ve konferans programları hız kesmeden devam etti.

Katılımcılar, enerji ve coşkunun gün boyunca yaşandığı festivalde hem gezerek hem de atölye çalışmalarına dahil olarak deneyim kazandı. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) stant alanında "Tarih Öncesi Dönemin İzleri Atölyesi", "Desenli Kanatlar Atölyesi", "Uzay Taşları Atölyesi", "Roketimi Tasarlıyorum Atölyesi", "Havacılık ve Uzay Atölyesi", "Nanoteknoloji Atölyesi", "Enerji Teknolojileri Atölyesi", "Elektronik Programlama", "Robotik Kodlama", "Mobil Uygulama ve Programlama" etkinlikleri gerçekleştirildi.

İstanbul'da TEKNOFEST Heyecanı

TEKNOFEST İstanbul teknoloji yarışmaları destekçilerinden ASELSAN, BAYKAR, İGA, İSBAK, ROKETSAN, TAI, Türk Hava Yolları (THY), TÜBİTAK, TÜRKSAT ile birlikte festivale AFAD, BMC, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, DHMİ, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, HAVELSAN, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Sivil Havacılık, STM, TEİ, TR Motor, TURKCELL, Bilişim Vadisi, Türk Havacılık Uzay Sanayi, Türk Hava Kurumu ve Ulaştırma Bakanlığı destek veriyor.

Festivalin akademik paydaşları arasında Boğaziçi Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi yer alıyor.

HABERİN FOTOĞRAF GALERİSİ

TEKNOFEST 2019'un medya paydaşları arasında Anadolu Ajansı, Albayrak Medya, Ciner Medya, Demirören Medya, Doğuş Yayın Grubu, Kanal 7, Sabah Gazetesi, TGRT Haber, TRT, Türkiye Haber Ajansı ve Türk Medya bulunuyor.

Katılımın ücretsiz olduğu festival ile Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefleniyor.

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 22 Eylül Pazar günü sona erecek.

İstanbul'da TEKNOFEST Heyecanı

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sancaktepe’de Covid-19 tedbirleri kapsamında denetimler yapıldı
Sancaktepe’de Covid-19 tedbirleri kapsamında denetimler yapıldı
Çavuşoğlu: Türkiye, Doğu Akdeniz'deki Çıkarlarını Sonsuza Kadar Korumaya Devam Edecek
Çavuşoğlu: Türkiye, Doğu Akdeniz'deki Çıkarlarını Sonsuza...