|SELECT LANGUAGE YOU WANT TO READ/Turkey News Agency Internet Newspaper||OKUMAK İSTEDİĞİNİZ DİLİ SEÇİNİZ/Türkiye Haber Ajansı İnternet Gazetesi|

Robotik Çocuklar TEKNOFEST’a Damgasını Vurdu

Robotik Çocuklar TEKNOFEST’a Damgasını Vurdu

Robokod Robotik Kodlama ve Yazılım Otobüsü öğrencileri, 6 ay boyunca hazırladığı AGÜS (Akıllı Geçiş Üstünlüğü Sistemi) Projesi ile acil geçiş üstünlüğü olan araçların trafikte yaşadığı sorunlara çözüm üreterek Teknofest'teki yarışmada finale kalmaya hak kazandı.

19 Eylül 2019 - 23:59

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) öncülüğünde ülkenin önemli kurum, firma ve markalarının destekleri ile Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivaline (TEKNOFEST) Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) öğrencilerinin başarılı çalışmaları damgasını vurdu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çocukların bilim ve teknolojiyi sevmeleri hedefiyle başlattığı projesi ‘Robokod Robotik Yazılım ve Kodlama Otobüsünde yetişen öğrencilerin çalışmaları TEKNOFEST’te görücüye çıktı. .

Kurum, kuruluş ve firmaların "milli teknoloji hamlelerinin" görücüye çıktığı festivale BTM öğrencileri, bilimsel yeteneklerini geliştiren atölye çalışmaları ve kendi ürettiği yerli ve millî deney düzenekleri ile renk kattı. 

Robokod Robotik Kodlama ve Yazılım Otobüsü öğrencileri, 6 ay boyunca hazırladığı AGÜS (Akıllı Geçiş Üstünlüğü Sistemi) Projesi ile acil geçiş üstünlüğü olan araçların trafikte yaşadığı sorunlara çözüm üreterek Teknofest'teki yarışmada finale kalmaya hak kazandı.

Öğretmenleri Elif Karakaş Danışmanlığında çalışmalarını yürüten Furkan Bilgin, Abdullah Davarcı, Eren Kızmazi, Emirhan Güleç, Yüksel Ege Çakal, Hayrunnisa Hakyemez, Rudenur Tekil’den oluşan takım üyeleri büyük bir başarıya imza attı.

Ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ekibin Danışmanlığını yürüten öğretmen Elif Karakaş, yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Öğrencilerimiz, Bursa Büyükşehir Belediyesi mobil eğitim yazılım ve robotik otobüslerinde düzenlemiş olduğu Robokod kursuna katıldı. Kurs bittikten sonra öğrencilerimizin ilgi ve becerilerini gözlemledik. Bunun üzerine bu proje ekibini oluşturduk. Proje ekibinin, birkaç hafta süren araştırmaları sırasında acil durum araçlarının ciddi problemler yaşadığını fark ettikleri görüşü ortaya çıktı. Takımımız bu konudaki projelerin yetersiz kaldığını gözlemlediklerini sundu. Yaşanan bu sorunlardaki en büyük etkenin ise koordinasyon probleminden kaynaklandığını fark ettiklerini rapor haline getirdi. 


Takımımız sunumunda, geliştirdikleri web tabanlı mobil uygulama sayesinde şehrin trafik sistemini yönetebildiklerini anlattılar. Bu akıllı yönetim sistemi şehri kontrol altına alabiliyordu.
Takımımızın geliştirdiği uygulama sayesinde; itfaiye, ambulans gibi araçlar varacakları konum bilgisini sisteme işleyince akıllı sistem, tüm şehirdeki acil durum araçlarına trafik yoğunluğu ve acil durum sırasına göre rota belirliyor. Bu rota trafik ışıklarında uygulanırken şehir, radyo sisteminin kapsama alanına göre bölgelere ayrılıyor. Araç, yola çıkmadan önce bu bölgedeki trafik ışıklarına uygulamadan bilgiler iletiliyor.
Araç, trafik ışıklarına varmadan kilometrelerce önceden geçeceği trafik ışığında FM Radyo Verici ile sürücülere bilgi veriliyor. Radyonun çalışmama veya kapalı olma durumuna alternatif olarak trafik ışıklarına yakın yol kenarlarında mavi ışıklarla uyarı yapılıyor. Araç, trafik ışığına yaklaştığında, trafik ışığı gideceği yöne doğru yeşil ışık yanıyor. Radyo vericisinden aracın hangi rotaya gideceğinin bilgisi iletiliyor. Bu çözüm sayesinde acil geçiş araçları rotasında trafik problemi yaşamadan hedefine vararak görevini hızlı tamamlama imkanı kazanıyor.”

BTM TÜRKİYE'YE ROL MODEL OLACAK

Gençlerin kendi teknoloji projelerini geliştirmesi ve üretmelerinin hedeflendiği TEKNOFEST'in ülkenin bilim ve teknoloji alanında gelişmesi adına önemli bir misyonu yerine getirdiğini ifade eden Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Genel Koordinatörü Fehim Ferik, ülkelerin güçlü olmasının yolunun bilim ve teknolojiden geçtiğini söyledi.

BTM Exhibit markasıyla tamamen yerli ve milli sermaye ile ürettikleri deney düzeneklerine gösterilen ilginin kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Ferik, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli ve millî üretim modeli doğrultusunda milli teknolojiyi hedefliyor, yerli deney düzenekleri ve sergilerimizle kent ekonomimize katkıda bulunuyoruz. Bu şuur ile hareket ediyor, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezimizin Türkiye'ye rol model olması için gayretli çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.


TEKNOFEST FOTOĞRAF GALERİSİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Almanya ile Diyaloğumuzu Güçlendirerek Devam Ettireceğiz'
'Almanya ile Diyaloğumuzu Güçlendirerek Devam Ettireceğiz'
Sağlık Bakanı Koca'dan 'Koronavirüs' Açıklaması
Sağlık Bakanı Koca'dan 'Koronavirüs' Açıklaması